Mierniki elektryczne – dostępne rodzaje

Pomiaru prądu, napięcia czy też rezystencji nie da się wykonać bez odpowiedniego osprzętu. Celom tym służą specjalistyczne mierniki elektryczne. To narzędzia, którymi powinien dysponować nie tylko profesjonalista. Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy sprawdzenie instalacji elektrycznej w domu lub samochodzie okaże się konieczne. Żeby uniknąć konieczności wzywania pogotowia elektrycznego lub specjalisty, warto mieć sprzęt pod ręką. Jak jednak wybrać właściwe urządzenie?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jego rodzaj. Dużą popularnością cieszą się urządzenia wielofunkcyjne – tzw. multimetry. Służą one do mierzenia różnych wielkości fizycznych – napięcia przemiennego i stałego, natężenia prądu elektrycznego czy też oporu elektrycznego. Tak wszechstronny sprzęt nie tylko sprawdzi się w rękach specjalisty, ale również będzie przydatny w domu. Pozwoli bowiem samodzielnie zdiagnozować usterkę np. w urządzeniu elektrycznym.

Na rynku dostępne są również specjalistyczne mierniki elektryczne, przeznaczone do pomiaru jednej wielkości. Wyróżnić można np.:

  • amperomierz – służy do pomiaru natężenia prądu elektrycznego,
  • watomierz – za jego pomocą mierzy się moc czynną,
  • woltomierz – wykorzystuje się go do mierzenia napięcia elektrycznego,
  • omomierz – służy do pomiaru rezystencji.

Zakup miernika elektrycznego – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Każdy miernik elektryczny, np. z Eldor24, może występować w dwóch wariantach – analogowym i cyfrowym. W przypadku modeli analogowych informację o mierzonej wartości podaje wskazówka (materialna lub świetlna). Odchyla się ona o odpowiednią liczbę działek na podziałce, prezentując wynik. Z kolei w modelach cyfrowych informacja o wartości przedstawiana jest na wyświetlaczu jako uporządkowany zbiór cyfr. W sposób bezpośredni wskazuje on wartość liczbową danej wielkości fizycznej.

Od razu nasuwa się pytanie, który wariant wybrać. Cyfrowe mierniki elektryczne powoli zastępują analogowe odpowiedniki. Są jednak osoby, które uważają, że w pewnych sytuacjach lepiej używać wariantu analogowego. Żeby wybrać właściwy model, należy dobrze przeanalizować potrzeby, a także umiejętności pomiarowe. W przypadku laików lepiej sprawdza się sprzęt cyfrowy.

Mierniki elektryczne – jak wybrać odpowiedni model?
Mierniki elektryczne – jak wybrać odpowiedni model?

Miernik elektryczny – co sprawdzić?

Niezależnie od rodzaju miernika elektrycznego przy jego wyborze należy sprawdzić dokładność pomiaru. To maksymalna dopuszczalna granica błędu wartości wskazanej. Jest ona podawana przez producenta. Jeśli takowej informacji nie ma, lepiej zrezygnować z zakupu. Osprzęt, w którym nie określono klasy dokładności, jest bowiem bezużyteczny.

Przyjrzeć należy się również jakości wykonania. Urządzenie powinno mieć trwałą obudowę, wykonaną z solidnych materiałów. Dzięki temu będzie odporne na wstrząsy, uszkodzenia i działanie czynników zewnętrznych. To gwarancja wytrzymałości i długiej żywotności sprzętu.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej