Trwałe ogrodzenie – rodzaje i materiały

Można wymienić wiele typów ogrodzeń, które spełniają różne potrzeby. Każde z nich znajduje zastosowanie. Przykładowo ogrodzenie murowane, wykonane z cegieł, kamienia lub betonu, jest drogą inwestycją. Zapewnia jednak długotrwałą i dobrą ochronę. Z kolei drewniane płoty lamelowe lub sztachetowe pełnią funkcję dekoracyjną i często grodzą domy. Ich wadą jest podatność na uszkodzenia i konieczność regularnej konserwacji.

Kompromis pomiędzy wytrzymałością, a przystępną ceną stanowią ogrodzenia ze stali. Wśród nich wyróżniamy:

  • ogrodzenia panelowe – złożone z gotowych elementów, które łatwo zamontować na równym terenie i które stanowią dobre zabezpieczenie; mieszczą się w niewielkim budżecie;
  • ogrodzenia siatkowe – najtańsze, lecz pozbawione walorów estetycznych i mało wytrzymałe; sprawdzają się w miejscach, które nie wymagają doskonałego zabezpieczenia;
  • ogrodzenia kute – dekoracyjne i solidne, lecz kosztowne i pracochłonne w wykonaniu; to popularne ogrodzenia frontowe.

Wykonanie ogrodzenia będzie najłatwiejsze, jeśli kupimy gotowe elementy do montażu. Z tego powodu najczęściej wybiera się ogrodzenia panelowe i siatkowe. Ich stawianie przebiega dość podobnie i może wymagać przygotowania terenu. Należy oczyścić go ze wszystkiego, co mogłoby przeszkadzać w montażu – gruzów, szczątków drzew – i w miarę możliwości wyrównać.

Trzeba także obliczyć obwód grodzonego obszaru, aby przygotować odpowiednią ilość elementów ogrodzenia i wytyczyć jego przebieg.

Montaż ogrodzenia siatkowego

Montaż ogrodzenia – popularne w 2020 roku metody i typy ogrodzeń
Montaż ogrodzenia – popularne w 2020 roku metody i typy ogrodzeń

Stawianie ogrodzenia z siatki jest korzystne zwłaszcza wtedy, gdy potrzebujemy ogrodzenia tymczasowego. Innym zastosowaniem jest grodzenie terenów, które nie muszą być dobrze chronione przez wiele lat, lecz korzystne jest ich wydzielenie. Ogrodzenie siatkowe sprawdza się np. wokół terenu budowy, między polami uprawnymi, w lasach czy wokół ogródka. 

Siatka ogrodzeniowa ma kilka zalet. Po pierwsze pozwala niskim kosztem ogrodzić dowolny obszar, niezależnie od podłoża. Trudny teren – górzysty lub z wieloma nierównościami – nie będzie przeszkodą. 

Ogrodzenie z siatki wykonujemy samodzielnie. Potrzebne będą:

  • słupki stalowe (średnica np. 6 cm lub przekrój 6x4 cm) ze stali ocynkowanej z daszkami,
  • słupki pośrednie, tzw. zastrzały,
  • siatka ogrodzeniowa (wielkość oczek – np. 4x4 cm, 5x5 cm) ocynkowana lub powlekana PCW,
  • napinacze i druty naprężające,
  • beton do wykonania fundamentów,
  • tuby szalunkowe (jeśli fundamenty tworzymy w gruncie sypkim).

Wykonanie ogrodzenia siatkowego przebiega w kilku krokach. Konieczne jest przygotowanie betonowych fundamentów. W nich montujemy słupki narożne, słupki pośrednie i zastrzały, dbając o ich poziomowanie. Przed rozłożeniem siatki ogrodzeniowej trzeba pielęgnować fundamenty wodą przez 5-7 dni. Po tym czasie montujemy druty naprężające i napinacze, a na koniec montujemy siatkę. Jedna rolka powinna wystarczyć na jeden bok działki. 

Montaż ogrodzenia panelowego

Montaż ogrodzenia – popularne w 2020 roku metody i typy ogrodzeń
Montaż ogrodzenia – popularne w 2020 roku metody i typy ogrodzeń

Ogrodzenie panelowe uważa się za trwalszą alternatywę dla ogrodzenia siatkowego. Panele wraz z pozostałymi elementami sprzedawane są w wygodnych zestawach. Nie trzeba więc tworzyć rozpiski potrzebnych części. Największą zaletą ogrodzeń panelowych jest uniwersalność. Są bezpieczne i szybkie w montażu, a wizualnie pasują do większości budynków. Ich odbiór jest neutralny, a postawionych ogrodzeń nie trzeba dalej konserwować, jeśli zastosujemy specjalne zabezpieczenia.

Pierwotnie ogrodzenia panelowe stosowano do grodzenia terenów przemysłowych. Dziś chętnie korzystają z nich właściciele domów, instytucje edukacyjne czy posiadacze ogródków działkowych. 

Budowa ogrodzeń panelowych przebiega podobnie, co montaż siatki ogrodzeniowej. Najpierw osadza się słupki w betonowych fundamentach, korzystając z poziomicy. Po związaniu betonu montujemy panele ogrodzeniowe za pomocą obejm startowych, pośrednich i narożnych. 

Jak montować ogrodzenie – samodzielnie, czy z profesjonalną pomocą?

Jeśli nie mamy doświadczenia, montaż ogrodzenia wymaga pewnej wiedzy teoretycznej. Producenci ogrodzeń oferują poradniki i wskazówki, które pomagają w samodzielnym montażu. Można też wezwać specjalistę – profesjonalny wykonawca ogrodzeń wykona zadanie szybko i dobrze. Warto zlecić usługę profesjonalnym montażystom, gdy zależy nam na czasie i dysponujemy odpowiednimi środkami. Informacje o sprawdzonych firmach można znaleźć w sieci, np. na portalach ogłoszeniowych.

Aby stawianie ogrodzenia przebiegło bez kłopotu, warto zaplanować prace z odpowiednim wyprzedzeniem. W pośpiechu można popełnić błędy, które zmniejszą bezpieczeństwo ogrodzenia lub narażą je na rozmaite szkody.

Potrzebujesz kupić materiał i zamontować ogrodzenie? Pomoc znajdziesz na stronie: montazogrodzenia.com.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej