Montaż centralnego ogrzewania - niezbędne wymiary

Przedstawiona instrukcja odnosi się do instalacji centralnego ogrzewania z grzejnikami płytowymi, które zasilane są od dołu w układzie zasilania. Sama instalacja prowadzona jest pod wylewką podłogową i przed przeprowadzeniem zadań mających na celu otynkowanie ścian.

Montaż centralnego ogrzewania zaczynamy od wyznaczenia miejsc, w których mają być zainstalowane grzejniki. Należy przy tym uwzględnić punkty podłączenia rur instalacyjnych i strefy, w których zostaną zainstalowane rozdzielacze zarówno na parterze, jak i piętrze. Następnie określamy linię przebiegu rur instalacyjnych, na przykład zaznaczając białą kredą na podłodze. Warto mieć na uwadze, aby rury nie przechodziły przez otwór drzwiowy. Powinny być wprowadzone do kolejnego pomieszczenia poprzez przekucie w ścianie. Dzięki temu zapobiegniemy ryzyku uszkodzenia rury wówczas, gdy będziemy umieszczać listwę podłogową w drzwiach. Jeśli zastanawiasz się, jaki piec centralnego ogrzewania wybrać do domu jednorodzinnego, w tym artykule przedstawiamy możliwe rozwiązania.

Kolejnym krokiem jest dokonanie wymiarów długości rur, dzięki czemu będziemy w stanie oszacować jaką ich ilość powinniśmy zakupić. Podczas instalacji centralnego ogrzewania możemy zastosować rury warstwowe PEX-Al-PEX o średnicy wynoszącej 16 mm, które następnie są prowadzone ku rurce osłonowej, występującej pod nazwą peszel.

Po dokonaniu wszelkich pomiarów, należy wykuć otwór w ścianie, w której znajdzie się szafka rozdzielaczowa i przekucie w stropie w celu doprowadzenia pionu. Niezbędne jest także wykonanie przekucia ścian tam, gdzie przebiegają rury i bruzd w miejscach, w których zostaną podłączone grzejniki.

Montaż centralnego ogrzewania powinien być wykonany przez hydraulika z doświadczeniem. Ostatnim etapem jest montaż grzejników.
Montaż centralnego ogrzewania krok po kroku

Montaż centralnego ogrzewania

Następnie należy zamontować szafkę rozdzielaczową z zespolonym rozdzielaczem, którego liczba przyłączy odpowiada ilości grzejników znajdujących się w mieszkaniu. Istotne, aby w rozdzielaczu zainstalować zawory odcinające, dzięki którym będziemy mogli odłączyć poszczególne grzejniki, na przykład w czasie ich awarii.

Najpopularniejsze pompy ciepła - sprawdź promocje

Po rozwinięciu i wyprostowaniu rury instalacyjnej, należy pociąć ją na części, które mają mniej więcej 20 cm zapasu. Na tak przygotowane odcinki założyć powinniśmy rurki osłonowe – czerwonego koloru na przewód zasilający, niebieskiego koloru na przewód powrotny. Warto jednak pamiętać, że grzejniki, które są zasilane od dołu i opatrzone są marką różnych producentów, mogą posiadać zróżnicowany układ podłączenia. Przy doprowadzaniu rur warto zwrócić uwagę na to, aby skrajny króciec był połączony z rurą powrotną lub zasilającą. Jeśli interesują cię także koszty instalacji CO, znajdziesz je w tym artykule.

Kolejnym krokiem jest kształtowanie podejścia do grzejników, zaciśnięcie na końcach kolana ustalone, po czym prowizoryczny montaż konsoli przyłączeniowej. Instalacja konsoli stwarza możliwość otrzymania wymaganego rozstawienia końcówek przyłączeniowych, z kolei kolana ustalone umożliwiają montaż rur do ściany.

Instalacja centralnego ogrzewania nie może obyć się bez rozłożenia rur wzdłuż linii przebiegu do rozdzielacza. Warto, aby była to jak najkrótsza droga. Jeśli mamy w planach zmiany kierunku wówczas rury wyginamy ręką tak, aby ich promień nie był mniejszy niż 8 cm. Dzięki temu możliwe jest równolegle doprowadzenie rur, które będą prowadzić do różnych grzejników.

Najpopularniejsze pompy ciepła - sprawdź promocje

Prace końcowe przy montażu centralnego ogrzewania

Końcowym etapem jest podłączenie końcówek rur do odpowiadających im sekcji rozdzielacza i zainstalowanie przewodów rur, które łączą rozdzielacze z kotłem. Następnie przeprowadzamy próby ciśnieniowe zarówno na zimno, jak i gorącą wodą przy zasilaniu. Jeśli przebiegnie ona pozytywnie, instalację możemy pokryć za pomocą jastrychu betonowego, a przekucia w ścianach – odpowiednio pokryć tynkiem.

ikona podziel się Przekaż dalej