Meble IKEA - opinie, porady, ceny i jakość w porównaniu do innych sklepów

Produkty tej szwedzkiej sieci sklepów meblowych (chociaż bardziej zasadnie byłoby napisać sklepów z wyposażeniem domu) budzą skrajne opinie w Polsce i na świecie. Duża grupa to wierni fani marki, kupujący w sklepach IKEA od lat i ceniący sobie jej wyroby. Po drugiej stronie stoją sfrustrowani przeciwnicy zarzucający koncernowi, że jego produkty  do wyposażenia domu to zwykła tandeta, nierzadko nazywana meblami jednorazowego użytku.

Jeżeli chciałbyś sprawdzić średnie ceny zestawów meblowych, zapraszamy na nasz kalkulator kosztów remontu salonu i sypialni.

 Meble IKEA - opinie, porady, ceny i jakość w porównaniu do innych sklepów 2

Duży może więcej

Magnesem, który najsilniej przyciąga do sklepów IKEA jest atrakcyjna cena. Sieć, która ma ponad 300 wielkich punktów dystrybucyjnych na całym świecie potrafi wynegocjować ze swoimi podwykonawcami bardzo atrakcyjne warunki współpracy.

Dodatkowym atutem jest unifikacja produktów. Większość poddostawców produkuje pojedyncze części dla IKEI, które są następnie wykorzystywane nie w jednym, ale w kilkudziesięciu, czy nawet kilkuset produktach. IKEA nie bawi się w rozdrabnianie swojego portfolio produktów i dostosowywanie ich do potrzeb pojedynczego rynku. Trzon oferty stanowią produkty zunifikowane, produkowane masowo na ogromne rynki geograficzne, takie jak na przykład Europa czy Ameryka Północna. Pozwala to osiągać gigantyczne korzyści skali i dzięki temu bardzo mocno obniżać ceny produktów.

Czy wiesz, że...

Ceny w firmach wykonujących meble na wymiar są bardzo zróżnicowane. Nawet ta sama firma często oferuje różne ceny różnym klientom - na przykład w sytuacji gdy ma dużo innych zleceń często stara się podbić cenę. Dlatego tak ważne jest, aby decydując się na zamówienie mebli porównać oferty przynajmniej od kilku sprawdzonych firm.

Oferty najłatwiej zebrać dzięki usłudze takiej jak Szukaj Wykonawcy na kb.pl. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, a w odpowiedzi otrzymasz ciekawe oferty od sprawdzonych firm.

Bardzo ważnym elementem jest również dystrybucja. W IKEI nie kupujemy złożonych mebli, nikt ich dla nas nie ściągnie z półek (poza nielicznymi przypadkami) i nie zapakuje do samochodu. Ba, nawet w przypadku dużych produktów nikt nie zapewni nam bezpłatnego transportu do naszego mieszkania. Zamiast gotowego produktu otrzymamy jedno lub kilka prostokątnych pudeł i instrukcję, zgodnie z którą produkt ma być złożony. Oczywiście instrukcje będą łopatologicznie proste, ale dla niewprawnych majsterkowiczów mogą przysporzyć wielu trudności. W przypadku rzadziej spotykanych śrub do zestawu dołączone są nawet śrubokręty (na przykład klucze sześciokątne). Najważniejszy element pozostaje jednak taki sam – musisz samodzielnie zdjąć produkt z półki w sklepie, podjechać z nim do kasy, potem zapakować go do swojego własnego samochodu, samodzielnie wnieść go do mieszkania, rozpakować i w końcu złożyć zgodnie z instrukcjami. IKEA prowadzi wprawdzie infolinię pomocy technicznej, ale nikt za nas mebli nie zmontuje.

IKEA dotarła nawet do Hong Kongu - FLICKR by myuibe

Dodatkowo IKEA swoje sklepy buduje w jak najlepszych lokalizacjach, co również ma ułatwić klientom dotarcie do ich oferty. Ludzie decydując się na zakupy w IKEI w większości przypadków liczą przede wszystkim na oszczędność.

 

Ciekawe meble w super cenach - sprawdź je!

 Spada cena - spada jakość!

Wielu klientów dość optymistycznie zakłada, że produkt z dolnej półki cenowej zakupiony w IKEI będzie towarem najwyższej jakości – to błąd! IKEA, jak każda inna firma próbuje odnaleźć idealne połączenie jakości i ceny. Niestety nie zawsze ta wizja zgrywa się z tym czego oczekują klienci. IKEA będąc marketem oferującym produkty z zakresu aranżacji wnętrz i meblarstwa chce dotrzeć do jak najszerszego grona klientów. Oferuje więc zarówno produkty bardzo tanie, o marnej jakości, jak również droższe ale i dużo lepsze i bardziej wytrzymałe. Sama IKEA nie reklamuje się jako sklep ekskluzywny - to klienci przypięli jej tą, będącą dziś ciężarem, łatkę.

Meble IKEA - opinie, porady, ceny i jakość w porównaniu do innych sklepów 3

Warto tu odnieść się do historii – IKEA pojawiła się w Polsce w 1991 roku. Wówczas towary z jej półek i obszarów ekspozycyjnych wydawały się Polakom ekskluzywne. Szczególnie, że firma od lat dbała i wciąż dba, by być na bieżąco z obowiązującymi w branży trendami. Wszechobecny w jej produktach skandynawski styl był również dla nas oddechem po latach socjalistycznej tandety.

Z czasem jednak wymagania klientów wzrosły. Pojawiło się również silne rozwarstwienie klienteli oczywiście przez wzgląd na różnice ekonomicznie coraz wyraźniej dzielące społeczeństwo. IKEA chcąc być sklepem dla wszystkich stara się zapewnić towary każdej grupie klientów. Jak większość marketów poszła w tak zwaną masowość. Niestety dla IKEI, pamięć o jej ekskluzywności niejako pozostała z tyłu głowy wielu klientów i to oni najczęściej narzekają na sieć, iż jej produkty straciły swoją jakość.

 Wysoka cena i tu gwarantuje jakość

W przypadku IKEI widać bardzo dokładnie kto narzeka na jej produkty - klienci, którzy wybierają przedmioty z najniższego pułapu cenowego, często o kilkadziesiąt procent tańsze, niż analogiczne produkty u konkurencji.

Po drugiej jest bardzo liczne grono klientów, którzy inwestują w wysokiej jakości produkty, opatrzone oczywiście odpowiednio wyższą ceną. Oni bardzo rzadko narzekają na jakość i trwałość mebli zakupionych w IKEI. Mamy tu więc bardzo prostą zależność. Jeśli chcesz mieć odpowiedniej jakości produkt musisz za niego odpowiednio dużo zapłacić. W innym przypadku musisz się liczyć z pewnymi mankamentami.

Pamiętajmy, że IKEA bardzo często stwarza swoim klientom możliwość zakupu lepszych towarów w atrakcyjnej cenie organizując promocje, oraz wyprzedaże posezonowe. Niestety liczba towarów dostępnych w takich akcjach jest oczywiście ograniczona.

 IKEA dobrym wyborem dla rozsądnie myślących

Szwedzka sieć IKEA jest dobrym wyborem jeśli chodzi o zakup mebli, czy też elementów pomocnych w aranżacji wnętrz. Bardzo często możemy tu znaleźć bardzo pomysłowe, praktyczne produkty, które ułatwiają codzienne życie.

Szukając meble zwracajmy uwagę na jakość ich wykonania, łączenia oraz ogólny stan eksponatu na wystawie. Przewagą IKEI jest fakt, że wszystkie produkty są wystawione i narażone na naprawdę intensywne użytkowanie. Na przeciętnej sofie w IKEI siada dziennie nawet tysiąc osób, podczas gdy na analogicznym meblu w domu siadamy w ciągu dnia maksymalnie kilkadziesiąt razy. To doskonały test wytrzymałości, oczywiście o ile eksponat nie został złożony w sklepie poprzedniej nocy i nie pachnie nowością.

Zasada aktualna dla całego rynku sprawdza się również w przypadku IKEI. Jeżeli oczekujesz wysokiej jakości produktu, musisz odpowiednio dużo zapłacić. Tani produkt rzeczywiście ma atrakcyjną cenę, ale jakość materiałów i samego wykonania będzie mocno odbiegała od produktów z górnej, czy średniej półki. Nie ma sensu liczyć na super okazje. Topowe produkty nawet na wyprzedażach kosztują więcej, niż ich najtańsze odpowiedniki.

Ocena: 3,3/5 (głosów 9)
, aktualizacja 23 maja 2019
Komentarze (11)
 • 16 sierpnia 2018 11:08 - drols napisał(a) ocena: -1 głosowało: 1

  Konkurencja na rynku jeśli chodzi o meble jest ogromna, osobiście uważam, że Ikea to jeden z najlepszych producentów. Świadczą o tym takie czynniki jak jakość, funkcjonalność, cena lecz również ogromny wybór, który daje możliwość trafienia w różne gusty

 • 16 sierpnia 2018 03:08 - czekolada2406 napisał(a) ocena: -1 głosowało: 1

  Kupowałam w Ikei meble do salonu, kuchni i przedpokoju. Jeżeli chodzi o jakość wykonania to nie mam żadnych zastrzeżeń. Zresztą marka ma swoją renomę wyrobioną nie bez powodu.

 • 04 listopada 2018 05:11 - maniek1987 napisał(a) ocena: 2 głosowało: 2

  Najgorsze o ikea.... nie da się wystawić opinii o produktach, "dziwny zbieg okoliczności". Talerze z serii "fargrik" to jakaś masakra po dwóch tygodniach wszystkie ukruszone(jakieś 60 szt.) pękają jak jajka, w mikrofali nagrzewają się zamiast jedzenia, na 5 gwiazdek 0. Mamy również kuchnię z ikea, na razie jest ok.

 • 22 grudnia 2018 12:12 - ~gaga napisał(a) ocena: 2 głosowało: 2

  zegar Pollet - wskazówki przestały działać i odpadły po dosłownie nakręceniu, włożeniu baterii i 20 minutach na ścianie.

 • 28 grudnia 2018 12:12 - ~Vladi napisał(a) ocena: 2 głosowało: 2

  Fotele rozpadły się po 3 miesiącach, pękła jakaś deska w środku (fotel obity skaiem i nie można zobaczyć co to dokładnie). Reklamacja odrzucona (bez obejrzenia w środku) bo to niby uszkodzenie mechaniczne - a jakie ma być jak dają złe materiały, które się łamią. Unikajcie IKEA Targówek Warszawa/

 • 10 lutego 2019 06:02 - ~gość napisał(a) ocena: -1 głosowało: 3

  Komoda HEMNES 699 .pln. lite drewno. Wzór OK. Jakość wykonania porównywalna z bublami z lat 70 PRL . Krawędzie ostre , poszczególne elementy za długie, , szuflady krzywe.

 • 09 marca 2019 07:03 - ~Maciej napisał(a) ocena: 2 głosowało: 2

  Witam chciałbym przestrzec przed kupowaniem blatów Ikea kupiłem taki blat który teoretycznie jest drewnianych ale z drewna Toma tylko kilku milimetrowy fornir położyłem na takim blacie owoce i po dwóch godzinach zrobiła się plama zareklamował m i ten blat Ikea Warszawa ale niestety pan od reklamacji stanowczo powiedział że Reklamacja nie zostanie uwzględniona ponieważ jest to uszkodzenie mechaniczne Z czym się oczywiście nie zgadzam ponieważ mechanicznie zostałby on porysowany A owoce po prostu na nim leżały plama jest nie do zlikwidowania a pan od reklamacji był bardzo niemiły

 • 14 marca 2019 10:03 - ~Elzbieta napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

  Kuchnia fatalnie. Nie montują pod sufiit, o czym nie informują przed zakupem, dopiero się okazuje w montażu. Zostaje szczelina między górnymi szafkami a sufitem, beznadziejnie, ani wyczyścić ani nic. Blat w projektowaniu był gładki a zamontowali ze słojami, które się okropnie myją i twierdzą że taki został wybrany. Nigdy więcej. Strata pieniędzy i czasu na wykłócanie się z nimi. Oszustwo klienta.

 • 25 marca 2019 04:03 - ~Mirek napisał(a) ocena: 2 głosowało: 2

  Fatalnie fatalne fatalne.
  Nie uwzglednili mi reklamacji blatu.
  Na blacie zrobiły mi się 3 wybrzuszenia A pan od reklamacji powiedział że została niby wylana substancja zraca Haha od kiedy woda jest substancja zraca A po kolejne front po wyjęciu z kartonu miał odprysk który również nie został uwzględniony gdyż to również mniemaniem Pana zostało substancja zraca zalane. Nigdy więcej!!!!! A blat nawet miesiąca nie ma !!!! Ja tak tego nie zostawię A co z 25 latami gwarancji. Robią ludzi w bambuko. Za ta sama cenę mebli to człowiek kupi dużo lepsze nie licząc koszty transportu 400zl . Zdzierstwo

 • 04 maja 2019 02:05 - ~Merry napisał(a) ocena: 2 głosowało: 2

  Bardzo słaba firma, która nie potrafi poprawnie skompletować zamówienia 2 sztuk komód. Przecież to takie proste. Zamówienie dociera 1 sztuka. Zależało mi na czasie, a teraz przez brak profesjonalizmu muszę czekać na kolejną sztukę. Nie polecam zamawiania przez Internet!!!!!!!!!

 • 10 maja 2019 08:05 - ~Nie kupuj kuchni Ikea napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Szczerze odradzam zakup mebli kuchennych Ikea z montażem i transportem . Po kilku tygodniach walki zrezygnowałem z montażystów wysyłanych przez sklep . Stopień lekceważenia klienta jest godny zajęcia się tym przez rzecznika konsumentów . Projekt wykonany przez pracownika Ikea w ich placówce zawierał błedy , które uniemozliwiają zmontowanie mebli . Meble ( fronty ) trzeba ciąć i przerabiać jesli klient kupi inne AGD niz to z Ikei - poprostu nie pasują , typowy przykład to montaż zmywarki , która wymaga ucięcia frontu ! Jak to ma wyglądać ? Blaty Ikea mają niestandardowe wymiary i nie pasują typowe blaty . Te z Ikei są tandetne i strasznie drogie . Montażyści z Ikea nie zamontują ci rury od okapu innego producenta , zlewu i płyty gazowej od innego producenta . Oczywiście w sklepie nikt cie o tym nie poinformuje - bo musisz zapłacic z góry . Jak wezmą kasę to juz mają Cię w nosie .

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij