Miasto przyszłości – linearne miasto w Arabii Saudyjskiej

Jak wyglądać będzie The Line? Nowoczesne miasto Arabii Saudyjskiej

Przyszły władca Arabii Saudyjskiej, Mohammed bin Salman, niedawno zaprezentował światu projekt nowoczesnego miasta linearnego. Zostanie ono wybudowane w północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej, początkując zupełnie nową erę w urbanistyce. The Line, bo tak nazywa się przyszłe miasto, powstanie wzdłuż jednej osi, ciągnącej się wzdłuż Morza Czerwonego na długości 170 kilometrów. Planowo, linearne miasto ma być ogromną metropolią, w której skład wliczać będą się mniejsze jednostki. Wszystkie jednostki zostaną połączone podziemnymi drogami.

Planowo, w The Line zamieszkać ma ok. 1 000 000 mieszkańców. W linearnym mieście nie będzie żadnych samochodów, by uniknąć emitowania dwutlenku węgla do atmosfery. Ludzie będą mogli przemieszczać się za to środkami miejskimi, które obsługiwane będą za pomocą sztucznej inteligencji. Zdecydowanie, będzie to przełomowy projekt, jeżeli chodzi o urbanistykę oraz jej całą historię. Będzie to jednocześnie pierwsze nowoczesne miasto, które w dużej części chronić będzie środowisko naturalne – zwłaszcza na obszarze NEOM, chroniąc w założeniu ok. 95 % przyrody.

Co jeszcze będzie można zobaczyć w linearnym mieście Arabii Saudyjskiej?

W The Line nie będzie dróg, bo nie będzie samochodów – a więc, drogi wcale nie będą potrzebne. Zamiast dróg, pojawią się liczne chodniki i mnóstwo zieleni wokół. Wszystkie potrzebne budynki oraz instytucje zostaną rozmieszczone stosunkowo blisko siebie. A więc, niezbędne obiekty do życia znajdować mają się najdalej ok. 5 minut spacerem od każdego domu. The Line podzielone zostanie na 4 dzielnice:

  • „Wybrzeże”
  • „Pustynia Przybrzeżna”
  • „Góry”
  • „Dolina Górska”

Co ciekawe, podróże między mniejszymi jednostkami zajmować mają maksymalnie kilka minut, miejskimi środkami komunikacji. Dalekie podróże z kolei realizowane będą szybkimi kolejami podziemnymi. Z jednego na drugi kraniec miasta, mieszkańcy mają dostać się w ok. 20 minut – prędkość nowoczesnej kolei wynosić ma ok. 500 km/h.

Modernistyczne miasto w Arabii Saudyjskiej – nowa era cywilizacji

Czy projekt linearnego miasta wpłynie na wydajność ludzkości?

Z całą pewnością tak zwłaszcza, że wszystko w mieście będzie w zasięgu rąk. Arabia Saudyjska stara się pokierować urbanistyką w stronę dawnych cywilizacji. Oznacza to, iż miasto przyszłości pełne będzie nowoczesnych rozwiązań i technologii, aby ułatwić ludziom życie w ekonomiczny sposób,  jednocześnie oszczędzający przyrodę i ludzkie zdrowie. Dzięki szybkiemu transportowi, cyfrowej infrastrukturze i logistyce, życie w takim mieście będzie łatwiejsze i bardziej komfortowe. Mieszkańcy będą mogli swobodnie poruszać się po całym nowoczesnym regionie NEOM (odpowiednik amerykańskiej Doliny krzemowej). To właśnie w obrębie tego regionu powstanie bowiem miasto The Line.

Linearne miasto przyszłości będzie harmonijnie współgrać nie tylko z ludźmi, ale i otaczającą miasto przyrodą. Każdy jeden budynek zasilany będzie energią ze źródeł odnawialnych, by uniezależnić The Line – ale i z czasem całą gospodarkę saudyjską, od wydobywania ropy naftowej. Co zatem zagwarantuje miasto przyszłym jego mieszkańcom? Przede wszystkim, nowe miejsca pracy (380 000), samowystarczalność i polepszony komfort życia.

Kiedy powstanie The Line? Ile to będzie kosztować?

Prace nad budową linearnego miasta przyszłości w Arabii Saudyjskiej ruszą już w pierwszym kwartale 2021 roku. Projekt będzie rozbudowywany przez ok. 10 lat i zostanie pierwszym w zupełności samowystarczalnym miastem na całym świecie.

Szacuje się, że projekt kosztować będzie ok. 500 miliardów dolarów. Ukończenie prac przewidywane jest na 2030 rok. The Line przyniesie Arabii Saudyjskiej nie tylko korzyści ekologiczne, ale również i biznesowe. Cyfrowe, zmodernizowane miasto stanie się początkiem zupełnie nowej ery urbanizacji.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny