Mikroinwertery od APsystems – jakie znaczenie pełnią w instalacji fotowoltaicznej?
Obserwując instalacje fotowoltaiczne, można pomyśleć, że najważniejszym elementem są ogniwa, które kumulują energię słoneczną i zamieniają ją w prąd. Te jednak byłyby dla nas bezużyteczne, gdyby nie inwertery.
Z tego artykułu dowiesz się:
Najnowsze rozwiązania technologiczne stosowane w instalacjach fotowoltaicznych to mikroinwertery, które doskonale spisują się w systemach montowanych na dachach domów jednorodzinnych. Warto wiedzieć więcej o tym, jak ważną rolę pełnią inwertery, oraz poznać najlepszy na rynku sprzęt, który może dostarczać prąd do twojego domu.
Jak działa inwerter w instalacji fotowoltaicznej?
Energia słoneczna zbiera się w ogniwach fotowoltaicznych i zamienia się w prąd stały. Jednak energii elektrycznej w tej postaci nie możemy wykorzystać w naszym domu. Prąd, który znajduje się w naszych gniazdkach, to prąd o zmiennym napięciu. Żeby zatem móc spożytkować energię elektryczną produkowaną przez panele fotowoltaiczne w domu, potrzebne jest urządzenie, które będzie zamieniać prąd stały w zmienny. To właśnie zadanie inwertera, nazywanego także falownikiem. Ponadto pełni on również funkcję kontrolną modułów fotowoltaicznych. Odpowiada za dopasowanie parametrów generowanego prądu do sieci domowej, a w razie wykrycia jakiejkolwiek awarii wyłącza instalację.
Tradycyjnie w instalacjach fotowoltaicznych kilka ogniw podłączano do jednego falownika, który odpowiadał za przetwarzanie prądu i dostarczanie go do instalacji elektrycznej lub odprowadzenie do sieci energetycznej. Takie rozwiązanie było skuteczne, jednak nie zawsze maksymalnie efektywne. Poszczególne moduły mogły bowiem działać inaczej i generować różne ilości prądu, natomiast centralny inwerter dostosowywał wydajność do całej instalacji.
Mikroinwertery działają w nieco inny sposób. Po pierwsze jest ich więcej. Pojedynczy mikrofalownik może obsługiwać do czterech modułów, zamiast pracować jednocześnie z całą instalacją. W efekcie system będzie w stanie generować więcej energii elektrycznej niż w przypadku analogicznego systemu z centralnym falownikiem.
Zalety mikroinwerterów
Mikroinwertery to krok naprzód w kwestii efektywności przydomowych instalacji fotowoltaicznych. Zapewniają nam większą wydajność względem tradycyjnych systemów. Jakie jeszcze korzyści wiążą się z wyborem mikroinwerterów?
- Z racji tego, że mikrofalowniki zarządzają jednym panelem lub niewielką grupą, daje to większe pole manewru podczas montażu instalacji. Docenimy to zwłaszcza w przypadku dachów wielopołaciowych i częściowo zacienionych.
- Wraz z wykorzystaniem mikorinwerterów zwiększa się też bezpieczeństwo. Napięcie prądu stałego nie przekracza 60 V, dzięki czemu spada ryzyko przepięcia.
- Inwertery odpowiadają również za monitoring instalacji fotowoltaicznej. Kiedy mikroinwertery zamontowane są do pojedynczych ogniw, kontrola całego systemu jest dokładniejsza. Ułatwia to diagnostykę oraz konserwację.
- Mikroinwertery montowane są bezpośrednio na dachu, pod powierzchnią paneli, w związku z czym nie zabierają miejsca w domu.
- Falowniki centralne często bywają hałaśliwe. W przypadku mikrofalowników nie usłyszymy ich cichej pracy.
- Jeśli w przyszłości będziemy chcieli rozbudować instalację, nie będzie trzeba dokonywać poważniejszych ingerencji w dotychczasowy system – wystarczy montaż paneli wraz z mikroinwerterami.
Warto też poświęcić kilka słów żywotności mikroinwerterów. Z racji tego, że mikrofalownik pracuje z mniejszą ilością prądu niż falownik centralny, działa zdecydowanie dłużej, a ryzyko jego awarii jest znacznie mniejsze. Klasyczne instalacje oparte na falowniku centralnym miewają problemy z wysokim napięciem DC. 1000 V stałego napięcia, jakie mogą wytworzyć moduły solarne w stringach, może doprowadzać do niebezpiecznych przepięć.
Mikroinwertery nie mają tego problemu, ponieważ na dachu nie występuje napięcie prądu stałego większe niż 60 V. Z kolei w przewodach płynie prąd z napięciem zmiennym 230V (AC). Dlatego też firmy specjalizujące się w montażu instalacji fotowoltaicznych, jak Stilo Energy, korzystają w przypadku mikroinstalacji z bardziej opłacalnych i niezawodnych mikrofalowników. Co ważne, nawet jeśli dojdzie do awarii mikroinwertera, to koszt jego wymiany będzie znacznie niższy niż dużego inwertera.
Mikroinwertery od APsystems
Wśród dostępnych na rynku mikrofalowników bardzo dużą popularnością cieszą się urządzenia marki APsystems. Spore zainteresowanie budzą zwłaszcza wśród właścicieli małych i średnich instalacji, gdzie najczęściej wykorzystuje się mikroinwertery.
Co wyróżnia sprzęt tej marki? Przede wszystkim bardzo dobre wyniki wydajności. Jeden z flagowych modeli, czyli APsystems QS1, można podłączyć do czterech modułów fotowoltaicznych. Urządzenie posiada 4 kanały wejściowe z niezależnym MPPT i funkcją monitoringu o maksymalnej mocy wyjściowej AC do 1200 W. Dzięki temu, mikroinwerter zapewnia przez cały czas maksymalną wydajność. Pod względem bezpieczeństwa APsystems również należą do światowej czołówki. Wszystko za sprawą braku wysokiego napięcia DC, co znacząco wpływa na zminimalizowanie ryzyka awarii.
Wraz z wyborem mikroinwerterów APsystems właściciele instalacji fotowoltaicznych zyskują też dodatkowe narzędzia do monitoringu działania całej sieci. Kontrola wydajności jest bardzo dokładna, ponieważ mikrofalowniki od Stilo Energy odpowiadają za poszczególne moduły lub ich grupy.
Co ważne, monitoring możliwy jest z każdego miejsca na ziemi, ponieważ do mikrofalowników APsystems można zainstalować w smartfonie aplikację, dzięki której gdziekolwiek jesteśmy, widzimy aktualną wydajność instalacji. Dodatkowo producent daje dziesięcioletnią gwarancję na swoje produkty, którą opcjonalnie możemy wydłużyć do nawet dwudziestu lat. To solidna ochrona naszego sprzętu na lata.
artykuł sponsorowany