Meble ogrodowe - dowiedz się, jak wybrać odpowiednie meble ogrodowe

Wypoczynek ogrodowy to ważny aspekt każdego domu jednorodzinnego. Urządzając ogród, taras i balkon powinniśmy dobrze dobrać meble, akcesoria i artykuły ogrodowe. Na rynku dostępne są przeróżne meble ogrodowe, meble tarasowe i meble na balkon. Dobrze dobrane komplety ogrodowe pozwolą  nam cieszyć się wolnym czasem spędzonym na świeżym powietrzu.

Meble do ogrodu i na taras – zastosowanie

Meble ogrodowe – czym się kierować przy wyborze

Przy wyborze mebli do ogrodu, podobnie jak innych artykułów, bardzo ważna jest cena. Akcesoria ogrodowe można kupić znacznie taniej poza sezonem.

Kolejną rzeczą, którą powinniśmy wziąć pod uwagę, gdy kupujemy meble ogrodowe jest to, gdzie one mają się docelowo znajdować. Meble ogrodowe mogą stać na trawie, ale również na  kamiennych płytach, czy betonowej podmurówce. Mogą stać pod otwartym niebem lub pod zadaszeniem.

Warto zastanowić się również do jakich celów będziemy używać nasze akcesoria ogrodowe i jak ma wyglądać nasz wypoczynek ogrodowy. Może chcemy, aby ogród był miejscem zacisznym, a może wolimy zapraszać rodzinę i znajomych na imprezy z grillem.

Meble do ogrodu – styl i forma

Gdy kupujemy meble ogrodowe, ważne, jak nie najważniejsze, jest również zadbanie o ich styl i formę. Ogród ma bowiem cieszyć oko. Jeśli nasz ogród ma dużo łuków i łagodnych kształtów powinniśmy tak dobrać na komplety ogrodowe, aby miały okrągłe kształty i stonowaną kolorystykę. Ważne również aby zadbać o racjonalną kompozycję. Gdy otoczenie domu jest utrzymane w stylu nowoczesnym, tak samo powinny wyglądać meble ogrodowe.

Meble tarasowe i ogrodowe – materiały

Najczęściej spotykanym materiałem przy urządzaniu ogrodów i tarasów jest drewno. Jeżeli odpowiednio zabezpieczymy drewniane meble do ogrodu, mogą one służyć nam  przez wiele sezonów.

W ostatnich latach popularne stały się meble z palet. Do konstrukcji mebli  tarasowych i ogrodowych służą także rattan i technorattan. Komplety ogrodowe z plecionego rattanu i technorattanu robią bardzo dobre wrażenie i poczucie lekkości.

Jednak meble z palet, rattan i technorattan  to nie jedyne najnowsze krzyki mody wśród mebli ogrodowych. Gdy nasz ogród chcemy utrzymać w stylu nowoczesnym, dobrym rozwiązaniem będą meble ogrodowe z metalu oraz szkła. Na rynku dostępne są także meble tarasowe i ogrodowe z tworzyw sztucznych.

Meble tarasowe i ogrodowe – ciekawe zestawy

Wypoczynkowe komplety ogrodowe

Wśród mebli wypoczynkowych do ogrodu doskonałym rozwiązaniem jest kanapa ogrodowa. Najczęściej wykona z rattanu kanapa ogrodowa pokrywana jest wygodnymi poduszkami. Bardzo często stanowi ona wraz z fotelem ogrodowym, krzesłami  oraz stołem lub ławą rattanową ciekawy komplet ogrodowy. Takie komplety ogrodowe dostępne są w różnych formach i kolorach, które możemy dopasować zarówno do nowoczesnego ogrodu, jak i do klasycznej, starodawnej stylistyki.

Jako komplety ogrodowe sprawdzają się także zestawy ławek drewnianych lub drewnianych z metalowym szkieletem, które dostawiane są do drewnianego stołu. Taki zestaw może nam dać ciekawą staropolską lub góralską stylistykę. Istnieje wiele różnych kompletów ogrodowych gotowych. Możemy również samemu je złożyć wedle własnych upodobań. Należy jednak pamiętać, aby zachować umiar i dobry smak przy kompozycjach i doborze elementów.

Akcesoria ogrodowe

W ogrodach ustawiamy nie tylko meble tarasowe i ogrodowe. Oprócz grilla, paleniska popularne są również inne artykuły ogrodowe. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz różnego rodzaju akcesoriów ogrodowych.

Meble do ogrodu świetnie urozmaici huśtawka ogrodowa. Jest doskonały wybór jeśli mamy dzieci. Ale osoby dorosłe także mogą cieszyć się z korzystania z tego mebla. Gdy mamy małe dzieci, dobrym rozwiązanie będzie także basen ogrodowy, który można napompować i ustawić w dowolnym miejscu ogrodu.

Cień w upalne dni oraz ochronę przed deszczem zapewni altana. Może to być na przykład rattanowa, delikatna altanka, którą możemy dowolnie przenosić. Innym doskonałym rozwiązaniem ozdobnym zapewniającym schronienie przed warunkami atmosferycznymi jest parasol. Można go rozłożyć i przymocować nad stołem, kanapą, krzesłami, a w razie potrzeby z powrotem złożyć i zdemontować.

Meble na balkon – jak dobrać i urządzić

Balkon, podobnie jak taras i ogród, jest elementem otwartej przestrzeni na świeżym powietrzu. Charakteryzuje się jednak znacznie mniejszą powierzchnią od wcześniej wymienionych. Tak jak w przypadku ogrodu i tarasu można zastosować podobne rozwiązania, pamiętając o mniejszej ilości miejsca do wykorzystania.

Jako meble na balkon sprawdzą się znakomicie kanapa ogrodowa, pokryta wygodną poduszką, różnego rodzaju półki, które można ozdobić różnego rodzaju stylizowanymi bibelotami. Na balkonie egzamin zdadzą także lekkie krzesła i stoły z tworzyw sztucznych, które w każdej chwili można wynieść z balkonu.

Niezwykle popularne są także składane krzesła. Wykonane mogą być z metalowych rurek a siedziska i oparcia z materiału. Innym rodzajem składanych krzeseł na balkon są znacznie solidniejsze metalowe z siedziskami i oparciami i deseczek.

Ogród, taras i balkon to takie elementy naszych domów, które stanowią enklawę zieleni, odskocznię od codziennych obowiązków, miejsce wypoczynku. Powinniśmy tam się czuć zrelaksowani. Ważne więc, aby dobrze wybrać meble, które będą nam tam towarzyszyć i z których będziemy korzystać. Meble do ogrodu, na taras czy na balkon mają nie tylko być funkcjonalne, ale również estetyczne, dobrze skomponowane i dawać poczucie miło spędzonego wolnego czasu.