Montaż blachodachówki krok po kroku – prace przygotowawcze

Krycie dachu przy pomocy blachodachówki jest możliwe na połaci, której spadek wynosi przynajmniej 9 stopni. Jest to ważne, aby woda z opadów atmosferycznych nie zalegała na dachu. Podstawą do przymocowania blachy modułowej jest drewniana więźba. Składają się one z łat i kontrłat, które muszą znajdować się w odpowiednim rozstawieniu, uzależnionym od długości modułów blachodachówki. Pod spodem znajduje się folia paroprzepuszczalna, która izoluje przed wilgocią, jednocześnie zapewniają odpowiedni przepływ powietrza.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie wszystkich potrzebnych akcesoriów. Do nich zalicza się pasy rynnowe, haki rynnowe oraz wiatrownice. Akcesoria dostępne są jako gotowe produkty lub możliwe jest ich wygięcie z blachy płaskiej. Pocięcie i wygięcie blachy płaskiej jest tańszym rozwiązaniem, jednak wymaga on wykorzystania giętarki, którą nie każdy dekarz dysponuje. Po przygotowaniu wszystkich elementów krok po kroku układanie blachodachówki będzie praktycznie ostatnim etapem w wykonywaniu zadaszenia.

Montaż wiatrownicy do blachodachówki oraz innych akcesoriów

Zanim wykonamy montaż wiatrownicy do blachodachówki, wcześniej przymocowujemy pas rynnowy. Istotnym elementem jest deska czołowa, na której montuje się nie tylko pas rynnowy, ale również listwę startową, pozwalającą na mocowanie blachodachówki. Cały pas rynnowy składa się z pasa nadrynnowego oraz podrynnowego. Jest to istotne, ponieważ ma wpływ na właściwą wentylację powietrza.

Następnie możemy przeprowadzić montaż wiatrownicy do blachodachówki. Tak jak w przypadku pasa rynnowego, wiatrownica składa się z dwóch elementów: górnej i dolnej wiatrownicy. W pierwszej kolejności należy wykonać montaż wiatrownicy do blachodachówki, która znajduje się na dole deski. Przykręcanie górnej wiatrownicy, jest ostatnim elementem przy montażu wszystkich akcesoriów przed mocowaniem blachodachówki. Należy mieć na uwadze, by wiatrownica spełniała wszystkie wymogi, zapewniając odpowiednią szczelność dachu. Musi ona być dopasowana wymiarami do deski szczytowej, a także kąta nachylenia połaci dachowej. Sprawdź także ten artykuł o szacowanej cenie blachodachówki.

Jak położyć dach z blachodachówki?

Mając tak przygotowaną połać dachową, możemy wziąć się za mocowanie poszczególnych arkuszy blachodachówki. Krycie dachu rozpoczynamy od prawego dolnego rogu, pamiętając o tym, aby każdy arkusz wystawał ok. 3 cm poza deskę okapową. Jeżeli blachodachówka składa się z kilku modułów, należy układać ją od okapu w stronę kalenicy. Podczas układania należy pamiętać o zachowaniu zakładek, dzięki czemu blach z blachodachówki zyska odpowiednią szczelność. Kolejno przykręcanie arkuszy odbywa się rzędami.

Najwięcej wysiłku włożymy w przykręcanie pierwszego arkusza blachy falistej. Okazuje się, że cały montaż blachodachówki zależy od tego, czy przykręcimy pierwszy arkusz pod właściwym kątem. Musi on być prostopadły do krawędzi dachu. W innym przypadku trudno będzie położyć równomiernie pozostałe arkusze, nie mówiąc już o korygowaniu ich kąta ułożenia. Jeżeli istnieje możliwość zamówienia arkuszy tak samo długich, jak cała połać dachu, to warto skorzystać z tej możliwości. W ten sposób unikniemy prawdopodobieństwa pojawienia się jakichkolwiek nieszczelności.

Układanie blachodachówki krok po kroku – przydatne informacje

Montaż blachodachówki wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi oraz akcesoriów, ale montażu blachodachówki można dokonać samodzielnie. Czasami krycie dachu wymaga przycięcia blachy falistej, która jest za długa lub zbyt szeroka. Do tego celu wykorzystujemy nożyc wibracyjnych. Blachodachówka modułowa nie może być przycinana innymi urządzeniami, w tym m.in. szlifierką kątową, ponieważ dojdzie do uszkodzenia powłok blachy. Jest to najprostsza droga do powstania korozji.

Blachodachówka na dachu, a także montaż blachodachówki i układanie blachodachówki krok po kroku
Montaż blachodachówki krok po kroku, czylu jak przebiega układanie blachodachówki na dachu

Kolejnym urządzeniem zapewniającym odpowiednie mocowanie blachy, jest wkrętarka. Blachodachówka modułowa wymaga zastosowania ok. 8-9 wkrętów farmerskich na każdy metr kwadratowy. Wkręty farmerskie są specjalnymi wkrętami samowiertnymi, wyposażonymi w specjalną podkładkę gumową. Prawidłowe przykręcanie blachy obejmuje zastosowanie wkrętów w każdym zagłębieniu przy tworzących się zakładkach. Natomiast mocowanie każdego arkusza sugeruje wkręcanie wkrętów, w co drugiej fali.

Przykręcanie wkrętów farmerskich powinno odbywać się z odpowiednią siłą. Nie może on być przytwierdzony zbyt słabo, ponieważ dach z blachodachówki nie będzie szczelny. Dodatkowo zbyt luźne mocowanie może doprowadzić do poderwania arkuszy przez wiatr. Jednak zbyt mocne przytwierdzanie wkrętów doprowadzi do zniekształcenia blachy. Jak wiadomo, blachodachówka modułowa pod wpływem temperatury pracuje. Dlatego wkręty farmerskie muszą być przymocowane w taki sposób, aby gumowa uszczelka wyłoniła się spod metalowej podkładki.

Ostatnim etapem, jaki obejmuje krycie dachu blachodachówką, jest montaż kalenicy. W przypadku blachy falistej rolę kalenicy pełni tzw. gąsior. Jest to kalenica, która posiada zaokrągloną formę, przez co estetyczniej prezentuje się na dachu. Należy pamiętać, iż przy układaniu krok po kroku wszystkich akcesoriów, takich jak pasy rynnowe, kalenice, czy też wiatrownice, zachowuje się przynajmniej 5-centymetrową zakładkę. Jest to istotna informacja pozwalająca na prawidłowe wyliczenie zużycia materiału.

W przypadku łamanego dachu, posiadającego facjatę lub lukarny, istotne jest także zakładanie rynny koszowej. Blachodachówka modułowa w tym miejscu nie powinna dochodzić do samego końca. W ten sposób będzie można położyć rynnę koszową, przytwierdzając ją bezpośrednio do desek. Niezwykle ważnym elementem, jest także prawidłowe zakładanie obróbki kominowej. Układanie blachodachówki w tym miejscu, często prowadzi do powstawania rozszczelnień. Przy samym kominie możemy zatem położyć obróbkę blacharską lub specjalną taśmę kominową. Najlepiej, aby zakładanie wybranej obróbki kominowej było dodatkowo zabezpieczone zastosowaniem silikonu dekarskiego.

ikona podziel się Przekaż dalej