Montaż gontu bitumicznego - o czym należy pamiętać?

O tym, jak położyć gont bitumiczny, można znaleźć wiele informacji w sieci, jak i również w zaleceniach przedstawionych przez samych producentów. Na samym początku należy przyswoić sobie kilka podstawowych zasad w celu uniknięcia błędów montażowych.

Układanie gontu bitumicznego jest jest możliwe na połaciach dachowych wyróżniających się minimalnym nachyleniem 15 stopni, ale nie przekraczającym 80 stopni. Wybierając materiał, należy zwrócić uwagę na jego ognioodporność. Taką cechę klasyfikuje oznakowanie CE wraz ze spełnieniem normy produktowej EN544.

Montaż gontu bitumicznego będzie możliwy przy użyciu specjalnego noża dekarskiego, znacznika, a także metrówki. Warto wyposażyć się również w młotek dekarski, miarkę oraz ołówek do zaznaczania. W celu uniknięcia wszelkich nieszczelności oraz zbytniej ingerencji w materiał nie stosuje się zszywek mocujących. W zamian tego gonty przybija się na „papiaki”, czyli gwoździe dekarskie. Istotne jest to, by były one skręcane bądź cynkowane ogniowo. Jeśli szukasz więcej informacji, przeczytaj także ten artykuł o zastosowaniu gontu bitumicznego.

Montaż gontu bitumicznego krok po kroku nie jest łatwy. Jednak warto się na to zdecydować, zwłaszcza, że gont bitumiczny jest trwały i ładnie wygląda.
Montaż gontu bitumicznego krok po kroku

Układanie gontu bitumicznego - instrukcja montażu

Zanim przejdziemy do tego, jak położyć gont bitumiczny, wcześniej należy zadbać o przygotowanie odpowiedniego podłoża oraz optymalną wentylację. Wtedy układanie gontów bitumicznych będzie nie tylko w pełni trwałe, ale również zapewni prawidłową wentylację budynku. Wentylację wykonuje się poprzez zachowanie kilkucentymetrowych szczelin pomiędzy deskami a warstwą termoizolacyjną.

Jako podłoże stosuje się deskowanie. Chociaż specjaliści zalecają zastosowanie płyt dachowych OSB o grubości od 12 do 18 cm. Montaż gontu bitumicznego musi być koniecznie poprzedzony wykonaniem obróbek blacharskich. Ich zadaniem jest zapobiegnięcie przed zalaniem wody pod gonty w przypadku opadów atmosferycznych.

Instrukcja montażu niektórych gontów jest bardzo prosta. Ponieważ ich wewnętrzna część jest pokryta klejem. Pod wpływem ogrzewania promieniami słonecznymi, gonty przyklejają się samoczynnie. Wtedy należy zadbać o montaż gontów w temperaturze wyższej niż 5 stopni Celsjusza. W innym przypadku należy posłużyć się do tego celu specjalną nagrzewnicą. Jak położyć gonty bez warstwy kleju? Do tego celu wykorzystuje się klej dekarski, a także lepik. Innym sposobem jest montowanie gontów poprzez wbijanie wcześniej wspomnianych gwoździ dekarskich.

Instrukcja montażu pokazuje, że gonty bitumiczne kładzie się od pasa okapowego do góry. Zawsze pasy gontów muszą być ułożone wycięciami do góry. Pasy układane obok siebie, muszą być ułożone na styk, bez żadnej zakładki. Przy obróbkach takich jak pas kominowy lub rynna koszowa, należy zachować szczególną ostrożność, by nie doszło do przeciekania wody.

ikona podziel się Przekaż dalej