Moduły fotowoltaiczne - rodzaje, ceny, opinie, producenci, porady zakupowe

Rodzaje modułów fotowoltaicznych ze względu na ogniwa

Panele fotowoltaiczne przeznaczone do domków jednorodzinnych są tworzone z ogniw krzemowych. Te mogą mieć dwie postacie: monokrystaliczną lub polikrystaliczną. Obecnie rynek oferuje przede wszystkim panele polikrystaliczne. Ich sprawność jest niestety niska – około 14-18%, podczas gdy ogniwa monokrystaliczne wykazują sprawność na poziomie 22%.

Jednakże w typowych przypadkach zastosowanie ogniw polikrystalicznych jest bardziej opłacalne – to wszystko dzięki najnowszej technologii uzyskiwania energii z promieniowania rozproszonego. Ogniwa monokrystaliczne są za to o wiele bardziej trwałe, chociaż faktem pozostaje, że w obu przypadkach baterie fotowoltaiczne to naprawdę inwestycja wytrzymująca wiele lat. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kolektorach słonecznych.

Ogniwa słoneczne – rodzaj materiału

Moduły fotowoltaiczne można podzielić jeszcze ze względu na rodzaj zastosowanego materiału. Początkowo wszystkie były robione z krzemu amorficznego. Ma on ogromną zaletę – sprawność instalacji fotowoltaicznej początkowo jest bardzo wysoka. Ale jedynie początkowo, już po krótkim czasie eksploatacji zaczyna bardzo gwałtownie spadać. Dlatego najnowszy moduł PV będzie raczej wykonany z krzemu mikrokrystalicznego.

Bardzo popularne są także panele fotowoltaiczne cienkowarstwowe. Są produkowane poprzez napylanie bardzo cienkich warstw krzemu na szklane powierzchnie. Panele fotowoltaiczne cienkowarstwowe mają najczęściej niższą sprawność, ale wykazują większą wydajność w czasie zimowych miesięcy. Obecnie na rynku pojawia się także fotowoltaika najnowszej generacji – panele oparte na mieszaninie różnych półprzewodników. Niestety takie baterie fotowoltaiczne są po prostu niestety bardzo drogie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o panelach fotowoltaicznych?

Moduły fotowoltaiczne – najważniejsze parametry

Wybierając moduły fotowoltaiczne musisz zdecydować nie tylko o rodzaju materiału, lecz także znaleźć takie, które mają najlepsze parametry. To od nich zależy sprawność, a także jakość i możliwości instalacji fotowoltaicznej.

Najważniejszym parametrem jest moc szczytowa, czyli Pmax. To współczynnik, który pokazuje, jaka jest moc szczytowa w warunkach testowych w temperaturze 25 stopni Celsjusza. Najczęściej panele fotowoltaiczne Pmax mają na poziomie 1000 W/m2, jednakże w warunkach naturalnych taka moc nigdy nie zostanie osiągnięta. Jednak im lepszy poziom, tym lepsze wyniki osiągnie się na przykład przy zachmurzeniu.

Kolejnym ważnym parametrem jest temperaturowy współczynnik mocy. Wyznacza on, jaki jest procentowy spadek mocy przy różnicy temperatury o 1˚C lub 1 K. Im mniejszy temperaturowy współczynnik mocy, tym lepiej.

Moduły fotowoltaiczne - rodzaje, ceny, opinie, producenci, porady zakupowe

Sprawność to także bardzo ważny parametr, który najczęściej jest podawany przez producentów. W tym wypadku termin ten oznacza stosunek mocy elektrycznej do mocy promieniowania światła słonecznego padającego na powierzchnię czynną. Sprawność jest wyrażana procentowo. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem paneli fotowoltaicznych.

Decydując się na zakup fotoogniw, warto zwrócić uwagę także na prąd zwarcia (Isc). Ten tajemniczy współczynnik oznacza największy możliwy prąd generowany przez światło padające na ogniwa, mierzony w warunkach testowych. Jego wartość tak naprawdę świadczy o wydajności fotoogniw – im większa, tym wyższej jakości jest moduł PV.

Panele fotowoltaiczne – porady zakupowe

Kupując panele fotowoltaiczne należy kierować się nie tylko powyższymi współczynnikami. Bardzo ważne są także inne czynniki, na przykład trwałość czy gwarancja producencka. Niektóre marki gwarantują aż 12 lat braku awarii, to naprawdę bardzo wiele. Panele fotowoltaiczne powinny być także odporne na mgłę solną i działanie amoniaku – to także bardzo ważne elementy, które sprawią, że cała instalacja fotowoltaiczna będzie o wiele bardziej trwała.

Decydując się na panele, warto nie tyle kierować się producentem, co raczej firmą zajmującą się instalowaniem paneli. Bardzo wiele z nich (na przykład Stilo Energy) ma w swojej ofercie zakładanie modeli różnych marek, które mogą indywidualnie dobrać do twoich potrzeb. To wygodne rozwiązanie, jednakże można także zdecydować się na ogniwa słoneczne od producenta, który od razu oferuje montaż i projekt swoich wyrobów (jak Sunsol, Hewalex, Corab). Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o fotowoltaice.

Panele słoneczne czy fotowoltaiczne?

Popularność paneli solarnych otworzyła rynek na fotowoltaikę. Wielu inwestorów przekonało się, że solary są naprawdę dobrym rozwiązaniem, a fotowoltaika oferuje jeszcze większe oszczędności. Jeśli jednak możesz zdecydować się wyłącznie na jedną opcję, dylemat jest naprawdę ogromny.

W przypadku paneli solarnych oczywiście korzyścią jest podgrzewana woda, która pozwala na znaczne ograniczenie kosztów ogrzewania lub ciepłej wody do mycia. Panele fotowoltaiczne pozwalają na tworzenie prądu, który może być wykorzystany w domu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny