Montaż okien dachowych w łazience na poddaszu
Okno w łazience to nie tylko funkcjonalne rozwiązanie, sprzyjające sprawnemu usuwaniu nadmiaru wilgoci oraz efektywnej wentylacji, ale też atrakcyjne urozmaicenie aranżacji. Łazienka z oknem dachowym jest doskonałym miejscem na relaks. Oglądanie chmur podczas odprężającej kąpieli w wannie stanowi dla wielu prawdziwą przyjemność. Jakie okno zamontować w łazience na poddaszu? Gdzie je umieścić? Poniżej znajdziesz garść praktycznych porad.
Gdzie zamontować okno łazienkowe?
Okno dachowe powinno być zamontowane w miejsce, w którym będziemy mogli wygodnie je otwierać i zamykać – bez potrzeby schylania się lub wyciągania ręki zbyt wysoko. Dlatego przez instalacją zwróćmy uwagę na wysokość ścianki kolankowej i wybierzmy odpowiedni system otwierania. Okno otwierane od góry będzie wygodnym rozwiązaniem, gdy montaż planowany jest na wysokości od 80 do 130 cm. Pod oknem możemy wtedy ustawić szafki łazienkowe, gdyż nie utrudnią jego otwierania. W przypadku wysokiej ścianki kolankowej i montażu okna na wysokości od 130 do 150 cm wybierzmy okna z klamką na dole. Pamiętajmy jednak, by wtedy nie ustawiać pod nim mebli.
Jeżeli w łazience chcemy podziwiać widoki, zamontujmy okno nad wanną lub w pobliżu umywalki. Bardzo często spotykanym rozwiązaniem jest montaż okna nad toaletą.
Zadbajmy, by po oknem dachowym został umieszczony grzejnik, dzięki temu zapewnimy we wnętrzu odpowiednią cyrkulację powietrza.
Aby mieć dobry widok musimy wziąć także pod uwagę kąt nachylania dachy oraz wielkość okna. Im mniejszy spadek dachu, tym okno powinno być dłuższe. Optymalnie jest zamontować okno na wysokości 90 cm nad podłogą. Zgodnie z przepisami powierzchnia szyb powinna stanowić minimum 1/8 powierzchni podłogi pokoju. W praktyce oznacza to, że im pomieszczenie jest większe, tym większa powinna być powierzchnia okien.
Jakie okna łazienkowe wybrać?
Najważniejszą cechą łazienkowych okien dachowych powinna być wysoka odporność na wilgoć. Do tych pomieszczeń najlepszym wyborem będą okna drewniano-poliuretanowe. W ich konstrukcji zastosowano drewno modyfikowane termiczne, które pokryto ciśnieniowo poliuretanem w kolorze biały. Wytrzymały poliuretan zabezpiecza drewno przed działaniem wody. Takie okno nie wymaga konserwacji – wystarczy tylko przetrzeć je wilgotną ścierką. Naroża okna są gładkie i bez połączeń, dzięki czemu nie gromadzi się na nich kurz i brud. Liczy się także wentylacja. W łazience to konieczność. Jak jednak usunąć wilgotne powietrze ze środka, nie dopuszczając jednocześnie do wychłodzenia pomieszczenia? To możliwe, dzięki nawiewnikom, w które wyposażone są okna dachowe (zobacz na https://www.velux.pl/produkty/okna-dachowe). Mają także wydajny i wymienny filtr, który zapobiega przedostawaniu się do środka kurzu i owadów.
Okna dachowe w łazience – jak otwierane?
Na rynku można znaleźć modele z dolnym lub górnym otwieraniem, klapowo-obrotowe lub sterowane zdalnie, przy wykorzystaniu energii elektrycznej lub solarnej. Dostosuj wybór do Twoich potrzeb. Jeśli zależy Ci na łatwym dostępie do klamki, a okno umieszczone jest stosunkowo wysoko, wybierz model z dolnym otwieraniem. Okno z górnym otwieraniem to dobry pomysł wówczas, gdy planujesz umieścić pod nim meble. Aby móc unieść skrzydło okna aż do 45°, warto zdecydować się na zapewniający panoramiczny widok model klapowo-obrotowy, natomiast okno z elektrycznym sterowaniem to rozwiązanie gwarantujące maksimum komfortu.
artykuł sponsorowany