Odnawialne źródła energii - rodzaje

Źródła energii dzielą się na odnawialne oraz nieodnawialne. Druga grupa wyróżnia się tym, że ich regeneracja trwa bardzo długo względem intensywności ich zużycia. Natomiast odnawialne źródła energii uchodzą za niewyczerpywalne, dzięki czemu korzystając z nich nie zużywamy żadnych zasobów naturalnych ze szkodą dla środowiska.

Jeżeli chodzi o odnawialne źródła energii, to wśród nich wymienimy przede wszystkim takie źródła jak:

  • Energetyka wiatrowa - źródłem energii jest wiatr, który dzięki turbinom wiatrowym, przekształcany jest w prąd elektryczny. Energetyka wiatrowa w Polsce zajmuje ponad 9 procent udziału w produkcji energii elektrycznej. Największe farmy wiatrowe znajdują się między innymi w Margoninie, Kozielicach, czy też Marszewie.Energetyka wiatrowa w naszym kraju ma największy potencjał w północno-zachodnim regionie.
  • Energetyka wodna - energia potencjalna wody, jest przekształcana dzięki turbinom w energię mechaniczną, a następnie w energię elektryczną przy pomocy specjalnych generatorów. W naszym kraju energetyka wodna zajmuje niespełna 2% udziału wszystkich źródeł energii przeznaczonych do produkcji prądu. Prawie połowa energii elektrycznej wytwarzana jest na Wiśle. Natomiast ponad 40% udziału energii elektrycznej produkowane jest na Odrze. Jednak jak widać, energetyka wodna musi spełniać zdecydowanie więcej warunków przy jej wdrożeniu, niż na przykład energetyka wiatrowa lub mikroinstalacja fotowoltaiczna.
  • Fotowoltaika - jest to najpopularniejsza forma pozyskiwania energii elektrycznej wśród osób prywatnych oraz przedsiębiorców. Wykorzystywanym odnawialnym źródłem energii jest promieniowanie słoneczne. Pomiędzy dwiema warstwami półprzewodnika, wytwarza się pole elektryczne spowodowane odmienną prędkości elektronów. Wytworzony prąd stały nie nadaje się do wykorzystania w gospodarstwie domowym. W związku z tym musi być przekształcony przez falownik na prąd zmienny. Jest to również element odpowiedzialny za bezpieczeństwo pracy mikroinstalacji fotowoltaicznej.

Mikroinstalacja fotowoltaiczna - co warto wiedzieć?

Mikroinstalacje fotowoltaiczne wyróżniają się od pozostałej fotowoltaiki tym, że moc zainstalowanych paneli nie może przekroczyć 50 kW. Ponadto napięcie znamionowe sieci energetycznej nie może przekroczyć wartości 150 kW. Kluczową informacją jest to, że w ciągu 6-8 lat, zakup paneli powinien się całkowicie zwrócić. Warto skorzystać ze specjalnych kalkulatorów, dzięki którym obliczymy ilość potrzebnych paneli, a także ich moc. Obliczenia wykonywane są na podstawie kosztów poniesionych za zużytą energię elektryczną.

Przykładowo płacąc rachunki z prąd w wysokości ok. 200 złotych miesięcznie, zaleca się zamontowanie 10 paneli o mocy 400 W. Dzięki temu, już w pierwszym roku użytkowania nie będziemy musieli płacić żadnego rachunku za prąd. Mikroinstalacje fotowoltaiczne powodują, że jesteśmy całkowicie samowystarczalni. Jeżeli zdecydujemy się na większą ilość paneli, wtedy będziemy produkować nadmiar energii elektrycznej. Najczęściej oddajemy go do sieci energetycznej, aby później rozliczyć prąd w systemie opustów.

Odnawialne źródła energii


Mikroinstalacja fotowoltaiczna na dachu budynku, a także zastosowanie, inwestycja, koszty, działanie, cena. wydajność, porady
Mikroinstalacja fotowoltaiczna krok po kroku, a także koszty, działanie, zastosowanie, wydajność, opinie

Decydując się na założenie własnej mikroinstalacji fotowoltaicznej, możemy zdecydować się na większą ilość urządzeń elektrycznych w domu, bądź też lepsze oświetlenie pomieszczeń. Ciekawym pomysłem okaże się na pewno podświetlany sufit. Chociaż zużycie energii oświetlenia LED-owego nie jest zbyt wysokie, to jednak możemy pozwolić sobie na podświetlany sufit w każdym pomieszczeniu, nie czując żadnego ograniczenia przy projektowaniu rozmieszczenia źródeł światła. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o fotowoltaice.

Fotowoltaika dla firm

Jak wiadomo mikroinstalacja fotowoltaiczna znajduje zastosowanie przede wszystkim w prywatnych gospodarstwach. To jednak coraz popularniejszym zagadnieniem jest fotowoltaika dla firm. Będąc właścicielem obiektu, na którym chcemy zamontować fotowoltaikę, możemy skorzystać z różnych form dofinansowania tego projektu. Więcej na temat cen fotowoltaiki i kosztów montażu przeczytać możecie w artykule: Cennik paneli fotowoltaicznych 2021 i ich montażu - ile kosztują ogniwa fotowoltaiczne?

Fotowoltaika dla firm oferowana jest zarówno przez firmy zajmujące się udzielaniem dotacji, jak i również banki. Ciekawą propozycją jest leasing, który pozwala na spłacanie paneli w trakcie ich użytkowania. W ten sposób rzeczywiście nie trzeba inwestować od razu dużej sumy na zakup instalacji. Szczególnie jeżeli fotowoltaika dla firm ma być przeznaczona również do celów zarobkowych.Mikroinstalacje fotowoltaiczne - ceny

Nieważne, czy chcemy zdecydować się na zwiększenie oświetlenia w domu, w tym również na podświetlany sufit, czy może jednak na zakup nowych urządzeń, warto zastanowić się nad montażem instalacji fotowoltaicznej. Okazuje się, że jest to inwestycja, która po paru latach może się zwrócić, szczególnie jeżeli korzystamy z dofinansowania. Warto dowiedzieć się, jakie są ceny poszczególnych paneli, aby obliczyć koszt całej instalacji.

Przykładowe ceny paneli fotowoltaicznych

Nazwa produktu

Cena

Panel fotowoltaiczny mono 370 Wp  Perc Half-Cut

452,00 zł

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 5kW

16854,00 zł

Zestaw paneli fotowoltaicznych o mocy 14,2 kW

18999,00 zł

Podświetlany sufit Zow LED

85,00 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny