Metody frezowanie kominów - jak wybrać właściwą?
Wnętrza kominów - stale narażone na działanie różnych negatywnych czynników - powoli niszczeją. To naturalny proces. Jego pierwszymi oznakami są pojawiające się na kominie pęknięcia. W tej sytuacji powinniśmy pomyśleć o przeprowadzeniu frezowania, czyli poszerzania otworu systemu kominowego. Jaką metodę najlepiej wybrać?
Kiedy pomyśleć o frezowaniu?
Jak wspomnieliśmy we wstępie, remont komina, w tym frezowanie, powinniśmy przeprowadzić, gdy na jego powierzchni zauważymy pęknięcia. Inne alarmujące znaki to smoliste zabrudzenia. Warto wiedzieć, że najmocniej narażone na takie zmiany są elementy, jakie występują pod dachem. To na nie właśnie negatywnie wpływają różne czynniki: warunki pogodowe i opady atmosferyczne. Do innych przyczyn zaliczymy też częstotliwość przemarzania i rozmarzania ich powierzchni.
Zniszczenia znajdziemy też jednak w górnej części komina. Tam szczególnie daje się we znaki spaliny, bo związki chemiczne, które tamtędy się wydostają, pokrywają jego czapę, a to bardzo przyspiesza destrukcję.
Jednak również podczas zmian, na przykład systemu grzewczego na urządzenia o większej sile, warto się o to zatroszczyć.
Wiemy już, kiedy w jakich sytuacjach taki zabieg jest konieczny. Jak jednak to zrobić? Jakie metody są najczęściej stosowane?
Frezowanie łańcuchowe - tradycyjne, ale z licznymi wadami
Ten typ frezowania wykonuje obrotowa głowica łańcuchowa, która jest napędzana po prostu za pomocą zwykłej wiertarki. Jest dobra do usuwania sadzy szklistej, szczególnie twardej występującej w murowanych kominach. Dość szybko udrażnia mocno zapchane przewody kominowe. Na plus można zaliczyć też to, że jest to metoda relatywnie tania, ale na tym kończą się zalety.
Frezowanie łańcuchowe ma niestety wady. Po pierwsze, nie w każdym budynku można je wykonać. Niezalecane jest to szczególnie w betonowych kominach, bo podczas wiercenia powstają drgania wpływające na pękanie ścian. Po drugie, możemy mieć problem, aby poszerzyć komin, w którym występują załamania. Czy wobec tych minusów jest jakiś inny sposób? Ależ tak!
Frezowanie diamentowe - nowoczesne i uniwersalne
Metoda frezowania diamentowego zapewnia skuteczne powiększenie otworu w różnych materiałach. Z jednej strony mogą być to kominy zrobione z cegły, z drugiej betonowe, nierzadko posiadające zbrojenia.
Jak więc widać jest to metoda bardzo uniwersalna, a przez to łatwiej dopasować ją do własnych potrzeb. Co więcej, stosując tę metodę, nie musimy obawiać się drgań, które występują - o czym wspomnieliśmy powyżej - jak korzystamy z metody łańcuchowej. A brak drgań to zminimalizowanie wystąpienia efektu pękania ścian. Podczas takiego frezowania używa się specjalnych zabezpieczeń, dzięki czemu nie trzeba się obawiać, że mieszkanie będzie zapylone lub zadymione.
Pamiętajmy też, by to zadanie powierzyć profesjonalnej firmie wykonującej frezowanie kominów np. Komeno, bo zapewnia ona profesjonalny sprzęt, doświadczenie i dużą wiedzę. A co więcej, decydując się na samodzielne frezowanie, musimy pamiętać, że nie jest to zgodne z prawem. Mówią o tym zapisy Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
artykuły sponsorowane