Wymarzony dom na wsi kontra dom w mieście

Dom na wsi – najważniejsze za i przeciw

Wiele osób szuka wytchnienia od miejskiego zgiełku. Życie w biegu, hałasie i zanieczyszczeniach wielkiego miasta często są dla inwestorów mało atrakcyjną wizją. Dlatego coraz większą popularnością cieszy się budowa domów na wsi.

Jakie korzyści przyniesie tego rodzaju lokalizacja? Najważniejszym atutem budowy domu na wsi okazuje się cisza, spokój oraz piękno przyrody. Z pewnością jest to rozwiązanie dedykowane dla osób, które pragną relaksu i ucieczki od gwaru zatłoczonych miast. Działka budowlana na terenie wiejskim może posiadać dość pokaźne rozmiary. Dzięki temu bez większych trudności wygospodarujemy miejsce na ogród, altankę, miejsce wypoczynku, a nawet przydomowy plac zabaw dla dzieci. Tego typu możliwości nie zapewnią nam wąskie działki w podmiejskich lokalizacjach.

Wybierając dom na wsi, zyskujemy też możliwość uprawy własnych warzyw, owoców i ziół. Jest to nie lada gratka dla amatorów ogrodnictwa. Własna, ekologiczna uprawa może być dobrym sposobem na relaks z dala od miejsca zatrudnienia czy miejskiego zgiełku. Dodatkowym atutem może być piękna okolica. Obecność pobliskiego lasu czy mało uczęszczanych szlaków komunikacyjnych będzie dobrym bodźcem do rozpoczęcia aktywności fizycznej. Jogging czy jazda na rowerze wśród wiejskiej przyrody może okazać się bardzo przyjemnym sposobem na spędzenie wolnych chwil. Sprawdź także ten artykuł z szacowanymi kosztami budowy domu.

Budując dom na wsi, tracimy anonimowość. Dla niektórych inwestorów jest to zaleta, inni traktują ją jako wadę. Musimy pamiętać, że mieszkańcy niewielkich wsi dobrze się znają, a zapewnienie sobie anonimowości będzie bardzo utrudnione.

Omawiając wady i zalety budowy domu na wsi, nie możemy pominąć także najważniejszego aspektu, czyli ceny zakupu działki budowlanej. Kupując działkę na oddalonej od miasta wsi możemy wygenerować niemałe oszczędności. Ceny posesji mogą być znacznie niższe w porównaniu z działkami na terenach podmiejskich. Zaoszczędzone na zakupie działki pieniądze możemy zainwestować w większą inwestycję budowlaną czy wykończenie domu w podwyższonym standardzie. A może zainteresuje cię także artykuł z projektami na dom rustykalny?

Atrakcyjna cena zakupu działki budowlanej na wsi wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami. Wiejska lokalizacja nie jest wolna od wad, które mogą utrudniać codzienną egzystencję. Jedną z najistotniejszych okaże się słaba komunikacja publiczna. Niektóre lokalizacje posiadają bardzo słabo rozbudowaną infrastrukturę drogową. Co więcej, nie znajdziemy w nich komunikacji podmiejskich, a jedynie jeżdżące z rzadka autobusy komunikacji publicznej. Wszystko to może utrudniać dojazd do pracy lub szkoły. Dlatego warto wziąć to pod uwagę podczas zakupu własnej działki budowlanej.

Budowa domu w mieście i terenach podmiejskich

Niewielu inwestorów może pozwolić sobie na luksus budowy domu w centrum miasta. Jest to związane z bardzo wysoką ceną działek budowlanych. Wysokie koszty inwestycji to jeden z największych mankamentów owego rozwiązania. Co więcej, miejskie działki budowlane zazwyczaj posiadają niewielki metraż. Wiąże się to z niewielkim podwórkiem oraz pewnymi ograniczeniami w organizowaniu przestrzeni.

Niemniej jednak budowa domu w mieście posiada także liczne zalety. Jedną z nich będzie dobry dostęp do kultury i rozrywki. Mieszkając w mieście bez trudu udamy się do baru, restauracji, kina czy teatru. Komunikacja podmiejska będzie dodatkowym atutem, który ułatwi przemieszczenie się pomiędzy wybranymi lokalizacjami. Sprawdź także artykuł z szacowanymi kosztami remontu starego domu.

Dom w mieście daje też dobry dostęp do edukacji, placów zabaw czy miejskich parków. Dobrze zorganizowana infrastruktura drogowa ułatwi również dojazd do pracy.

Dużą popularnością cieszy się budowa domu na terenach podmiejskich. Każdego roku powstają coraz to nowsze osiedla mieszkalne, ulokowane w niedalekiej odległości od miasta. Bez wątpienia jest to dobre rozwiązanie dla osób, które pragną odpoczynku od zatłoczonych metropolii. Dużym atutem budowy domu na terenie podmiejskim okaże się też atrakcyjna cena zakupu działki budowlanej.

Budowa domu pod miastem kusi coraz to szerszą grupę inwestorów. W niektórych przypadkach okazuje się, że dojazd do pracy lub szkoły zajmuje podobną ilość czasu, jak dojazd z drugiego końca miasta. Z pewnością jest to jedna z wartych rozważenia opcji.

Budowa domu w górach lub nad morzem to marzenie wielu osób. Jest tak naprawdę możliwe do spełnienia, jednak warto znaleźc to idealne, jedyne miejsce.
Miasto, wieś, morze, góry, jezioro? Gdzie wybudować wymarzony dom?

Budowa domu nad morzem i w górach - co wybrać?

Wymarzony dom nad morzem

Własny dom nad morzem to spełnienie marzeń wielu inwestorów. Okazuje się, że tego typu inwestycja może być świetnym sposobem na lokatę kapitału. Wybierając lokalizację możemy zainteresować się mało znanymi miasteczkami, które jeszcze nie zdobyły dużej popularności wśród turystów. Jeśli dokonamy odpowiedniego wyboru szybko okaże się, że działka budowlana systematycznie zyskuje na wartości. Zatem budując dom będziemy w stanie ulokować kapitał, a w dłuższej perspektywie także zarobić. Sprawdź także artykuł o wydatkach na budowę domu.

Dom nad morzem może być naszą drugą lokalizacją. W ten sposób zyskujemy możliwość wynajmowania budynku bądź zamieszkiwania w nim w sezonie letnim. Wakacje na własnym podwórku, ulokowanym w niewielkiej odległości od plaży okazuje się nie lada atrakcją dla całej rodziny.

Niestety budowa domu w znanych, nadmorskich miastach okaże się dużym wydatkiem. Ceny gruntów budowlanych mogą być dla inwestora niemiłym zaskoczeniem. Dlatego inwestycja w Gdańsku, Gdyni czy Łebie okazuje się opcją zarezerwowaną dla bardziej zamożnych inwestorów. Wysoka cena zakupu gruntów w znanych miejscowościach nadmorskich to największy mankament owego rozwiązania. Sprawdź także kosztorys z budową domu pod klucz.

Własna góralska chata

Niektórzy inwestorzy lubią aktywny wypoczynek i niepowtarzalny klimat polskich gór. W ich przypadku dobrym pomysłem okazuje się budowa własnego domu w górach. Domki góralskie zaskakują efektownym wyglądem oraz komfortem zamieszkiwania. Własna góralska chata może być zatem świetnym sposobem na ucieczkę od zgiełku i gwaru zatłoczonego miasta.

Własny, wymarzony dom w górach będzie dobrym rozwiązaniem dla młodych, aktywnych osób. Interesująca przyroda, bliskość gór i czyste powietrze skłaniają do zdrowego wypoczynku. Dlatego góralskie chaty stają się modnym pomysłem na drugi, własny dom mieszkalny.

Decydując się na górzystą lokalizację, mamy duże możliwości wyboru. Bez trudu odnajdziemy działki na sprzedaż w mało znanych, podgórskich wsiach, jak i przy bardziej znanych kurortach wypoczynkowych. W drugim przypadku będziemy musieli liczyć się z wyższą ceną gruntów. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o domach drewnianych.

Własny azyl, ukryty w sercu gór może być bardzo atrakcyjną alternatywą dla budowy domu w mieście. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zwrócić uwagę na infrastrukturę drogową. Czasem dojazd do większego miasta czy szkoły może okazać się dość dużym wyzwaniem.

A może nastrojowy domek nad jeziorem?

Planując budowę własnego domu często zastanawiamy się nad obecnością jeziora. Inwestycja zrealizowana w takiej lokalizacji może przynieść wiele atrakcyjnych korzyści. Spokój niczym nieograniczony relaks wydają się bardzo przyjemną perspektywą. Nic zatem dziwnego w tym, że dom nad jeziorem staje się przedmiotem marzeń niejednego inwestora.

Wybierając tego rodzaju lokalizację zyskujemy spokój, dostęp do pięknej przyrody i oddalenie od zgiełku zatłoczonych miast. Dom oddalony od znanych kurortów wcale nie musi być bardzo drogą inwestycją. W ofertach sprzedaży znajdziemy wiele interesujących działek budowlanych, położonych przy jeziorach. Wbrew pozorom ich cena wcale nie musi być bardzo dużym obciążeniem inwestycyjnym.

Wiele działek budowlanych posiada bezpośrednie zejście do jeziora. Oznacza to nieograniczony relaks nad wodą. Dobrym pomysłem okaże się budowa solidnego pomostu, który zwiększy bezpieczeństwo użytkowników. Pamiętajmy, że tego rodzaju konstrukcja wymaga dbałości i regularnego przeglądania stanu technicznego.

Inwestycja w tereny przy jeziorach może okazać się niemałym ryzykiem. Mowa tu o wysokim poziomie wód gruntowych, które mogą znacząco zwiększyć koszty budowy domu. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić warunki gruntowe. Nie bez znaczenia będzie także cykliczna zmiana poziomu wody. Przed zakupem wymarzonej działki upewnijmy się, czy nie znajduje się na terenie zalewowym. Nagłe, intensywne opady deszczu mogłyby doprowadzić do podtopień budynków, których na pewno wolelibyśmy uniknąć. Na szczęście przy odpowiedniej lokalizacji minimalizujemy ryzyko tego rodzaju problemów, a zyskujemy przyjazne miejsce do zamieszkania.

Pamiętajmy też, że sąsiedztwo jeziora wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Nad wodą znajdziemy licznie występujące zwierzęta, owady i ptaki. Możemy spodziewać się specyficznych dźwięków. Na szczęście odgłosy zwierząt są czymś, do czego możemy się w łatwy sposób przyzwyczaić. Nieco większą niedogodnością okazuje się wzmożona obecność komarów, które intensywnie rozmnażają się w tego rodzaju lokalizacjach.

ikona podziel się Przekaż dalej