Media w domu i mieszkaniu - koszty ekspoatacji i sposoby ich optymalizacji
Jak obniżyć rachunki za media w domu i mieszkaniu?
Rachunki za energię elektryczną, wodę i gaz stanowią bardzo dużą część domowego budżetu. Ich obniżenie jest najlepszym sposobem na poczynienie sporych oszczędności. Jest mnóstwo sposobów na to, by skutecznie obniżyć rachunki za media. Mogłoby się wydawać, że każdy z nich daje oszczędność na poziomie kilku złotych, jednak w sumie może okazać się, że w twojej kieszeni pozostaje spora kwota.
Sposoby na obniżenie rachunków za prąd
Rachunki za prąd można obniżyć wprowadzając w życie kilka drobnych zmian. Jedną z nich jest oczywiście gaszenie światła, kiedy tylko wychodzisz z pomieszczenia. Znaczną poprawę przynosi wymiana żarówek na energooszczędne lub ledowe. Te ostatnie są niestety nieco droższe, ale inwestycja szybko się zwróci, a ty odczujesz ulgę, kiedy zobaczysz kolejny rachunek za prąd. Także przy kupowaniu sprzętów AGD warto zwrócić uwagę na ich klasę. A++ to najwyższa klasa energooszczędności i faktycznie, przekłada się to na poziom zużycia energii.
Dużym błędem jest pozostawianie sprzętów elektrycznych na stand-by czyli w trybie oczekiwania. Wydaje się, że maleńka, świecąca na czerwono diodka nie może ciągnąć zbyt wiele energii, jednak badania wskazują, że przeciętna polska rodzina pozostawia aż cztery włączone do prądu na stałe sprzęty. Może okazać się, że roczny koszt energii elektrycznej w takim przypadku będzie wynosił około 100 zł.
Jeśli masz naprawdę wysokie rachunki za prąd i wprowadzanie drobnych zmian niewiele wnosi, zastanów się nad zmianą dostawcy prądu. Tylko część naszych rachunków za prąd to rzeczywisty koszt energii. Większość to koszt przesyłu, marża dla dostawcy, opłata abonamentowa i tym podobne. Dostawca może ci zaproponować znacznie lepszą opcję. Warto przemyśleć także na przejście na tryb taryfowy. Wtedy na przykład w nocy 1 kWh kosztuje mniej. To rozwiązanie idealne dla nocnych Marków, ale nie tylko. To dobry moment na wstawianie pralki lub zmywarki. Szybko okaże się, że rachunki za prąd będą o wiele mniejsze.
Kilka sposobów na oszczędzanie wody
Podobnie sprawa wygląda w przypadku oszczędzania wody. W zasadzie wystarczy wprowadzić kilka drobnych zmian, żeby rachunki za wodę były mniejsze. Jedną z nich jest zrezygnowanie z długich kąpieli na rzecz krótkich orzeźwiających pryszniców. Oszczędzać wodę można także podczas mycia naczyń. Zastanów się nad zakupieniem oszczędzającej wodę zmywarki. Dzięki niej zużyjesz mniej wody niż podczas mycia ręcznego pod bieżącym strumieniem.
Warto także zainwestować w perlatory. To niewielkie urządzenia, które napowietrzają strumień wody. Dzięki temu masz wrażenie, że strumień jest silniejszy. Nie będziesz mieć potrzeby, żeby podczas mycia się odkręcać kurek na maksimum możliwości. Nawet nie zauważysz, że zużyjesz mniejszą ilość wody, obejdzie się to więc niskim kosztem. To bardzo wygodny sposób na oszczędzanie wody, zwłaszcza, że zakup perlatora nie jest dużym wydatkiem i inwestycja zwróci się w ciągu kilku tygodni.
Tańsze ogrzewanie – jak zmniejszyć koszty w domu i mieszkaniu
Niestety, ale zmniejszenie nakładów wydawanych na ogrzewanie w domu najczęściej wiąże się ze sporymi inwestycjami. Największą różnicę zauważysz, jeśli dobrze zaizolujesz dom. Zrobienie elewacji i ocieplenia domu to podstawowy krok, jednak trzeba przyznać, że wydatek może być bardzo duży – powyżej kilkunastu tysięcy. Pomóc może także zamontowanie pieca nowej generacji, który efektywniej spala paliwo. Piece z podajnikiem nie wymagają wygaszania i rozpalania na nowo, co oszczędza i czas i surowiec.
Z mniejszych inwestycji pozostaje w zasadzie tylko założenie termostatów. To także sposób, który okaże się skuteczny w mieszkaniach w blokach. Dzięki temu, kiedy temperatura w pomieszczeniu osiągnie optymalną, ustawioną przez ciebie wysokość, grzejniki samoczynnie odcinają dopływ ciepła. To sprawia, że pobór mocy grzewczej jest mniejszy. W momencie, kiedy temperatura spadnie o stopień czy dwa, od razu zaczną się rozgrzewać. Oszczędności poczynione w ten sposób może nie będą spektakularne, ale na pewno co miesiąc zauważysz różnicę w wydatkach.