Nietypowe odmiany turzycy – co warto o nich wiedzieć?

Turzyca piaskowa

To popularna roślina, która chętnie rośnie w pobliżu wydm. Łatwo można dojrzeć turzycę piaskową w okolicach nadbałtyckich plaż. Turzyca piaskowa to roślina ciborowata, która znajduje się pod ochroną. Roślina wzrasta do maksymalnie 65 centymetrów, wyróżniając się niesamowicie płożącym kłączem. Charakterystyczne są zwłaszcza jej liście oraz łodyga – są rynienkowate i sztywne w dotyku. Na każdym pędzie znajduje się kłosowaty kwiat. Turzyca piaskowa posiada również owoce podobne do orzeszków. Do turzycy piaskowej podobna jest turzyca pospolita – z tą różnicą, że pospolita nie jest pod ochroną. O pospolitej turzycy pomówimy jednak później.

Turzyca piaskowa posiada świetne właściwości lecznicze, a już zwłaszcza jej owoce i kłącze – ta druga część jest bogata w cenne aminokwasy. Turzyca piaskowa może pomóc w problemach związanych z zapaleniem układu moczowego – poprzez oczyszczenie go. Roślina pozwala też na szybsze gojenie się gruźliczych zmian. Doskonale sprawdzi się również w przypadku osób zmagających się z nadwagą i reumatyzmem, a także problemami przetłuszczającej się skóry twarzy.

Turzyca włosista

Ta roślina zaliczana jest do również do rodziny ciborowatej. Spotkasz ją wszędzie w Europie, a już zwłaszcza w umiarkowanym klimacie. Turzyca włosista dzieli się na kilka pięknych odmian, np. Carex Frosted Curls (zielonoszara, rosnąca do 40 cm w słonecznych stanowiskach), Bronze Form (mrozoodporna i rosnąca do 30 cm między lipcem a sierpniem), Carex Albula (zimozielona turzyca, która rośnie do 25 cm) i Carex Bronzita (odmiana biczowata, która kwitnie na przełomie lipca-września). Każda z wymienionych turzyc włosistych jest przepiękna i może doskonale podkreślić aranżacje ogrodowe.

Turzyca włosiasta o brązowych pędach, a także mniej znane odmiany turzycy i gatunki: turzyca piaskowa, pospolita i muskegońska
Mało znane odmiany turzycy krok po kroku, czyli turzyce do ogrodu: piaskowa, włosiasta oraz pospolita

Wbrew pozorom, nie jest trudno o pielęgnację tej odmiany turzycy. Uprawa również nie powinna sprawiać większych problemów. Włosista turzyca może być uprawiana w większych donicach ogrodowych. Doskonale prezentuje się w większych nasadzeniach, np. na skalnikach. Koniecznie zapewnij turzycy włosistej słoneczne stanowisko, a także przepuszczalne i możliwie wilgotne stanowisko – w takim turzyca włosista rośnie bowiem najchętniej. Zimą staraj się nie podlewać rośliny zbyt często. Ważne będzie jednak jej okrycie na zimę, bo turzyca nie lubi nagłych spadków temperatury. Zaleca się przycinanie turzycy wiosną lub jej wyczesanie – po to, by usunąć martwe pędy i umożliwić rozrost kolejnym. Turzyca włosista jest z reguły odporna na szkodniki i choroby typowe dla roślin ogrodowych.

Mniej znane odmiany turzycy – uprawa, hodowla i pielęgnacja

Turzyca pospolita

Turzyca pospolita również należy do rodziny ciborowatych – tak samo, jak dwie poprzednie odmiany. Możesz ją często spotkać w Polsce np. na torfowiskach i podmokłych łąkach. Mówi się z tego względu o turzycach pospolitych, że są to „rośliny wodne”. Pospolita odmiana turzycy z reguły rośnie do 0,5 metra, charakteryzując się sztywną i szorstką łodygą. Jej liście są wąskie i mają sinozieloną barwę. Turzyca pospolita kwitnie na przełomie maja-czerwca. Później zamiast kwiatostanów wyrastają z niej maleńkie owoce. Turzyca pospolita powinna mieć zapewnione odpowiednie warunki, by mogła doskonale rozwijać się w przydomowym ogrodzie:

  • Wilgotne, przepuszczalne podłoże
  • Słoneczne stanowisko
  • Bliskość zbiorników wodnych
  • Słabe nawadnianie zimą (turzyca dzięki temu lepiej będzie się rozwijać)

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Możesz sadzić ją nawet niedaleko aglomeracji, gdyż turzyca pospolita nie ma problemów w nietolerancją zanieczyszczonego powietrza. Nie jest jej straszna również zasolona gleba. Nie musisz zakrywać turzycy na zimę, ponieważ ta konkretna odmiana jest zimozielona i mrozoodporna – właśnie dlatego początkujący ogrodnicy często decydują się na tę konkretną roślinę. Turzyca pospolita powinna zostać jednak dobrze wyczesana wiosną, by pozbyć się w ten sposób martwych pnączy. Nie zaszkodzi też jej małe przycinanie.

Turzyca pospolita jest odporna na choroby i szkodniki. Świetnie sprawdzi się jako ozdoba skalniaków czy też ogrodu żwirowego. Roślina może rosnąć w pojemniku ozdobnym, prezentując się bardzo szykownie i pięknie – nie tylko w ogrodzie, ale i na balkonie lub tarasie. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o turzycach.

Turzyca muskegońska

Turzyca muskegońska także zalicza się do rodziny ciborowatych. Nie stanowi zatem żadnego wyjątku w porównaniu do odmiany piaskowej, włosistej czy pospolitej. Turzyca muskegońska w naturze występuje w Ameryce Północnej i wzrasta nawet do 50 cm, rosnąc na podmokłych terenach. Bardzo dobrze wygląda, gdy rośnie w kępach. Charakteryzuje się długimi i mocno zielonymi liśćmi, skierowanymi do dołu – dlatego mówi się o niej trawa palmowa. Roślina kwitnie na przełomie czerwca-września. Najładniejsze gatunki turzycy muskegońskiej to: Oehme, Silberstreif, Ice Fountains, Carex Jamesii.

Turzyca muskegońska uwielbia słoneczne stanowiska, ale nie ma dla niej problemu by rosnąć również w półcieniu. Należy jednak pamiętać, że w pełnym słońcu turzyca zrobi się żółta – w półcieniu będzie zaś soczyście zielona. Warto zapewnić roślinie wilgotną glebę, a także przepuszczalne podłoże. Nie zapominaj, że turzyca w środowisku naturalnym rośnie na podmokłym terenie, więc nie lubi suszy. Należy systematycznie podlewać ją zwłaszcza w okresie upalnego lata. Roślina jest mimo wszystko mrozoodporna – choć młodą sadzonkę należy okryć, zanim nadejdzie zima. Zaleca się wyczesanie lub przycięcie turzycy muskegońskiej na wiosnę.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny