Miernik uniwersalny, wielofunkcyjny czy samochodowy?

Najpopularniejszym miernikiem elektrycznym jest tzw. multimetr. Jest to urządzenie uniwersalne do wielu zastosowań. Miernik elektryczny z założenia nie musi być wyłącznie do prądu. Model wielofunkcyjny jest w stanie zmierzyć kilka dodatkowych parametrów takich, jak choćby częstotliwość czy opór prądu, a nie tylko to czy on w danym miejscu jest. Mierniki elektryczne są niezwykle pomocne we wszelkiego rodzaju pracach związanych z usuwaniem awarii sprzętu elektronicznego. Warto jednak wiedzieć, gdzie dzwonić, gdy brak prądu. Czasami tymczasowy brak prądu w sprzęcie AGD czy RTV może być spowodowany awarią instalacji energetycznej w całej okolicy. Ostatecznie problemem może być jedynie bezpiecznik topikowy.

Korzystanie z multimetra nie jest przypisane jedynie dla fachowców czy specjalistów. Miernik uniwersalny jest na tyle łatwy w obsłudze, że może być wykorzystywany przez amatorów czy fanów tworzenia nowych konstrukcji elektronicznych. Innym miejscem wykorzystania mierników elektrycznych jest branża samochodowa. Nowoczesna motoryzacja w dużej mierze opiera się na systemach elektronicznych, dlatego też multimetr będzie często wykorzystywanym narzędziem wśród mechaników. Działanie sprzętów gospodarstwa domowego takich jak lamelownica, lampa owadobójcza czy lampa ze zmienną barwą światła również może być kontrolowane przy pomocy multimetru.

Mierniki elektryczne występują w wielu wersjach podobnie jak barwa światła żarówki. Choć tradycyjne modele wielofunkcyjne z reguły są przystosowane do prądu, to mogą być jednak wyjątki. W wielu sklepach można kupić bardziej rozbudowane urządzenia. Oczywiście cena będzie adekwatna do możliwości urządzenia podobnie jak w przypadku zakupu lamelownicy czy lampy owadobójczej. Multimetr może być wyposażony dodatkowo w mierniki hałasu, natężenia światła czy temperatury. Natomiast barwa światła nie może być zmierzona przez multimetr. Dodatkową zaleta będzie przejrzysty układ czy podświetlenie na wyświetlaczu. Wszystkie dodatkowe funkcje będą znacząco wpływać pozytywnie na komfort użytkowania miernika elektrycznego.

Jaki miernik elektryczny kupić? Ceny oraz producenci

Jak już wcześniej zostało wspomniane, cena mierników elektrycznych będzie zależna od jego funkcji i parametrów. Odwiedzając sklep ze sprzętem elektrycznym można dokładniej zapoznać się z miernikami do prądu. Łatwiej jest wtedy zadecydować, który model kupić. Multimetr, lampa owadobójcza, lamelownica czy bezpiecznik topikowy to sprzęty, które również można zakupić online z dostawą prosto do domu.

Mierniki elektryczne na potrzeby domowe czy amatorskie to niewielki wydatek. Ceny kształtują się w okolicach kilkudziesięciu złotych. Są również modele multimetrów, które kosztują kilka tysięcy złotych, ale ich przeznaczenie jest typowo profesjonalne. Proste mierniki elektryczne oferuje każdy sklep budowlany czy sklep ze sprzętem elektronicznym. Miernik elektryczny będzie bardzo przydatnym urządzeniem w domu czy w warsztacie. Zawsze należy jednak pamiętać, gdzie dzwonić, gdy brak prądu nie tylko w wybranym obwodzie elektrycznym, ale w całym budynku. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze próbnika napięcia?

Wykaz wybranych mierników elektrycznych wraz z cenami

Nazwa modelu miernika elektrycznego

Przykładowa cena

Yato Cyfrowy miernik uniwersalny BUZER YT-73080

24,60 zł

Multimetr cyfrowy Basetech BT-11, CAT III 250 V

46,05 zł

Miernik uniwersalny samochodowy PREMIUM 5808

81,90 zł

Samochodowy miernik uniwersalny UNI-T UT107 FV

105,90 zł

Atrakcyjne promocje - sprawdź koniecznie

Mierniki elektryczne – jak używać ich?

Przed pierwszym użyciem jakiegokolwiek urządzenia pomiarowego warto przeczytać instrukcję obsługi. Aby pomiar był efektywny i dokładny, należy postępować za wskazówkami producenta. Multimetr w zależności od wybranej funkcji powinien być odpowiednio przyłożony. Ściślej mówiąc podczepione przewody z końcówkami służącymi do pomiarów powinny być ustawione równolegle względem badanego miejsca.

W przypadku jakiejkolwiek zmiany parametrów pomiaru należy odłączyć i ponownie przyłożyć końcówki pomiarowe. W innym przypadku pomiar może być nieprawidłowy. Uzyskane wyniki można odczytać w historii pomiarów lub zgrać na komputer w przypadku bardziej rozbudowanych i zaawansowanych modeli multimetrów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny