Jak działa monitoring domu przez Internet?

Do obserwacji domu przez Internet można wykorzystać nie tylko gotowe rozwiązania techniczne jakie dostępne są na rynku, ale można również samodzielnie przygotować urządzenie monitorujące, wystarczy jedynie pozostawić w domu włączony komputer. Monitoring online daje właścicielom wiele możliwości i dostosowania urządzenia do swoich indywidualnych oczekiwań i potrzeb.

Przed przystąpieniem do monitorowania danego obszaru należy zastanowić się jaki obszar ma być poddany obserwacjom. Do monitorowania wnętrza można wykorzystać jedną lub więcej kamer, dzięki czemu obraz nadawany może być jednocześnie z kilku obszarów. Należy też wziąć pod uwagę utrwalanie obrazu, czy zależy nam na rejestrowaniu i utrwalaniu obrazu z kamery, czy wystarczy jedynie dostęp online do obrazu.

Monitoring online (często spotkamy się też z nazwą monitoring IP – czyli kamerą podłączoną na stałe do internetu i transmitującą obraz online) nie wymaga posiadania urządzenia rejestrującego obraz. Jest to z pewnością bardziej atrakcyjne cenowo rozwiązanie, gdyż nie trzeba ponosić żadnych opłat za sprzęt oraz usługę. W sieci internetowej pojawia się coraz więcej stron, które przeznaczone mogą być jako monitoring online. W przypadku skorzystania z monitorowania domu bez konieczności rejestrowania obrazu należy posiadać jedynie komputera, kamery internetowej oraz dostęp do sieci internetowej.

Na rynku dostępnych jest wiele komercyjnych wersji oprogramowania, które posiadaja wiele dodatkowych funkcji, które mogą okazać się przydatne dla monitorującego. Faktem jest, że do kamer IP, które można obecnie nabyć wielu producentów dołącza w gratisie wersję software oprogramowania. Należy jednak dodać, że taka wersja nie posiada rozbudowanych funkcji, przeważnie ogranicza się jedynie do możliwości monitorowania obiektu, rejestracji i odtwarzania zgromadzonego obrazu.

Monitoring domu przez internet daje właścicielom mieszkania możliwość sprawdzania obrazu z dowolnego wnętrza nie tylko na komputerach, ale również na smartfonach, można więc monitorować dom z dowolnego miejsca o dowolnej porze. Zaletą monitoringu online, jest to, że daje on właścicielom poczuje bezpieczeństwa oraz pewność, że pod ich nieobecność nikt nie włamał się do mieszkania.

Monitoring dziecka przez internet

Coraz większa część rodziców decyduje się też na monitoring dziecka. Rozwiązanie takie z powodzeniem może zastąpić elektroniczną nianię, która pozwala rodzicom uzyskać jedynie dźwięk dobiegający z pomieszczenia, w którym znajduje się dziecko. W niektórych przypadkach może okazać się to niewystarczające i rodzice szukają innych rozwiązań technicznych.

Rozwiązaniem tym zainteresowani są jednak nie tylko rodzice małych dzieci. Rozwiązaniem tym zainteresowani są również rodzice starszych dzieci, którzy chcą mieć podgląd na to co ich dzieci robią w domu pod nieobecność dorosłych.

Monitoring dziecka sprawia, że rodzice, którzy zostawiają swoje pociechy same w domu mogą czuć się bezpiecznie, gdyż widzą, iż ich dziecko jest grzeczne, nie wpuszcza nikogo do domu, nie bawi się przedmiotami elektrycznymi, etc. Jak widać monitoring dziecka znajduje rozwiązanie w przypadku każdej grupy wiekowej.Monitoring zwierząt

Z dnia na dzień coraz więcej osób wykorzystuje rozwiązania techniczne jako monitoring zwierząt, które zostają same w domu. Znaczna część zwierząt cierpi na tak zwane lęki separacyjne, które mogą objawiać się niszczeniem różnych przedmiotów, np. gryzieniem lub drapaniem drzwi, załatwianiem swoich potrzeb fizjologicznych w domu, wyciem bądź szczekaniem. Dla właścicieli jest to nie tylko uciążliwe i kosztowne, ale wiąże się również z dużym stresem.

Aby mieć oko na to co robi zwierzę pozostawione samo w domu należy przygotować w odpowiedni sposób monitoring zwierząt. Działa on na analogicznych zasadach jak tradycyjny monitoring domu przez Internet. Monitoring zwierząt również może posiadać kilka kamer, ale z powodzeniem może wystarczyć jedna kamera, zakładając, że pies przebywa w jednym pomieszczeniu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny