Mini-poradnik wnętrzarski dla miłośników psów i kotów, czyli jak urządzić zwierzoodporne wnętrze?
Planujesz adoptować szczeniaka? A może Twoim życiowym mottem są słowa Hemingwaya: „Posiadanie kota prowadzi do posiadania następnego”? Niezależnie od tego, czy masz w domu psa, kota czy całe stadko futrzaków, prawdopodobnie już odkryłeś (albo odkryjesz w najbliższym czasie – na 100%!), że gubią sierść. Na potęgę (zwłaszcza wiosną). Zdarza im się też niszczyć przedmioty, meble i podłogi. Jak sobie z tym poradzić?
Zwierzoodporna podłoga: Płytki ceramiczne, twarde drewno i dywany
Jednymi z najbardziej trwałych materiałów, z których może powstać podłoga, są płytki ceramiczne oraz gres. O ile w przedpokoju, kuchni czy łazience to raczej naturalny wybór, o tyle w salonie i sypialni większość z nas chciałaby uzyskać przytulny design. Jak to osiągnąć?
- Twarde, olejowane drewno. Podłoga z twardego drewna (egzotycznego lub rodzimego, np. dębu) będzie odporna na psie pazury. A z olejowanych desek z łatwością usuniesz wszelkie zarysowania!
- Drewnopodobne płytki. Ostatnio bardzo modne są płytki o wyglądzie drewna, które dają naprawdę przyjemny, przytulny efekt.
- Dywan. Rozwiązaniem powyższej kwestii, które pokocha również Twoje zwierzątko, jest duży dywan (koty i psy uwielbiają na nich spać). Wybierz puchaty model typu shaggy albo dywan z krótkim włosiem w kolorze zbliżonym do sierści futrzaka. Zaopatrz się też w specjalną szczotkę do odkurzacza, dzięki której usuniesz sierść z dywanu, podłogi i mebli.
Bezpieczna kanapa: Odpowiednia tapicerka i stylowa narzuta
Nasi pupile kochają przebywać tam, gdzie my – gdy relaksujesz się na kanapie, Twój kot lub pies z pewnością rozłoży się tuż obok. I z pewnością zostanie po nim urocza warstwa kłaczków! Możesz oczywiście zrzucać zwierzaka z sofy, ale dla osób z miękkim sercem (czyli 99% zwierzolubów) to kiepska opcja. Co zrobić?
- Koc/pled/narzuta. Stylowe okrycie kanapy ma wiele zalet, i to nie tylko w zakresie ochrony tapicerki przed sierścią i pazurami. Pled łatwo uprać, można się nim otulić, a ponadto doda pokojowi unikalnego charakteru – można mieć inny wystrój wnętrza na każdą porę roku i okazję!
- Tapicerka z właściwego materiału. Miękki aksamit wygląda pięknie, ale czyszczenie go z sierści to przysłowiowa „droga przez mękę”. Zamiast tego wybierz więc równie efektowny, ale gładki materiał o krótkim włosiu i gęstym splocie (np. welwet, flok). Niektórzy producenci tkanin obiciowych robią nawet testy „na zwierzętach” – badają ich odporność na zaciąganie! A co z kolorem sofy? Niestety – na beżowej tapicerce da się ukryć więcej niż na tej w barwie antracytu…
Zwierzoodporne zasłony: estetyka i…trwałość!
Małe czworonogi wprost uwielbiają bawić się zwisającymi zasłonami i fantazyjnymi frędzlami. Problem ten dotyczy zwłaszcza kociaków, które kochają wspinać się pod tkaninie, wyzwalając przy tym swoje dzikie instynkty. Wybierając więc firany czy zasłony (https://yourhomestory.com.pl/tekstylia/zaslony) zdecyduj się modele trwałe i łatwe do czyszczenia. Projekty wykonane z poliestru można swobodnie przemywać wilgotną ściereczką, niwelując przy tym zabrudzenia, powstałe od małych, kocich łapek. W przypadku trwałych i większych zabrudzeń – z powodzeniem można stosować na nich naturalne detergenty, nie obawiając się skurczenia czy odplamiania. Zwróć także uwagę, aby szelki, na których wiszą ozdobne zasłony, były szerokie i starannie przyszyte, tak aby udźwignęły ciężar niesfornego, kudłatego przyjaciela.
artykuł sponsorowany