Miniszklarnia jako element nowoczesnego tarasu czy balkonu
Ten, kto mieszka w mieście wie doskonale, że każda przestrzeń dająca możliwość kontaktu z naturą jest na wagę złota. Masz dom z ogrodem? Jesteś szczęściarzem! Czasami jednak wystarczy taras lub balkon, żeby zaaranżować na nim miejsce pełne roślin – idealne do relaksu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ozdobą tarasu lub balkonu są oczywiście rośliny kwitnące, pnącza, niewielkie drzewka uprawiane w donicy, stylowe meble. Ale może to być także przestrzeń wykorzystana na niewielki warzywnik lub zielnik, z którego plonów można cieszyć się przez całe lato.
Masz balkon lub taras, ale nie masz pomysłu, jak go urządzić? Zainspiruj się kilkoma wskazówkami.
Aranżacja balkonu w bloku
Mikroprzestrzeń, a może dawać makromożliwości! Balkon w bloku może być urządzony i pięknie, i funkcjonalnie, i może pomieścić całkiem sporą ilość roślin. A jego niewielki rozmiar może okazać się atutem – niedużym kosztem stworzysz tutaj miejsce przytulne, w którym z przyjemnością spędzisz czas przy porannej kawie lub wieczornej lampce wina.
Wykorzystaj tych kilka metrów kwadratowych jako kolejne pomieszczenie w twoim mieszkaniu. Postaraj się utrzymać stylistykę zbliżoną do wnętrza salonu lub pokoju, z którego jest wyjście na balkon. Stworzysz dzięki temu spójną stylistycznie całość i uzyskasz optyczny efekt większej przestrzeni. Zanim zaczniesz aranżować przestrzeń, koniecznie uprzątnij balkon – pozbądź się niepotrzebnych rzeczy. Od dziś twój balkon przestanie być garażem na rowery, a stanie się twoim zielonym azylem!
Jak to zrobić? Po kolei! Weź pod uwagę kilka kluczowych elementów:
Podłoga
Przyjrzyj się nawierzchni balkonu – może jest zużyta lub brzydka i wymaga wymiany? Masz kilka możliwości w zależności od budżetu, który możesz przeznaczyć na remont:
- Czasami nieco zużytą już nawierzchnię wystarczy przykryć dywanikiem odpornym na warunki atmosferyczne. Kupisz taki w markecie na dziale ogrodniczym. Jest to niewielki koszt, a z pewnością w widoczny sposób odmieni wygląd twojego balkonu.
- Jeśli możesz przeznaczyć na aranżację balkonu nieco więcej gotówki – rozważ podłogę ułożoną z paneli drewnianych typu klik-klik. Montaż nie jest trudny, a ze względu na niewielki metraż balkonu nie będzie to spory wydatek.
- Jeśli pragniesz zieleni i odczucia trawy pod stopami – wyłóż podłogę sztuczną trawą z rolki. Na rynku jest obecnie dostępnych wiele modeli do złudzenia przypominających żywą trawę, doskonale wykonanych. Łatwo utrzymasz podłogę w czystości, odkurzając ją jak zwykły dywan.
Rośliny i donice
Masz domowe kwiaty doniczkowe? Wiele z nich możesz przenieść na balkon w cieplejsze dni. W łatwy sposób zapełnisz przestrzeń. Zadbaj o odpowiednie doniczki i osłonki tak, żeby tworzyły spójną kompozycję. Dodaj do tego sezonowe rośliny kwitnące (pelargonie, surfinie, bakopa, fuksje), a twój balkon zakwitnie! Być może znajdziesz miejsce na donicę z niewielkim drzewkiem szczepionym na pniu. Drzewka takie są niewielkich rozmiarów i nie wymagają szczególnej pielęgnacji, a pięknie ozdobią twój balkon. Donica z pergolą, w której zasadzisz pnącza (róże, hortensje pnące, groszek pachnący) osłoni cię od sąsiadów lub przesłoni niezbyt atrakcyjny widok.
Ciekawym pomysłem na zagospodarowanie balkonu jest wykorzystanie małej szklarni balkonowej. Producent Greenspot zadbał o niewielkie rozmiary donicy, ale jednak wystarczające dla wzrostu roślin uprawnych i ziół. Podstawą inspektu jest schowek, który na niedużym balkonie jest niezwykle przydatny do przechowywania narzędzi ogrodowych. W drewnianej podwyższonej grządce z powodzeniem zasadzisz pomidorki koktajlowe, truskawki, poziomki czy zioła. Będą one dobrym urozmaiceniem dla roślin ozdobnych i z pewnością wykorzystasz je przygotowując potrawy w domu.
Oświetlenie
Ma znaczenie nie tylko praktyczne, ale też stworzy niepowtarzalny nastrój podczas wieczornego relaksu. Możesz wybrać tradycyjne świece w dużych świecznikach lub lampionach albo girlandy lampek ogrodowych, które możesz zawiesić na balustradzie. Idealnym rozwiązaniem na balkon są lampy solarne, które umieszczone w donicach są nie tylko rozwiązaniem ekologicznym, ale też pięknie podkreślą zieleń i pokrój roślin po zmierzchu.
Aranżacja tarasu
Taras do przedłużenie salonu. Może pięknie prezentować się na zewnątrz domu, ale też od środka przez okna balkonowe. Warto włożyć trochę pracy w to, żeby był spójny z bryłą domu, ale także żeby miał swój niepowtarzalny charakter. Zwróć uwagę na kilka elementów aranżując swoje miejsce na tarasie.
Zadaszenie
Ma kluczowe znaczenie przy projektowaniu tarasu. Możesz wybrać zadaszenie pełne lub ażurowe, przepuszczające światło, z drewna, blachy lub poliwęglanu. Obojętnie, który wariant wybierzesz zdecyduj się na profesjonalny montaż, aby uniknąć uszkodzenia elewacji budynku oraz zapewnić odpowiedni odpływ wody z zadaszenia. Ciekawym rozwiązaniem pośrednim pomiędzy zadaszeniem pełnym a otwartym jest drewniana pergola, po której mogą piąć się rośliny ozdobne, winobluszcz lub wisteria, dając naturalną osłonę i cień. Najpopularniejszym wyborem są zadaszenia z przeźroczystego poliwęglanu na stelażu metalowym lub drewnianym. Jeśli nie chcesz decydować się na stałe zadaszenie możesz wybrać markizę, żagiel lub parasol ogrodowy.
Meble
Dzięki nim stworzysz wygodne, sprzyjające relaksowi miejsce o niepowtarzalnym stylu. W marketach ogrodniczych i budowlanych jest bardzo szeroki wybór mebli na taras w różnej stylistyce. Warto zwrócić uwagę na ich funkcjonalność i estetykę, ale także na materiały, z jakich są wykonane. Powinny być odporne na warunki atmosferyczne oraz łatwe do czyszczenia. Masz wybór pomiędzy nowoczesnymi kompletami wypoczynkowymi z rattanu, metalowymi lub z elastycznych żyłek. A może zdecydujesz się na bujany kokon lub hamak?
Rośliny i donice
Są nieodzownym elementem aranżacji tarasu. Mogą to być rośliny i małe drzewka sadzone w donicach lub szpalery traw ozdobnych, które stworzą zaciszny zakątek i osłonią od oczu ciekawskich. Z wysokich traw masz do wyboru trzcinniki, trawy pampasowe lub szeroki wybór różnych gatunków miskantów. Sadzone w grupie stworzą naturalne ogrodzenie, które pięknie zakwitnie kłosami i przebarwi się na jesień.
Rozważ wykorzystanie na tarasie inspektu drewnianego. Producent gwarantuje estetyczne wykonanie produktu z materiałów bardzo dobrej jakości, więc będzie to element dekoracyjny na twoim tarasie a przy okazji spełni funkcję przydomowego ogródka. Miniszklarnia to idealne miejsce do uprawy warzyw i ziół. Będą one zawsze pod ręką przy letnim grillowaniu jako świeży dodatek do mięs i sałatek.
Miniszklarnia na balkonie lub tarasie
Ciekawą propozycją aranżacji balkonu w bloku lub tarasu przy domu jest miniszklarnia. Możesz posadzić w niej zioła lub rośliny owocujące takie jak pomidory, papryczki, truskawki. Będziesz cieszyć się swoimi zbiorami, po które wystarczy tylko sięgnąć.
Szklarnia balkonowa to ekologiczne rozwiązanie – wykonana jest z naturalnego drewna, a otwierany daszek zapewnia dobrą wentylację, chroniąc jednocześnie rośliny przed wiatrem i chłodem. W miniszklarni zioła i rośliny uprawne mają idealne warunki do wzrostu i owocowania – gleba nie wysycha tak szybko jak w zwykłych donicach i nie musisz martwić się nagłymi wiosennymi przymrozkami, które mogą zaszkodzić młodym roślinom.
Małe szklarnie, zgodnie z nazwą, mają niewielkie rozmiary – z powodzeniem znajdziesz dla nich miejsce na swoim balkonie lub tarasie. Grządka jest podwyższona, co gwarantuje roślinom dobry dostęp do światła i jest wygodnym rozwiązaniem przy ich pielęgnacji, nie musisz się schylać, żeby zadbać o rośliny czy zebrać owoce. Dolna część donicy to pojemny schowek, w którym możesz ukryć narzędzia ogrodowe, konewki, odżywki do roślin i inne akcesoria.
Na balkonie, zwłaszcza urządzonym w stylu śródziemnomorskim czy rustykalnym, nie może zabraknąć ziół – mięty, rozmarynu, bazylii tymianku. Idealna do ich uprawy będzie miniszklarnia wykonana z drewna, także w odcieniu drewna bielonego, co z odpowiednimi dodatkami (bielonymi koszami) stworzy przytulny śródziemnomorski klimat. Do tego oświetlenie: latarenki i świece i twój balkon nabierze niepowtarzalnego charakteru.
Natomiast inspekt ogrodowy w odcieniu grafitowym będzie doskonałym uzupełnieniem nowoczesnego tarasu. Pomoże ci rozwinąć pasję ogrodniczą, bez montowania szklarni lub przekopywania grządek w ogrodzie. To bardzo wygodne rozwiązanie na tarasy przy nowoczesnych, minimalistycznych ogrodach. Uprawa ziół i warzyw nie wymaga szczególnych ogrodniczych umiejętności, a uprawiane w miniszklarni na tarasie świeże rośliny będą zawsze na wyciągnięcie ręki.
W tego rodzaju inspekcie możesz uprawiać rośliny od siewki, obserwując ich wzrost. To oszczędne rozwiązanie, ponieważ nasiona są tańsze niż dojrzałe już rośliny. To też ciekawa propozycja dla dzieci – edukacja przez zabawę. Nic tak nie uczy wrażliwości na przyrodę jak uprawa własnych roślin w przydomowym ogródku na balkonie lub tarasie.
Wiesz już, jak urządzić balkon w bloku lub przydomowy taras – nie zwlekaj, tylko wykorzystaj wiosenne miesiące na wcielenie swoich pomysłów w czyn, tak by już wkrótce móc cieszyć się relaksem, kwitnącymi roślinami i zbiorami z własnej miniszklarni.
artykuł sponsorowany