Mieszkanie deweloperskie

Oczywiście, warto posłuchać osób, które zakup mieszkania mają już za sobą. Niemniej jednak pamiętaj, że rynek nieruchomości wciąż ulega pewnym zmianom i każdą informację lepiej zweryfikować zanim uznasz ją za pewnik. Poniżej przedstawiamy cztery często pojawiające się stwierdzenia dotyczące mieszkań deweloperskich.

Mieszkanie deweloperskie jest droższe

MIT. Oczywiście, mieszkania z rynku pierwotnego mogą być droższe od tych kupionych na rynku wtórnym, jednak nie jest to regułą. Tym bardziej, że całościowy koszt mieszkania to nie tylko cena podana za metr kwadratowy, ale również wykończenie lokalu czy suma, jaką będzie trzeba wydać na prace remontowe, które  w przypadku starszych mieszkań często są niezbędne. Ponadto kupując mieszkanie na rynku wtórnym zobowiązany będziesz zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości rynkowej nieruchomości.

Cenę mieszkania można negocjować

PRAWDA. Podobnie jak kupując lokal na rynku wtórnym, tak i cenę mieszkania z rynku pierwotnego można negocjować ze sprzedającym. W niemal każdym też przypadku powinno udać się doprowadzić do obniżenia początkowej kwoty. A biorąc pod uwagę, że zazwyczaj kupno mieszkania wiąże się z dużym kredytem zaciągniętym na wiele lat, każda wynegocjowana złotówka może być istotna.

Mieszkanie z rynku pierwotnego to bezpieczny zakup

PRAWDA. Jeśli kupujesz mieszkanie od renomowanej firmy deweloperskiej raczej nie ma ryzyka, że firma nagle zbankrutuje. Niemniej jednak twój kapitał przeznaczony na zakup mieszkania będzie zawsze chroniony przez tzw. ustawę deweloperską. Nakłada ona obowiązek zakładania na każdego kupującego indywidualnego rachunku powierniczego. To z kolei daje gwarancję zwrotu wpłaconych środków w razie ogłoszenia przez dewelopera upadłości.

Nowe osiedla powstają z dala od centrum

MIT. Większość nowych osiedli faktycznie budowanych jest poza centrum Wrocławia. Spowodowane jest to niewielką ilością niezagospodarowanej jeszcze powierzchni w jego centralnej części. Można jednak wciąż znaleźć mieszkania z rynku pierwotnego we Wrocławiu zlokalizowane w śródmieściu. Doskonałym przykładem takiej inwestycji może być, oddalone zaledwie 3 km od wrocławskiego Rynku, osiedle Promenady Wrocławskie: https://promenadywroclawskie.pl/


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 60,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny