Młotowiertarka

Okoliczności zastosowania

To sprzet ciężki, służący do tworzenia otworów o dużej średnicy. Przeważnie, choć nie zawsze -w betonie. Przeważnie mamy do czynienia z ich zasilaniem sieciowym. Ale są też takie modele, które zasilane są z poziomu akumulatora. Gdy kupujemy akumulatorową, podstawowym kryterium powinna być pojemność akumulatora. Im jest większa, tym dłuższą pracę na jednym cyklu. Gdy mamy do czynienia z akumulatorami litowo-jonowymi, proces rozładowania może nastąpić nagle. Owszem, działają one długo, ale mogą przestać praktycznie w sekundę. Akumulatory niklowo kadmowe z kolei, mają stopniowy charakter rozładowania. Tańsze młotowiertarki, z udarem mechanicznym, droższe zaś mają udar elektropneumatyczny. Co ważne, te ostatnie świetnie dadzą sobie radę nawet z najtwardszym materiałem żelbetowym.

Młotowiertarka

Kluczowe parametry w młotowiertarkach:

  • Typ udaru – przeważnie jest to udar pneumatyczny, który charakteryzuje większa siła niż udar mechaniczny w wiertarkach. W niektórych modelach zdarza się też udar pobijakowy, który stanowi modyfikację mechanicznego. Cechuje go słabsza moc od pneumatycznego.
  • Kucie w materiale – każda młotowiertarka nadaje się do wiercenia, jednak nie każdą wykujesz otwór. Kucie umożliwia praca w trybie udaru bez obrotów.
  • Wiercenie – średnica maksymalna - definiuje wielkość wierteł i jakiej średnicy otwory można zrealizować w ramach pracy danym urządzeniem.
  • Moment obrotowy – ten parametr wyraża się w niutonometrach – Nm i im jest wyższy, tym lepiej dla nas. Wysoki moment obrotowy pozwala na pokonanie większych oporów, więc można wiercić w materiale twardszym.

Młotowiertarka

Zwykle wykorzystuje się w młotowiertarkach wiertła SDS. Najbardziej popularne to te SDS Plus. Posiadają żłobienia – cztery rowki na trzpieniu, co zapewnia stabilność mocowania w uchwycie. Poza tym, jest też system SDS-Max, gdzie wiertła mają większą średnicę. Maksymalna to 18 mm.
Trzpienie mają tu sześć rowków, po trzy duże i trzy małe. Poza tym, dłuta i szpicaki do kucia otworów i rozkruszania materiałów. Mają one dostosowanie do SDS Plus lub SDS-Max. Gdy stosujemy wiertła tradycyjne, warto wykorzystać adapter, tylko wówczas nie możemy włączyć udaru, ponieważ dojdzie do zniszczenia uchwytu i wiertła. Młotowiertarki sprzedaje się z uchwytem dodatkowym oraz ogranicznikiem, co do głębokości wiercenia.

Młotowiertarka

Polecane promocje na narzędzia

Jak prawidłowo używać młotowiertarki?

Gdy wiercisz z udarem, nie dociskaj młotowiertarki. Tak działa się wiertarką, a młotowiertarka może zostać uszkodzona. Udar pneumatyczny sam wytworzy potrzebną siłę, która pozwoli na przebicie się przez twardy materiał. Nie zmieniaj trybu pracy i kierunków obrotów, kiedy silnik jest włączony. Najbardziej obciążającą pracą dla młotowiertarki jest kucie. Szczególnie przy amatorskich modelach. Nie można tego robić często. 30% - tyle maksymalnie ma wynosić częstotliwość takiej pracy, w stosunku do standardowego wiercenia.

Młotowiertarka

Artykuł dostarczył sklep Akcesoria.cnc.info.pl oferujący ogromny wybór narzędzi takich jak elektronarzędzia, narzędzia ręczne, narzędzia skrawające, narzędzia stolarskie i wiele więcej pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/12-narzedzia

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny