Jaki zestaw mebli kuchennych wybrać - na wymiar czy z salonu?

Podczas dobierania mebli do naszej kuchni staniemy przed dylematem – kupić meble gotowe, czy zamówić kuchnie na wymiar? Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie posiada wady i zalety, które musimy zderzyć z naszymi potrzebami i możliwościami finansowymi. Projekty kuchni w firmach wykonujących meble na wymiar wyglądają cudownie, ale czy rzeczywiście taki wydatek jest potrzebny? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Jeżeli chciałbyś obliczyć koszt mebli na wymiar dla Twojej kuchni, zapraszamy do odwiedzenia naszego kalkulatora kosztów remontu kuchni.

Ocena: 3,5/5 (głosów 8)

Zestaw mebli kuchennych w nowoczesnej kuchni

Wady i zalety zestawów mebli kuchennych z salonu i na wymiar

Gotowe meble są z reguły dużo tańsze niż te robione na wymiar. Poza tym coraz więcej kolekcji jest projektowanych w taki sposób, aby umożliwić klientowi maksymalną możliwą adaptację do swoich potrzeb. Są ergonomiczne i funkcjonalne, a do tego przystosowane pod typowe urządzenia kuchenne, takie jak zmywarka czy kuchenka mikrofalowa. Ponadto decydując się na gotowe meble otrzymamy dokładnie to, co już wcześniej widzieliśmy w salonie. Nie ma czynnika ryzyka związanego z efektami pracy producenta.

Z drugiej strony dopasowanie do naszej kuchni zestawu gotowych mebli może nastręczać wiele trudności, zwłaszcza, gdy chcemy w miarę szczelnie zabudować przestrzeń o nietypowym kształcie. Meble te mają z góry określone wymiary i idealne wpasowanie w naszą kuchnię jest bardzo trudne. Dodatkowo nie zawsze gotowe produkty spełniają w 100% nasze potrzeby. Adaptacja jest niestety często wskazana.

Meble na wymiar są sporo droższe, a ich ceny bardzo zróżnicowane. Możliwości modyfikacji są bardzo szerokie. Meble na wymiar możemy nawet sami zaprojektować. Jeżeli nie posiadamy odpowiednich umiejętności, zawsze jest możliwość skorzystania z usług wykonawcy, który pomoże nam dopracować każdy szczegół, od kształtu i rodzaju materiału aż po wzór, kolor, wielkość szafek, okucia, itd.

Decydując się na zamówienie mebli na wymiar należy zwrócić szczególną uwagę na wybór sprawdzonego i rzetelnego wykonawcy. Wszystkie ustalenia i nasze wymagania powinny być jeszcze przed rozpoczęciem prac zawarte na piśmie, jak również wycenione – od wymiarów i materiałów aż po najdrobniejsze elementy wykończeniowe, kwestie montażu i gwarancji. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych nieporozumień i związanych z nimi sporów.

Jak znaleźć takiego wykonawcę? Polecamy skorzystanie z darmowej usługi Szukaj Wykonawcy. Wypełniasz jeden formularz, potwierdzasz zapytanie i oferty od wyspecjalizowanych i sprawdzonych firm trafiają bezpośrednio do Ciebie.

Ceny kompletów kuchennych robionych na wymiar

Ceny mebli kuchennych robionych na wymiar są bardzo zróżnicowane i ciężko jest określić standardowe kwoty. Ostateczny koszt uzależniony jest przede wszystkim od materiałów, wyposażenia i stopnia skomplikowania zamawianych mebli. Poniżej przedstawimy przybliżone ceny mebli za metr bieżący (czyli jeden metr szafek liczonych jako metr szafek stojących + metr szafek wiszących łącznie) w zależności od wybranego materiału (ceny dotyczą jednego metra bieżącego szafek łącznie górnej (wiszącej) i dolnej (stojącej):

Koszty mebli kuchennych kształtują się od około 800 do 2500 zł za metr bieżący

Powyższe ceny uwzględniają najczęściej koszty przeprowadzenia pomiarów oraz montaż mebli u klienta.

Niski standard wykończenia posiada w swojej cenie komplet 3 szuflad (dodatkowa szuflada; 40 – 50 PLN/szt.) i uchwytów (dodatkowy uchwyt; 10 – 20 PLN/szt.), a także listwy wykończeniowe. Korpus posiada wymiary 17-20 mm. W cenie są również zawarte blaty laminowane o grubości 30 mm. Jeżeli oczekujemy blatów wyższej jakości, możemy je otrzymać za dopłatą. Cena zależy głównie od producenta. W standardzie niskim możemy zamówić najczęściej tylko najprostsze meble bez takich dodatków jak na przykład półki obrotowe.

Średni standard zawiera najczęściej dodatkowe zawiasy i szuflady tandembox, dodatkowe uchwyty, listwy przyblatowe plus inne elementy wykończeniowe. Należy zwrócić uwagę również na fakt, że średni standard charakteryzuje się wyższym poziomem estetyki, a projekty mebli mogą być bardziej skomplikowane (elementy ruchome, półki obrotowe, szafki narożne czy zabudowa AGD).

Standard wysoki charakteryzuje przede wszystkim wykorzystanie najlepszych materiałów (w tym wysokiej jakości blatów od najlepszych producentów), jak również praktycznie nieograniczonymi możliwościami dostosowania wyglądu, wyposażenia i funkcjonalności mebli do własnych potrzeb.

Oczywiście podczas zamawiania mebli, standardy te można łączyć ze sobą w różne kombinacje manipulując w ten sposób ceną i elementami projektu. Lecz należy pamiętać, że dodatkowe elementy to dodatkowy wydatek.

Poniżej przedstawiamy przykładowe koszty dodatkowych elementów wyposażenia:

  • system podnośników do frontów górnych; 300 – 400 PLN/szt.
  • aluminiowa ramka; od 100 PLN (zależy od rozmiaru)
  • front półokrągły; 100 – 300 PLN/szt.
  • system wspomagający otwieranie szuflad; 2500 – 3500 PLN/cała kuchnia

Ceny gotowych zestawów mebli kuchennych

Gotowe meble kuchenne sprzedawane są zwykle w zestawach, chociaż najczęściej istnieje również możliwość ich modyfikacji i dostosowania do własnych potrzeb. Coraz większą popularność zdobywa również możliwość stworzenia własnego zestawu z elementów z oferty producenta.

Najciekawsza pod tym względem jest oferta IKEI. Oferowany przez nią system mebli kuchennych FAKTUM posiada bardzo szerokie możliwości adaptacji i dostosowania. Do wyboru mamy bardzo wiele konfiguracji wymiarów, frontów, półek i elementów wyposażenia. Całość możemy zaprojektować w specjalnym programie przygotowanym przez sieć IKEA. Po zakończeniu program automatycznie wygeneruje nam listę wszystkich elementów, które możemy nabyć w markecie. Jakość tych mebli jest bardzo wysoka, ale wraz z nią stosunkowo wysoka jest również cena.

Najtańsze zestawy w salonach meblowych takich jak Bodzio zaczynają się już od kilkuset złotych, w okresowych promocjach może być to nawet 300-400 zł. Składają się najczęściej z dwóch-trzech szafek stojących i podobnej ilości wiszących. Cały zestaw ma zwykle od 2,5 do 3 metrów bieżących W przypadku droższych zestawów wielkość rośnie do 4 metrów bieżących.

Czy warto płacić więcej za szafki kuchenne na wymiar?

Meble na zamówienie odznaczają się zwykle lepszą jakością i wyższą ceną niż meble gotowe. Ceny zależą od dostępnych materiałów i wyobraźni klienta. Solidność i trwałość mebli na wymiar zdecydowanie przewyższa te, które produkowane są masowo. Jeżeli mamy nietypową i oryginalną wizję naszej kuchni, powinniśmy wybrać meble robione na zamówienie, wówczas wszystko dopniemy na ostatni guzik i będziemy w pełni zadowoleni z końcowego efektu.

Przypominamy, że koszty mebli kuchennych możesz obliczyć na dedykowanym kalkulatorze kosztów remontu kuchni.

, aktualizacja 7 października 2017
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij