Monitoring domu – jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?

Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych i innych nieruchomości decyduje się na zamontowanie monitoringu domowego. Jest to prosty sposób na zabezpieczenie budynku przed włamaniem lub zdewastowaniem. Kamery do monitoringu posesji działają na potencjalnego włamywacza jak odstraszacz, a w razie zajścia, pozwalają go zidentyfikować. Bardzo często wykorzystywany jest monitoring domu przez Internet. Takie rozwiązanie pozwala na błyskawiczną reakcję – na bieżąco możesz sprawdzać, co dzieje się w nieruchomości podczas twojej nieobecności.

Okamerowanie domu zostaje podłączone na stałe do Internetu. Z każdego punktu na świecie masz możliwość pobrania obrazu i ciągłego obserwowania posesji. Możesz do tego wykorzystać kilka kamer, dzięki czemu system monitoringu obejmie cały budynek i jego zewnętrzne części. Możesz także wykorzystać sprzęt, który nie tylko pozwala na oglądanie obrazu przez Internet, lecz także jego rejestrowanie i odtwarzanie. Będzie to bardzo przydatne w przypadku ewentualnego włamania i rozmów z policją. Takie rozwiązanie jest nieco bardziej kosztowne niż zamontowanie wyłącznie kamer, które pozwalają na odtwarzanie wyłącznie bieżącego obrazu.

Monitoring domowy daje właścicielowi możliwość dopasowania kamer i chronionych elementów do własnych potrzeb. Sposób okamerowania domu jest wyłącznie twoją decyzją. To od ciebie zależy, gdzie znajdą się kamery. Ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie kamer na fotokomórkę, które nagrywają wyłącznie, gdy coś się poruszy. Dzięki temu możesz trochę zmniejszyć rachunki za prąd zasilający cały system monitoringu. Warto to dobrze przemyśleć i podjąć decyzję w oparciu zarówno o próbę zapewnienia sobie maksymalnego bezpieczeństwa, jak i także mając na względzie kwotę, którą można na to przeznaczyć.

Kamery do monitoringu posesji – jak je rozłożyć?

Monitoring domowy nie musi obejmować całej nieruchomości i obszaru wokół niej. Wręcz przeciwnie, możesz wybrać tylko kilka newralgicznych punktów, które chcesz obserwować. Dobrym pomysłem jest monitoring do zewnątrz domu jednorodzinnego, ale nie oznacza to, że całe podwórko powinno zostać okamerowane. Najlepiej sprawdza się podgląd na bramę lub furtkę, drzwi wejściowe, okna tarasowe i garaż, jeśli oczywiście nie jest częścią budynku.

Zadbaj o to, aby monitoring do zewnątrz domu jednorodzinnego uzupełniał się z tym, który jest w środku. Tutaj warto zamontować kamery w tych miejscach, do których można dotrzeć z zewnątrz, a których nie obejmują kamery wewnętrzne. Należy także rozmieścić je w pomieszczeniach, w których znajdują się najcenniejsze i najchętniej kradzione przedmioty, jak telewizor, sprzęt grający czy biżuteria. Wielu rodziców decyduje się na zamontowanie dodatkowych kamer w pokoju dziecinnym – dzięki temu mogą sprawdzić, co maluch robi, gdy zostaje w domu pod opieką niani lub sam. To najlepszy sposób na zapewnienie mu bezpieczeństwa.

Monitoring domu to tylko jeden z wielu elementów ochrony nieruchomości przed włamaniami. Czasami ten zewnętrzny można połączyć z ochroną domu jednorodzinnego za pomocą agencji. Warto także zamontować alarmy lub inne systemy, które załączą się, gdy w mieszkaniu znajdzie się złodziej.