Meble dziecięce – na co zwrócić uwagę?

Mebelki dla dzieci, niezależnie od tego, czy są przeznaczone dla dziewczynki czy dla chłopca powinny mieć jedną, bardzo ważną cechę – muszą być bezpieczne w użytkowaniu. Dzieci, zwłaszcza małe czy w wieku przedszkolnym, dokazują podczas zabaw i mają milion pomysłów na minutę. Wystarczy na chwilę spuścić je z oka, by maluch wysunął szufladę i pociągnął komodę. Dlatego tak ważne jest, by w pokoju zapewnić dzieciom sto procent bezpieczeństwa. Mebelki dla dzieci zawierają często specjalne zestawy montażowe, które umożliwiają przymocowanie ich poszczególnych elementów do ściany. Warto także zwrócić uwagę, by prowadnice szuflad zawierały solidne blokady oraz system powolnego zamykania, które uniemożliwi dziecku przytrzaśnięcie palca.

Przy wyborze mebli do pokoju dziecięcego należy zwrócić uwagę na wiek dziecka. Można bowiem wybrać taki komplet, który będzie „rósł” razem z dzieckiem. Wiadomo, że poważna jedenastolatka za chwilę nie będzie chciała mieszkać w różowym pokoiku małej dziewczynki. Przy aranżacji warto zatem wziąć pod uwagę to, czy mebelki są dostatecznie uniwersalne. W największym stopniu będą takimi białe meble dziecięce. Wszelkie inne elementy dekoracyjne, które łatwo zmienić – na przykład kolory ścian – mogą już być mniej praktyczne, a bardziej bajkowe. Jeśli zatem nie planujemy remontu co 2-3 lata, kiedy dziecko zacznie rosnąć i zmieniać upodobania, warto postawić na uniwersalne rozwiązania.

Miejscem, w którym można popuścić wodze fantazji, jest kącik do spania. Wiadomo, że łóżko będzie wymagało wymiany najwcześniej, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by odpowiadało gustom i bajkowym upodobaniom maluchna.

Meble dziecięce dla dziewczynki

Chyba każda dziewczynka ma w swoim życiu etap fascynacji wróżkami i księżniczkami. Stworzenie pokoiku dziecięcego dla takiej młodej damy to często realizacja marzeń. Piętrowe łóżko, imitujące wieżę zamku może dostarczyć wiele radości. Podobnie jak motywy z ulubionych bajek, na przykład bardzo popularnej „Krainy lodu” czy „Trolli”.

W przypadku mebli do pokoju dziewczynki w wieku przedszkolnym, a tym bardziej szkolnym, bardzo ważne jest, by zadbać o kącik do nauki. Wytycza go oczywiście biurko. W sprzedaży znaleźć można całe meblościanki lub komplet łóżko z biurkiem. W tej strefie jest miejsce na uniwersalizm, czyli dobrze, by takie mebelki były białe.

Meble dziecięce dla chłopca

Bardzo popularnym motywem, jeśli chodzi o meble dziecięce dla chłopca, jest komplet stylizowany na bajkę „Auta”. Taki kształt może przybrać tylko łóżko, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by cały komplet był utrzymany w tej stylistyce.

Jeśli młody dżentelmen nie jest już zainteresowany bajkami, ciekawym rozwiązaniem są zestawy mebli w stylu marynarskim. Takie mebelki można ozdobić samodzielnie naklejkami. Wystarczy za bazę obrać białą meblościankę.

Podobnie, jak w przypadku mebli dla dziewczynki, także w pokoiku chłopca należy wytyczyć strefę zabaw i nauki. Ciekawym pomysłem na tę pierwszą są meble w kształcie klocków LEGO, które mogą przypaść do gustu także dziewczynkom.

Przy wyborze mebli dziecięcych, zwłaszcza dla nieco starszych dzieci, trzeba kierować się nie tylko własnym gustem, ale uwzględnić zdanie samego bywalca pokoiku. W końcu to on musi czuć się tam najlepiej, a wspólne projektowanie i urządzanie z pewnością będzie dla niego świetną zabawą.