Rattan – naturalny i cieszący oko

Rattan można na pierwszy rzut oka pomylić z wikliną. Przypomina ją strukturą – jest jej azjatyckim odpowiednikiem. Chociaż w naszym kraju meble rattanowe zyskały popularność stosunkowo niedawno, techniki wyplatania go znane są na Dalekim Wschodzie od czasów starożytnych. 

Rotang – bo tak również nazywany jest ten materiał – powstaje z pnączy pozyskiwanych z kilku gatunków azjatyckich i afrykańskich palm. Dzięki ogromnej elastyczności pod wpływem temperatury oraz pary wodnej rattan można formować w fantazyjne wzory. Meble z niego wykonane to małe dzieła sztuki i niewątpliwie cieszą oko. Są jednak dość twarde, więc trzeba dobrać do nich naprawdę wygodne poduszki.

Mają jednak swoją cenę – ten naturalny materiał źle znosi ciężkie warunki atmosferyczne. Chociaż rattan jest twardy i elastyczny jednocześnie, to łatwo płowieje pod wpływem słońca (promieni UV). Jeśli działają na niego deszcz, wilgoć lub niskie temperatury, rattan pęka lub siękruszy. Kupując meble rattanowe, trzeba przygotować się na odpowiednie ich zabezpieczenie – nie tylko w zimie. 

meble ogrodowe z technorattanu
meble ogrodowe z technorattanu

Meble ogrodowe z technorattanu – dlaczego warto je wybrać?

Jak większość naturalnych materiałów rattan również doczekał się swojego nowoczesnego odpowiednika. Meble technorattanowe dostępne na stronie cloveris.pl/meble-technorattan stworzone są ze sztucznego materiału – poliuretanu lub polietylenu HPDE. Jest imitacją rattanu, więc do złudzenia przypomina naturalną plecionkę. Ma jednak inne zalety.

Meble ogrodowe z technorattanu wyplatane są na metalowych stelażach i do złudzenia przypominają rattan. Same różnice można dostrzec przy dokładnych oględzinach – różnią się nieco barwą i fakturą, czasami także kształtem włókien (nie okrągłe jak przy rattanie, ale półokrągłe lub płaskie). Sam materiał jest elastyczny i dopasowuje się do siedzącego, więc poduszki mogą być jedynie dodatkiem do zestawu.

meble technorattanowe
meble technorattanowe

Dlaczego meble technorattanowe są obecnie tak popularne? Nadal mają pożądane cechy naturalnego odpowiednika: elegancko się prezentują, nadają ogrodowi naturalnego klimatu, a także są lekkie. Mają jednak zasadniczą przewagę: są łatwe w utrzymaniu i dużo bardziej wytrzymałe. Nie wymagają specjalnej pielęgnacji – wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką z lekkim detergentem, gdy się zabrudzą. Są także odporne na promienie UV, więc nie grozi im blaknięcie pod wpływem słońca. Chociaż nie zaleca się trzymania ich przez całą jesień i zimę na zewnątrz, dużo lepiej znoszą niskie temperatury oraz opady. Na pewno po kilku dniach technorattan nie zacznie pękać lub się kruszyć. 

Zanim więc podejmiesz ostateczną decyzją o kupnie odpowiednich dla siebie mebli ogrodowych, przeanalizuj dokładnie ich wady i zalety i wybierz te, które pasują do Twojej przestrzeni najbardziej! 

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej