Pokój w ciemnych barwach

Aranżacja małego mieszkania, w którym mieszka student lub kilku studentów? Kluczowa jest tu dobra, przemyślana organizacja przestrzeni. Pomyślmy o wydzieleniu sektorów w pomieszczeniu lub mieszkaniu (w zależności od tego, czy student współdzieli mieszkanie, czy zamieszkuje je w pojedynkę), które będą odpowiadały za różne funkcje. Wyodrębnijmy strefę dedykowaną odpoczynkowi i relaksowi, rozrywce oraz kącik do pracy, nauki. Pomogą nam w tym przede wszystkim dobrane, a przy tym modne kolory ścian, ale także odpowiednie meble.

Modne kolory ścian a strefy funkcjonalne wnętrza

Aranżacja małego mieszkania wbrew pozorom wcale nie ogranicza nas, jeśli chodzi o paletę kolorystyczną. Mocniejsze, bardziej nasycone, żywe tonacje wcale nie należą do zakazanych – należy jedynie umiejętnie je wykorzystywać. Optymalnym rozwiązaniem będzie kompozycja oparta na stonowanym, nienachalnym, jasnym kolorze bazowym (sprawdzi się tu np. bardzo jasny odcień szarości – Mistrzowskie Płótno bądź leciutka Beztroska Zima z Dulux EasyCare – błękitu lub beżu), uzupełniona o mocniejsze akcenty kolorystyczne, chociażby granat (Granat Pierwsza Klasa) lub ciemna czerwień (jak Szkarłatna Róża). Perfekcyjnie sprawdzi się również Szary Denim, który na palecie barw znajduje się dokładnie po środku tonacji jasnych i ciemniejszych.

Projektanci sugerują, aby kierować się też wiedzą z dziedziny psychologii kolorów. Jak najbardziej! Warto ją zastosować zwłaszcza podczas planowania kąciku nauki. Jeśli tym, czego szukamy, jest skupienie i koncentracja, możemy wybrać różnorakie odcienie niebieskiego – od błękitu, jak Baby Blue, przez Szary Denim, po granat, jak Granat Pierwsza Klasa. Jednak jeśli jest to kącik do pracy kreatywnej, uwolnić i otworzyć umysł pomogą nam piękne odcienie czerwieni (wspomniana Szkarłatna Róża), fioletu (może Lawendowa Dolina?) bądź żółci (jak Egzotyczne Curry).  

Malowanie ścian (zobacz) na głębsze odcienie najlepiej zaplanować na wybranym fragmencie, np. bezpośrednio w kąciku do nauki. Kolorowy motyw, kleks, organiczny kształt czy figura geometryczna namalowana na ścianie pozwoli nam na wizualne wyodrębnienie danego sektora. Dobrym pomysłem jest zastosowanie tego samego klucza doboru kolorów w całym wnętrzu – dzięki temu aranżacja małego mieszkania będzie konsekwentna.

Pokój w ciemnych barwach

Funkcjonalna aranżacja małego mieszkania

Dobrze dobrane meble to druga połowa aranżacyjnego sukcesu. Dobrze dobrane oznacza tu: odpowiadające na potrzeby domowników oraz realizujące kilka funkcji jednocześnie. W studenckim mieszkaniu egzamin zdadzą przede wszystkim rozkładana kanapa (koniecznie z wygodnym materacem), regał, który będzie jednocześnie pełnił rolę biurka oraz parę mebli – stolików, niższych regałów, puf – na kółkach, które można dowolnie, w zależności od potrzeb przesuwać.

Oprócz tego dużą uwagę należy poświęcić dopasowaniu detali. Pamiętajmy, że to one w ogromnym stopniu odpowiadają za styl wnętrza.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny