Meble tapicerowane - informacje, producenci, ceny, porady użytkowników

Dobrze wyposażony dom jest funkcjonalny i komfortowy. By osiągnąć ten efekt potrzebne są szafy, szafki i komody do przechowywania różnych rzeczy. Tak samo jak wieszaki, stoły, stoliki, blaty kuchenne. Nie można zapominać, że równie ważne są meble tapicerowane. To one pozwalają domownikom wygodnie spędzać wolny czas. Dlatego też podajemy najważniejsze informacje na ich temat. Opisujemy rodzaje, popularnych producentów, modele itp.

Cenione meble wypoczynkowe

Meble tapicerowane weszły do użytku już przed wiekami i dziś są każdym domu i mieszkaniu. Znalazły zastosowanie także w hotelach, pensjonatach czy lokalach usługowych. To produkty stworzone głównie do wypoczynku, wygodnego siedzenia lub leżenia. Ich podstawą są drewniane lub metalowe ramy albo skrzynie. Na nich opierają się części użytkowe, obicia i wypełnienia. Tę grupę mebli reprezentują między innymi krzesła, fotel, kanapy, sofy. Producenci nadają im rozmaite kształty. Mają również kilka stopni miękkości a do tego różne kolory i wielkości. Warto rozszerzyć opis budowy tych elementów domowego wyposażenia.

Ramy krzeseł czy foteli często powstają z litego drewna. Do dyspozycji są także modele wykonane z różnych metali. Jeśli chodzi o meble ze skrzyniami, takie jak narożniki, chętnie stosowane są materiały drewnopodobne i drewnopochodne. Przeważnie płyty MDF lub HDF pokryte okleinami. Na szkieletach znajdują się części do siedzenia lub leżenia. Ich wypełnienia składają się ze sprężyn falistych lub bonellowych i dodatkowych, miękkich materiałów. Najczęściej jest to pianka tapicerska nazywana też poliuretanową. Poza nią stosowane są wersje lateksowe. Czasem w meblach znajdzie się pianka memory znana z materacy.

Ważną częścią mebli wypoczynkowych jest tapicerka, czyli obicie. Obecnie najczęściej powstaje z:

  • szenili – to gruba, ale delikatna tkanina bardzo miła w dotyku, trochę przypomina sztruks,
  • weluru – to wytrzymały i przyjemny w dotyku materiał, dość drogi, ale bardzo elegancki,
  • skóry naturalnej lub syntetycznej – to wytrzymały materiał z dużymi walorami dekoracyjnymi,
  • żakardu – jest cenioną tkaniną o skomplikowanym splocie, wytrzymałą i łatwą w czyszczeniu,
  • mikrofibry(mikrofazy) – jest miękkim i sprężystym materiałem polecanym alergikom.

Po rozwinięcie tematów poruszanych do tej pory zapraszamy na naszą stronę.

Meble tapicerowane – podział

Niemal każdy sklep internetowy i stacjonarny z meblami tapicerowanymi ma bogatą ofertę. Dostępne są zestawy, ale też pojedyncze modele do salonu czy sypialni. Zakupy warto poprzedzić zapoznaniem się z podstawowym podziałem wypoczynkowych elementów wyposażenia domu. Przede wszystkim w sprzedaży znajdują się meble jednofunkcyjne i wielofunkcyjne. Pierwsze z wymienionych nadają się tylko do siedzenia, należą do nich krzesła, kanapy, fotele, sofy. Oczywiście są też egzemplarze tylko do leżenia, jedno lub kilkuosobowe. W tym miejscu trzeba zadać pewne pytanie. Czym zatem charakteryzują się meble wielofunkcyjne?

Wyroby uniwersalne, gotowe lub na zamówienie, łączą funkcje opisane powyżej. Można na nich leżeć, półleżeć i siedzieć. Najbardziej charakterystyczne są tapczany. W dzień pełnią rolę kanapy a w nocy po rozłożeniu stają się łóżkami. Ciekawą opcją do wyboru są kanapy z wysuwaną częścią do leżenia. Świetnie sprawdzają się, jako noclegi dla gości. Narożniki również mają wysuwane lub rozkładane leżanki. Pasują do niejednego dużego salonu, w dzień to rodzinne meble, nocą wygodne miejsca do spania. Nie jest to koniec podziału interesujących na produktów. Wspomnieć należy o jeszcze dwóch kryteriach.

O obu pozostałych kategoriach podziału już pisaliśmy powyżej. Po pierwsze chodzi o budowę mebli sprzedawanych online lub stacjonarnie. Mamy, więc wersje szkieletowe i ramowe. Te drugie często pozwalają na przechowywanie pościeli, mają, bowiem pojemne skrzynie. Ostatnim z podstawowych kryteriów podziału jest miękkość obicia. Do wyboru są odmiany miękkie, półmiękkie i twarde. Kupując meble tapicerowane trzeba zwracać uwagę na każdy z opisanych parametrów. I oczywiście także wygląd kanapy czy fotela. Więcej informacji o rodzajach i materiałach można znaleźć na naszej stronie. Tu tymczasem przechodzimy do producentów.

Pojedyncze meble i komplety – producenci i cena

Przed wskazaniem popularnych producentów musimy poświecić nieco miejsca innej kwestii. Otóż tapicerka zdobiąca meble wypoczynkowe wymaga szczególnego traktowania. Przede wszystkim nie należy ustawiać ich w pobliżu kominka ani zaraz przy kaloryferach. Nie ma tu znaczenia czy chodzi o fotel czy sofę. Użytkownicy zalecają także unikać miejsc mocno nasłonecznionych. Materiały poddawane silnemu promieniowaniu UV mogą blaknąć. Natomiast typowe czyszczenie to regularne odkurzanie mebli. Co zrobić, gdy pojawią się plamy? Najlepiej usuwa się je przystosowanymi do tego preparatami dostępnymi w sklepach stacjonarnych i online.

Pojedyncze egzemplarze, ale też zestawy są robione na zamówienie albo też sprzedaje się gotowe produkty. Obie opcje mają swoje zalety i wady. Tak czy inaczej do popularnych producentów należy firma Bydgoskie Meble. Wśród jej wielu propozycji można znaleźć piękne komplety, w tym linię „Malachit”. W jej skład wchodzą narożniki, sofy i fotele. Kolejną uznaną markę reprezentuje Wajnert Meble. Przedsiębiorstwo prowadzące także sklep internetowy oferuje łóżka, narożniki, fotele, pufy, sofy. Cena tych ostatnich utrzymuje się w przedziale 2000-4000 zł. Nie jest to koniec naszego przykładowego zestawienia.

Meblami tapicerowanymi zajmują się także inne, renomowane firmy. Należy do nich między innymi:

  • Libro – produkuje wysokiej jakości łoża, tapczany, fotele, hokery, ale też całe zestawy,
  • PMW – firma mieszcząca się w Nidzicy, produkuje świetne narożniki, kanapy i fotele,
  • MP Nidzica – to producent mebli modułowych a także sof, foteli, kanap rozkładanych,
  • Werxal – w jego ofercie znalazły się meble systemowe, kanapy, sofy, narożniki i zestawy,
  • Vero – ceniony producent foteli, narożników, sof z funkcją spania oraz łóżek.

Po szczegółowe opisy różnych ofert i cenniki mebli tapicerowanych zapraszamy na naszą stronę.