Jak działają kamery IP

Kamery IP wymagają stałego dostępu do Internetu. Jest to nowoczesne zintegrowanie komputera, kamery oraz sieci www. Obraz nagrywany przez kamerę jest na bieżąco przesyłany za pomocą internetu do serwera, najczęściej obsługiwanego przez jej producenta. Dzięki temu możemy na systematycznie kontrolować nasz dom.

Pamiętajmy, że dobre jakościowo kamery IP są zintegrowane z serwerem FTP oraz klientem poczty elektronicznej. Dzięki temu możemy zdalnie uruchomić bądź dezaktywować: alarm antywłamaniowy, czujniki ruchu czy też czujniki dymu. Co prawda żadna kamera IP nie powstrzyma włamywacza, jednak może być bardzo pomocna w jego odnalezieniu.

Kamera IP jest również dobrym rozwiązaniem dla osób zatrudniających nianię. W każdym momencie rodzic może sprawdzić, czy niania zajmuje się naszym maluchem, czy też sobą. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy w czasie rzeczywistym kontrolować, co dzieje się w naszym domu, a także nagrywać i zachowywać obraz na komputerze.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

W ofertach handlowych znajdziemy wiele kamer IP, niektóre z nich to wydatek nieprzekraczający 150 złotych. Takie rozwiązanie jest jednak mało skuteczne i nie poprawia bezpieczeństwa naszego domu. Zwróćmy uwagę na to, iż tania kamera IP nie posiada żadnych dodatkowych funkcji, a rejestrowany obraz ma bardzo małą rozdzielczość, która utrudnia ewentualną identyfikację włamywacza.

Skuteczna kamera IP powinna rejestrować nagrania w jak najwyższej rozdzielczości (przynajmniej 1280x720 px). Mile widziana jest też możliwość regulacji kąta nachylenia kamery oraz obecność dodatkowych funkcji sterujących alarmami. Jeśli chcemy dodatkowo podnieść bezpieczeństwo naszego domu, możemy podłączyć kamery IP do systemu lokalnej agencji ochrony. Takie działanie umożliwi szybką interwencję w razie włamania.

Bezprzewodowy monitoring i kamery IP są bardzo wygodne i przydatne. Ich montaż świetnie się sprawdza.
Bezprzewodowy monitoring domu - kamery IP - czy to się sprawdza?

 Ile kosztują kamery IP?

Najtańsze są zewnętrzne oraz wewnętrzne kamery kopułkowe o rozdzielczości 640x480 VGA. Możemy je nabyć już od 150 zł. Nieco droższe są modele z przydatnym czujnikiem ruchu, średnia cena takich produktów to minimum 200zł. Na uwagę zasługują także tanie kamerki obrotowe, które kontrolują znacznie większą powierzchnię i są nieco skuteczniejsze niż ich kopułkowe odpowiedniki. Koszt najtańszych urządzeń obrotowych waha się w granicach 250 -350 zł. Rozdzielczość jest tu przeważnie taka sama jak w przypadku modeli kopułkowych i wynosi 640x480 VGA.

Osoby, które planują zakup profesjonalnych i skuteczniejszych kamer IP muszą się liczyć ze znacznie większymi wydatkami. Dobra jakościowo kamera IP o rozdzielczości 1280x720 px to wydatek rzędu 600-800 zł. Tego typu urządzenia pozwalają na płynną transmisję internetową, rejestrują dostatecznie wyrazisty obraz, jednak nie posiadają możliwości zdalnego sterowania kamery. Brak tej funkcji jest dla wielu istotnym ograniczeniem, dlatego niektórzy decydują się na jeszcze droższe modele.

Dobre jakościowo kamery FULL HD z możliwością sterowania możemy nabyć już od 1000 zł (górna granica cenowa jest trudna do ustalenia, bowiem niektóre kamery mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy zł). Jest to najlepsze rozwiązanie do kontroli domów prywatnych oraz zewnętrznych części posesji. Tego typu urządzenia posiadają już szereg dodatkowych funkcji takich jak: komunikacja głosowa, możliwość zintegrowania z alarmami czy automatyczny filtr podczerwieni (przydatny podczas rejestrowania obrazu w nocy).

Dzięki tym wszystkim funkcjom mamy jednak gwarancję, że kupujemy rozwiązanie najwyższej jakości, które maksymalnie zwiększy prawdopodobieństwo późniejszej identyfikacji włamywacza.

Czy warto?

Kamery IP są doskonałym rozwiązaniem na potrzeby monitoringu domu. Są bezprzewodowe, wystarczy im gniazdko elektryczne i dostęp do routera WiFi. Wszystkie zarejestrowane informacje są przechowywane na zewnętrznych serwerach, więc ewentualny włamywacz nie ma możliwości pozbawienia nas kopi nagrania. Podgląd na żywo może zostać uruchomiony praktycznie z dowolnego miejsca na świecie, warunkiem jest tylko dostęp do internetu.

Kamery IP są sprzętem, który warto mieć w domu. Nie powstrzymają wprawdzie włamywacza, ale pozwolą go później zidentyfikować. Nie bez znaczenia jest też spokój ducha - jeżeli na urlopie boimy się o mieszkanie, można w kilka minut sprawdzić, czy wszystko jest tam w porządku. Koszty kamer nie są zbyt wysokie, dlatego jeżeli tylko posiadamy w domu bezprzewodową sieć internetową, warto się takim rozwiązaniem zainteresować.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny