Rodzaje modułów fotowoltaicznych ze względu na ogniwa

Panele fotowoltaiczne przeznaczone do domków jednorodzinnych są tworzone z ogniw krzemowych. Te mogą mieć dwie postacie: monokrystaliczną lub polikrystaliczną. Obecnie rynek oferuje przede wszystkim panele polikrystaliczne. Ich sprawność jest niestety niska – około 14-18%, podczas gdy ogniwa monokrystaliczne wykazują sprawność na poziomie 22%.

Jednakże w typowych przypadkach zastosowanie ogniw polikrystalicznych jest bardziej opłacalne – to wszystko dzięki najnowszej technologii uzyskiwania energii z promieniowania rozproszonego. Ogniwa monokrystaliczne są za to o wiele bardziej trwałe, chociaż faktem pozostaje, że w obu przypadkach baterie fotowoltaiczne to naprawdę inwestycja wytrzymująca wiele lat. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kolektorach słonecznych.

Ogniwa słoneczne – rodzaj materiału

Moduły fotowoltaiczne można podzielić jeszcze ze względu na rodzaj zastosowanego materiału. Początkowo wszystkie były robione z krzemu amorficznego. Ma on ogromną zaletę – sprawność instalacji fotowoltaicznej początkowo jest bardzo wysoka. Ale jedynie początkowo, już po krótkim czasie eksploatacji zaczyna bardzo gwałtownie spadać. Dlatego najnowszy moduł PV będzie raczej wykonany z krzemu mikrokrystalicznego.

Bardzo popularne są także panele fotowoltaiczne cienkowarstwowe. Są produkowane poprzez napylanie bardzo cienkich warstw krzemu na szklane powierzchnie. Panele fotowoltaiczne cienkowarstwowe mają najczęściej niższą sprawność, ale wykazują większą wydajność w czasie zimowych miesięcy. Obecnie na rynku pojawia się także fotowoltaika najnowszej generacji – panele oparte na mieszaninie różnych półprzewodników. Niestety takie baterie fotowoltaiczne są po prostu niestety bardzo drogie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o panelach fotowoltaicznych?

Moduły fotowoltaiczne – najważniejsze parametry

Wybierając moduły fotowoltaiczne musisz zdecydować nie tylko o rodzaju materiału, lecz także znaleźć takie, które mają najlepsze parametry. To od nich zależy sprawność, a także jakość i możliwości instalacji fotowoltaicznej.

Najważniejszym parametrem jest moc szczytowa, czyli Pmax. To współczynnik, który pokazuje, jaka jest moc szczytowa w warunkach testowych w temperaturze 25 stopni Celsjusza. Najczęściej panele fotowoltaiczne Pmax mają na poziomie 1000 W/m2, jednakże w warunkach naturalnych taka moc nigdy nie zostanie osiągnięta. Jednak im lepszy poziom, tym lepsze wyniki osiągnie się na przykład przy zachmurzeniu.

Panele słoneczne instalacji fotowoltaicznej, czyli moduły fotowoltaiczne na dachu, w tym ogniwa monokrystaliczne
Moduły fotowoltaiczne - rodzaje, ceny, opinie, producenci, porady zakupowe

Kolejnym ważnym parametrem jest temperaturowy współczynnik mocy. Wyznacza on, jaki jest procentowy spadek mocy przy różnicy temperatury o 1˚C lub 1 K. Im mniejszy temperaturowy współczynnik mocy, tym lepiej.

W efekcie różnice cenowe na rynku mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę cenę paneli fotowoltaicznych, przekraczającą nierzadko 20-30 tysięcy złotych, szczególnie ważne staje się porównanie ofert firm nie tylko ze swojego miasta, powiatu, czy nawet województwa, ale z całej Polski. Ostatecznie zapłacenie nawet 1000 zł za dojazd w zamian za cenę kompletu paneli niższą o 5000 zł opłaca się każdemu. Polecamy uwadze cennik paneli fotowoltaicznych, gdzie zapoznać możecie się z kosztami zakupu fotowoltaiki i ich montażu..

Decydując się na zakup fotoogniw, warto zwrócić uwagę także na prąd zwarcia (Isc). Ten tajemniczy współczynnik oznacza największy możliwy prąd generowany przez światło padające na ogniwa, mierzony w warunkach testowych. Jego wartość tak naprawdę świadczy o wydajności fotoogniw – im większa, tym wyższej jakości jest moduł PV.

Panele fotowoltaiczne – porady zakupowe

Kupując panele fotowoltaiczne należy kierować się nie tylko powyższymi współczynnikami. Bardzo ważne są także inne czynniki, na przykład trwałość czy gwarancja producencka. Niektóre marki gwarantują aż 12 lat braku awarii, to naprawdę bardzo wiele. Panele fotowoltaiczne powinny być także odporne na mgłę solną i działanie amoniaku – to także bardzo ważne elementy, które sprawią, że cała instalacja fotowoltaiczna będzie o wiele bardziej trwała.

Decydując się na panele, warto nie tyle kierować się producentem, co raczej firmą zajmującą się instalowaniem paneli. Bardzo wiele z nich (na przykład Stilo Energy) ma w swojej ofercie zakładanie modeli różnych marek, które mogą indywidualnie dobrać do twoich potrzeb. To wygodne rozwiązanie, jednakże można także zdecydować się na ogniwa słoneczne od producenta, który od razu oferuje montaż i projekt swoich wyrobów (jak Sunsol, Hewalex, Corab). Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o fotowoltaice.

Jak znaleźć panele fotowoltaiczne w dobrej cenie?

Oferty sprzedaży paneli fotowoltaicznych na polskim rynku są bardzo zróżnicowane. To wciąż młody rynek, na którym jest kilku graczy o ugruntowanej pozycji oraz wiele młodych firm, które kosztem niższej marży chcą wybić się przed konkurencję. W efekcie różnice cenowe na rynku mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę cenę paneli fotowoltaicznych, przekraczającą nierzadko 20-30 tysięcy złotych, szczególnie ważne staje się porównanie ofert firm nie tylko ze swojego miasta, powiatu, czy nawet województwa, ale z całej Polski. Ostatecznie zapłacenie nawet 1000 zł za dojazd w zamian za cenę kompletu paneli niższą o 5000 zł  opłaca się każdemu.

Dobrym sposobem na porównanie ofert z bardzo wielu źródeł jest skorzystanie z usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. W Twoim imieniu roześlemy zapytanie do firm z całej Polski zajmujących się fotowoltaiką, a Ty otrzymasz do porównania oferty z wielu źródeł. Na tej podstawie podejmiesz świadomą decyzję zakupową wiedząc, że nie przepłacasz, a system opinii u naszych partnerów pozwoli Ci odsiać oferty nierzetelnych firm. Usługa jest darmowa, wystarczy że wypełnisz krótki formularz w tym miejscu.

Panele słoneczne czy fotowoltaiczne?

Popularność paneli solarnych otworzyła rynek na fotowoltaikę. Wielu inwestorów przekonało się, że solary są naprawdę dobrym rozwiązaniem, a fotowoltaika oferuje jeszcze większe oszczędności. Jeśli jednak możesz zdecydować się wyłącznie na jedną opcję, dylemat jest naprawdę ogromny.

W przypadku paneli solarnych oczywiście korzyścią jest podgrzewana woda, która pozwala na znaczne ograniczenie kosztów ogrzewania lub ciepłej wody do mycia. Panele fotowoltaiczne pozwalają na tworzenie prądu, który może być wykorzystany w domu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny