Minimalizm we wnętrzu: mniej znaczy więcej

Bez względu na metraż pomieszczenia, w minimalistycznych wnętrzach panuje jedna zasada - mniej znaczy więcej. Na pierwszy plan wychodzi tu funkcjonalność, jakość i harmonia, które pomogą stworzyć przestrzeń idealną do relaksu. W takich wnętrzach nie ma miejsca na chaos czy przedmioty, które zagracają przestrzeń, dlatego najlepiej zrezygnować z dużej ilości dodatków i ozdobników. Jednak minimalistyczne wnętrze wcale nie oznacza całkowitej rezygnacji z dekoracji! Należy starannie dobierać materiały, detale i formy, które odpowiadają minimalizmowi, takie jak jednolite faktury. Przemyślana aranżacja w stylu minimalistycznym ujmuje prostotą i komfortem, dzięki czemu stanie się domową oazą idealną dla wypoczynku.

Podłoga w minimalistycznym wnętrzu
Podłoga w minimalistycznym wnętrzu

Jakie kolory do minimalistycznego wnętrza wybrać?

Styl minimalistyczny uwielbia naturalne i subtelne odcienie. Wszelkie biele, beże, brązy i szarości sprawiają, że wnętrze staje się harmonijne, a także pomagają optycznie powiększyć przestrzeń. To właśnie tutaj najczęściej spotkamy monochromatyczne połączenia, gdzie całe pomieszczenie urządzone jest w różnych odcieniach jednego koloru. W tym przypadku dobrze dobrane materiały i tekstylia dodają przytulnego charakteru tak minimalistycznej aranżacji. Coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się wprowadzenie odrobiny koloru - najczęściej w formie dekoracji. Subtelne wtrącenie pastelowej barwy lub mocniejszej kolorystyki przy pomocy grafiki czy tekstyliów przełamie monochromatyczne wnętrze i doda mu nutki oryginalności.

Co na ścianę w minimalistycznym wnętrzu?

We wnętrzach minimalistycznych najczęściej odnajdziemy puste, białe ściany, ewentualnie wzbogacone prostą grafiką lub plakatem, który wpasowuje się w całą aranżację. Jednak w tym przypadku można dodać całości odrobiny charakteru i wprowadzić na jedną ze ścian tapetę. Jaka tapeta w minimalistycznym wnętrzu sprawdzi się najlepiej? Ta imitująca naturalne materiały! Przede wszystkim króluje len, rattan, bambus czy welwet w odcieniach ziemi, które wspaniale odnajdują się w minimalistycznych wnętrzach. Zaraz za nimi na prowadzenie wychodzą wszelkie tapety geometryczne w subtelnych odcieniach i prostych formach (np. https://tapetujemy.pl/wzory/tapety-geometryczne). To uniwersalne motywy, które nie wychodzą z mody od lat. Na ścianie akcentującej w minimalistycznym pokoju sprawdzi się również tapeta roślinna w bardzo delikatnym wydaniu np. z subtelnym motywem łąki na beżowym tle.

Tapeta w minimalistycznym stylu
Tapeta w minimalistycznym stylu

Minimalistyczne wnętrza - podłoga

Minimalistyczne wnętrza uwielbiają naturalne materiały, takie jak drewno, szkło, beton czy kamień. Na podłodze takiego wnętrza nie może więc zabraknąć drewna lub jego imitacji, która wprowadzi przytulny charakter do pomieszczenia! W tym przypadku należy zwrócić uwagę na jakościowe rozwiązania, które przetrwają lata użytkowania. Najpopularniejszą opcją są panele winylowe imitujące drewno (zobacz panele winylowe na Arcydom.pl), łączące w sobie niesamowite aspekty wizualne i funkcjonalne. Podłoga winylowa jest antypoślizgowa, niezwykle trwała i łatwa w utrzymaniu czystości, a co więcej - wodoodporna. Dzięki temu może zostać zamontowana w każdym pomieszczeniu, nawet tym narażonym na bezpośredni kontakt z wodą. Szczególnie sprawdza się to w przypadku salonu z aneksem kuchennym w minimalistycznym stylu, kiedy to podłoga powinna posiadać jeden wzór na całej powierzchni pomieszczenia. A co z kolorystyką i wzornictwem podłóg dla wnętrz minimalistycznych? Tutaj najlepiej odnajdą się ciepłe odcienie drewna z minimalistycznymi rysunkami słojów i sęków, które nie zaburzą spójnego charakteru np. panele winylowe imitujące dąb w neutralnych i stonowanych barwach.

Meble i dekoracje
Meble i dekoracje

Jakie dekoracje i meble wybrać?

Prosta forma, geometryczne kształty i naturalne materiały to podstawa minimalistycznych wnętrz. Meble w takich pomieszczeniach powinny być przede wszystkim funkcjonalne i proste, pozbawione wszelkich finezyjnych zdobień czy zwariowanych kolorów. Wbrew pozorom nie muszą być one utrzymane w odcieniach bieli! Coraz częściej odnajdziemy bowiem meble w beżowych, brązowych czy czarnych barwach i modernistycznych, prostych kształtach, które wspaniale sprawdzą się w minimalistycznych wnętrzach. Urządzając je, należy głównie myśleć o prostocie i łatwości w pielęgnacji. Również wszelkie dodatki i dekoracje najlepiej dobierać zgodnie z hasłem minimalizmu “mniej znaczy więcej”. Chodzi tu przede wszystkim o to, aby nie wprowadzać zbyt dużej ilości tekstur, wzorów czy kolorów. W minimalistycznym wnętrzu najlepiej sprawdzą się dekoracje w formie tekstyliów, lekkich firanek lub rolet, szklanych lub modernistycznych wazonów czy tapety.

Styl minimalistyczny jest wręcz stworzony dla perfekcjonistów i zwolenników dobrej organizacji oraz prostoty we wnętrzach. Harmonia, przejrzystość i porządek sprawią, że pomieszczenia urządzone w tym stylu staną się idealnym miejscem dla oczyszczenia umysłu i relaksu. Przy tym wszystkim warto pamiętać, że wnętrza minimalistyczne wcale nie muszą być nudne i sterylne - wszystko zależy od tego, na jakie materiały i rozwiązania postawimy!

Artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej