Mieszkania w stanie deweloperskim

Stan deweloperski formalnie

Jeżeli próbujemy znaleźć definicję stanu deweloperskiego w jakimkolwiek akcie prawnym, to możemy czuć się rozczarowani. Tak naprawdę bowiem legalna definicja tego pojęcia nie istnieje. Stan deweloperski jest określeniem zwyczajowym i obejmuje stan mieszkania, który został zapisany w umowie sprzedaży. Co za tym idzie, w odniesieniu do różnych inwestycji, pojęcie stanu deweloperskiego może mieć nieco odmienne znaczenie.

Z reguły określenie to obejmuje mieszkanie w stanie surowym, czyli ściany będą przygotowane do szpachlowania, a podłogi do położenia płytek lub paneli. W łazience i w kuchni będziemy mieli niezbędne łącza wodno-elektryczne, a po całym mieszkaniu rozprowadzoną instalację elektryczną. Niektórzy deweloperzy różnicują oznaczenie stanu deweloperskiego na "podwyższony", "zaawansowany", "rozbudowany" i „tradycyjny”.

Można zatem z nimi wynegocjować dodatkowe wstawienie drzwi, rolet przeciwwłamaniowych, przykręcenie kontaktów i inne. Niewątpliwie jednak, podpisując umowę najmu warto sprawdzić co w danym przypadku kryje się pod pojęciem stanu deweloperskiego.

Mieszkania we Wrocławiu

Stan deweloperski w praktyce

Chcąc znaleźć jakąś tendencję w zakresie wykończenia mieszkania przez dewelopera, a zatem poszukując odpowiedzi na pytanie jak stan deweloperski z reguły wygląda w praktyce, należy wskazać, że mieszkanie będzie:

  • otynkowane,
  • ze ścianami przygotowanymi do bezpośredniego malowania,
  • z podłogami gotowymi do kładzenia płytek lub paneli,
  • z drzwiami wejściowymi (ale bez wewnętrznych – do łazienki lub do sypialni),
  • z zamontowanymi oknami i parapetami (nie tylko zewnętrznymi, ale i wewnętrznymi),
  • z zamontowanymi instalacjami wentylacyjnymi, wodno-kanalizacyjnymi, grzewczymi (wraz z zainstalowanymi grzejnikami) oraz elektrycznymi (wraz z kontaktami).

Warto starannie prześledzić zapisy umowy, dotyczące stanu deweloperskiego, ponieważ na obecność wszystkich tych elementów musimy zwrócić uwagę, dokonując odbioru mieszkania i podpisując protokół.

artykuł zewnętrzny

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny