Kamery do domu - jaka technologia?

Kamery analogowe, czyli wersja gdzie możemy podłączyć urządzenia zarówno po skrętce komputerowej jak i po przewodach koncentrycznych. Jeśli monitoring ma działać, potrzebujemy rejestratora z dyskiem, który jest podłączony bezpośrednio do kamer. Kamery analogowe same w sobie nie zadziałają bez użycia rejestratora.

Kamery IP, czyli kamery działające po przewodzie typu ethernet lub wybrane modele za pośrednictwem sieci wifi ( wymagane podłączenie zasilania ). Monitoring cyfrowy jest bardziej rozbudowany, daje większe możliwości i może pracować z rejestratorem lub tylko z kartą pamięci lub serwerem, dyskiem sieciowym. Monitoring IP to najbardziej zaawansowany techniczne sprzęt jeśli oceniamy systemy Cctv w 2024 roku.

Kamery solarne i kamery GSM, jest to też ciekawe rozwiązanie w miejscach takich jak działki lub plac budowy. Pamiętajmy o ograniczeniach związanych z doładowywaniem panelu solarnego w okresach jesienno zimowych.

Zainstalowanie systemu monitoringu - czy wykonam samodzielnie?

Samo podłączenie systemów kamer w większości jest proste i intuicyjne. Polecamy kanał firmowy YouTube Zabezpieczenia Poznań, gdzie możemy sprawdzić testy kamer i filmy instruktażowe. Wybierając systemy kamer ip Hikvision z zasilaniem POE, sama konfiguracja jest bardzo intuicyjna i odbywa się jednym przewodem sieciowym, który przesyła zarówno wizję jak i zasilanie. Przyjmujemy regułę, że jedna kamera wokół domu to jeden przewód sieciowy, który znajduje się między rejestratorem i kamerą.

Różnice w systemach kamer IP

Wybierając odpowiednie modele, zastanawiamy się czym tak naprawdę różnią się poszczególne serie.

Możemy wyróżnić kamery kopułowe, tubowe, obrotowe. Oprócz różnic wizualnych czy kolorystycznych i gabarytowych, warto spojrzeć nie tylko na rozdzielczość czy zasięg kamery. Istotne elementy, które są kluczowe przy dopasowaniu zestawu to np: kąt widzenia kamery, tryb widoczności nocnej, funkcje analityki obrazu np: Hikvision Acusense, funkcje oświetleniowe takie jak HLC, BLC dzięki którym kamery nie będą oślepianie przez światło kierowane w kierunku obiektywu. Samych funkcji jest oczywiście zdecydowanie więcej. W Zabezpieczenia Poznań wychodzimy z założenia, że warto omówić precyzyjnie dany zestaw domowego monitoringu i dopasować sprzęt pod konkretny budynek, zamiast wybierać na ślepo.

Monitoring z podglądem w telefonie - ile kosztuje?

Stawiając na zestaw kamer do domu kolejnym ważnym czynnikiem jest dostęp z urządzeń mobilnych. Jeśli często jesteśmy poza domem lub zwyczajnie chcemy zadbać o bezpieczeństwo podczas urlopów to praktycznie elementem koniecznym jest sprawnie działająca aplikacja do podglądu obrazu z kamer. Z reguły oprogramowanie mobilne jest w pełni darmowe. Hik-connect to jedna za aplikacji do podglądu mobilnego, która jest w pełni darmowa i umożliwia przeglądanie nagrań na żywo, dostęp do zdarzeń z monitoringu czy przeglądanie nagrań zapisanych na dysku twardym w rejestratorze.

Monitoring domu - błędy przy doborze urządzeń

  1. Często klienci wybierają sprzęt kilku producentów w obrębie jednego sytemu. Kamery IP łączone są poprzez protokół ONVIF. Teoretycznie wybierając kamery różnych dostawców, sprzęt powinien działać w pełni sprawie. Sam podgląd obrazu z reguły działa prawidłowo, pamiętajmy jednak o bardziej rozbudowanych funkcjach analityki obrazu. Mówiąc w skrócie, jeśli chcemy aby nasz system monitoringu w pełni wykorzystywał potencjał, łączmy monitoring w obrębie jednego producenta.
  2. Kolejnym ważnym czynnikiem jest wybieranie gotowych zestawów, które w tytule oferty są mianowane jako monitoring domu czy firmy. Nie wszystkie zestawy sprawdzają się w danym miejscu. Nie kierujmy się tylko po zdawkowych słowach w opisie przedmiotów. Porozmawiajmy i omówmy konkretne wytyczne, aby nie wymieniać sprzętu.
  3. Złe okablowanie i kupno zestawu pod inny typ instalacji. Jeśli posiadasz przewody koncentryczne i chcesz zamontować kamery ip, wówczas staje się to niemożliwe. Najbardziej uniwersalnym przewodem do monitoringu jest przewód sieciowy o odpowiednim przekroju.
  4. Kierowanie się tylko ceną. Oczywiście można pomyśleć, że to próba naciągania na droższe rozwiązania. Pamiętajmy jednak o tym, że monitoring musi działać stabilnie, aplikacja ma dawać całodobowy dostęp do systemu a same kamery muszą pracować nieprzerwanie przez 24 godziny na dobę.
  5. Kupno zbyt małego rejestratora co powoduje brak możliwości rozbudowy sytemu bez wymiany całego urządzenia. Wybierając rejestrator NVR, warto pamiętać o konkretnej ilości obsługiwanych dysków twardych i przepustowości bitrate. Im wyższa przepustowość tym większa płynność obsługiwanych kamer.

Monitoring domu - ciekawe funkcje na które możemy zwrócić uwagę

Wybrane modele kamer mogą posiadać bardzo ciekawe funkcjonalności. Poniżej kilka przykładowych funkcjonalności, które mogą być przydatne przy stworzeniu profesjonalnego monitoringu domu. Z reguły klienci nie wiedzą, że zwykły monitoring może wykonać coś więcej jak podgląd i zapis obrazu. W Zabezpieczenia Poznań wychodzimy z założenia, że warto rozmawiać i konsultować dobór sprzętu.

  1. Analiza IVS : przekroczenie linii, wtargnięcie - klasyfikacja ludzi i pojazdów, zmiana sceny, sabotaż wideo. Dzięki czemu po wykryciu danych funkcjonalność kamery mogą wysłać alerty na aplikację lub wysłać maila.
  2. Funkcje nagrywania audio oraz nagrania czy wydawania komunikatów na kamerze po wykryciu ruchu.
  3. SMD 4.0 - wyszukiwanie obiektu sklasyfikowanego jako: człowiek, pojazd silnikowy - zwiększona odległość wykrywania i odporność na fałszywe alarmy.
  4. Alarm dzwiękowy i lampa stroboskopowa po wykryciu ruchu.
  5. Tryb inteligentnego oświetlenia, czyli klasyczny promiennik podczerwieni, światło led lub automatyczneprzełączenie i widoczność nocna w kolorze po wykryciu ruchu.

Ile kosztuje monitoring i jaki system wybrać - podsumowanie

To zależy. Odpowiedz, która nie daje pełnej satysfakcji. Sprzęt do monitoringu może tworzyć funkcje smart home, funkcje alarmowe i funkcje monitoringu. Czy potrzebujemy wszystkiego? Oczekujemy tylko podglądu w wysokiej rozdzielczości w dzień i w nocy czy może zależy nam na czymś innym? Odpowiedzmy sobie na pytanie czy tradycyjny monitoring domu to straszak czy sytem, który ma być wygodny i funkcjonalny? Wybierając monitoring z analityka obrazu, możemy oszczędzić sporo czasu na przeglądanie nagrań po wyborze zdarzeń takim jak rozpoznawanie twarzy czy przekroczenie linii. Jeśli chcemy ustawić monitoring na nagrywanie ruchu w nocy i do tego dołożymy alerty na aplikacji, to wybierając najtańsze kamery możemy zdziwić się ilością fałszywych zdarzeń.

Podsumowując pułapek przy doborze monitoringu może być całkiem sporo. W Zabezpieczenia Poznań systemy kamer ip dobieramy od 2014 roku, serdecznie zapraszamy do wspólnego stworzenia idealnie dopasowanego zestawu kamer dla Twojego domu lub firmy.

ikona podziel się Przekaż dalej