Meble z palet – co można zrobić lub kupić?

Skąd przeświadczenie o rosnącej popularności mebli z palet? Wystarczy rzut oka na programy o tematyce wnętrzarsko-wykończeniowej. Można nawet wysnuć wniosek, że to one podbiły popularność tego rodzaju elementów wyposażenia. Paletowe meble nie należą do najdroższych w wykonaniu. Wystarczy odrobina fantazji i zdolności majsterkowania, by wyczarować takie elementy, jak stolik, łóżko, kanapa, narożnik, stoły czy nawet regał z palet drewnianych. Materiał ten daje niezliczone możliwości. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić gotowe meble z palet euro. W swoim asortymencie ma je popularny sklep internetowy, a cena prostej, niewielkiej kanapy z poduszkami to już zaledwie 200 zł.

Meble z europalet warto wykonać samodzielnie. Do tego celu potrzebujemy palet o odpowiednim dla danego mebla rozmiarze. Do wyboru są wymiary 1200x800x144 mm z wagą około 25 kg, mniejsze 800x600x144 mm oraz kwadratowe 1200x1200x144 mm. Cena za jedną paletę waha się w przedziale od 11 do 36 zł. Nawet jeśli doliczymy do tego materiały, jak farby, akcesoria do malowania i montażu, i tak ostateczny koszt będzie znacznie niższy niż tradycyjnych odpowiedników.

Jeśli zatem interesuje nas kanapa, łóżko czy stolik z palet euro, ważne jest, by dokładnie oszacować ich wymiary. W przypadku łóżka konieczne jest zmierzenie materaca, a przy pomiarach kanapy uwzględnienie głębokości siedziska. W internecie znaleźć można szereg porad, inspiracji i instrukcji krok po kroku, jak dokładnie wykonać meble z europalet. Więcej trudności nastręczą duże stoły czy na przykład narożnik, który będzie wymagał docinania. Efekt końcowy jednak jest wart tego, by włożyć w wykonanie mebli z palet odrobinę wysiłku.

Paletowe meble w domowej aranżacji i w ogrodzie

Meble z palet to niezliczone możliwości aranżacyjne przestrzeni domowej. Niski stolik kawowy w towarzystwie rustykalnego narożnika diametralnie odmieni oblicze salonu. Niekwestionowaną zaletą mebli z palet jest także możliwość pomalowania ich na dowolny kolor, a kiedy ten się znudzi lub gdy zapragniemy wnętrzu nadać odrobię szaleństwa łatwo je przemalować niewielkim kosztem.

Gotowe meble z palet drewnianych to opcja dla wygodnych, a także tych, którym nie w głowie majsterkowanie. Warto jednak wziąć pod uwagę, że ich samodzielne wykonanie pozwoli na dostosowanie mebli do indywidulanych potrzeb. W sypialni stanąć może wielki łózko z wygodnym materacem w miętowym kolorze, uzupełnione romantycznymi, różowymi poduchami.

Przy zatraceniu się w ogromie możliwości trzeba jednak pamiętać także o wymiarze praktycznym mebli z palet. Bardzo ważne jest, by wszystkie elementy wyposażyć w filcowe podkładki. W przeciwnym razie radość z oryginalnego wyposażenia wnętrza zostanie stłumiona przez złość w związku z porysowanymi podłogami.

Meble z europalet są na tyle uniwersalne, że można je umieścić także w ogrodzie. Świetnie będą prezentowały się słoty, kanapy czy stoliki kawowe w ich naturalnym kolorze, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by dodatkowo udekorować je ciekawymi barwami. Ograniczać nas może tylko wyobraźnia, więc dlaczego nie skusić się na kilka kolorów na jednym meblu? Jest to opcja warta rozważenia zwłaszcza w ogrodzie, gdzie wszystkie chwyty dozwolone.