Kiedy wykonać montaż okna dachowego?

Nie ma w zasadzie wyznaczonego czasu montażu okna połaciowego. Najlepiej jest jednak wykonywać prace montażowe okna na dachu wraz z montażem połaci dachowej. Jest to najlepszy czas na montaż okna połaciowego, gdyż ułatwia prowadzenie prac montażowych zarówno pokrycia dachowego, jak i okna. Równoczesny montaż okna dachowego i połaci dachowej zapewnia również mniejsze ryzyko wystąpienia nieszczelności oraz uszkodzeń. Można jednak również bez problemów zamontować okno w gotowym już pokryciu dachowym. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat okien i drzwi.

Czas montażu okna połaciowego zależy od kilku czynników. Musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę fakt, czy montaż okna będzie ingerować w konstrukcję dachu. Na czas montażu okien dachowych ma również wpływ rodzaj dachu, jego kąt i skomplikowanie konstrukcji. Od tych czynników zależeć będzie cena montażu okna dachowego. Profesjonalna ekipa jest w stanie zamontować okno połaciowe nawet w kilka godzin. Jeśli interesuje cię ten temat, przeczytaj także artykuł o opłacalności okien energooszczędnych.

Okna połaciowe można zamontować w każdym rodzaju konstrukcji dachu. Należy pozostawić lub przygotować otwór o odpowiedniej wielkości, przeznaczony na to okno. Najlepiej, gdy więźba dachowa jest drewniana, gdyż instalacja okna w takiej więźbie nie wiąże się z reguły z koniecznością ingerencji w konstrukcję tego dachu, poza wycięciem łat. Montaż okien można przeprowadzić samodzielnie lub zlecić firmie.

Prawidłowy montaż okna połaciowego - instrukcja

Montaż okna dachowego na krokwiach

Najłatwiejszym sposobem montażu okien dachowych jest montaż na krokwiach. W ten sposób można zamontować okno połaciowe, które mieści się między krokwiami. Wstawienie okna pomiędzy krokwie jest stosunkowo proste, gdyż nie wiąże się z ingerencją w konstrukcję więźby dachowej.

Gdy kupujemy okna połaciowe, powinniśmy zwrócić uwagę na rozstaw krokwi w naszym dachu. Najkorzystniej, jeżeli szerokość okna jest o ok. 5 cm mniejsza niż odległość między krokwiami. Należy wspomnieć również o tym, że producenci oferują zwykle rozmiary okien połaciowych w rozmiarach, które są dostosowane do najczęściej stosowanych w budownictwie odległości między krokwiami. Jeśli planujesz wymianę okien, sprawdź także ten artykuł z cennikiem okien PCV.

Montaż okna dachowego na łatach

Kolejnym sposobem montażu okien dachowych jest montaż na łatach. Tego rodzaju montaż stosowany jest w przypadkach, gdy rozstaw krokwi dachowych jest znacznie większy od szerokości okna dachowego.

Ten rodzaj instalacji okna w połaci dachowej polega na mocowaniu tego okna do łat, które są przykręcane do konstrukcji dachu. Osadzenie okna połaciowego w ten sposób jest stosunkowo szybkie i proste. Inną zaletą tego rodzaju montażu jest możliwość przesuwania tego okna w poziomie, gdy miejsca jego montowania jest dopasowywane.

Montaż okna dachowego na wymianach

Innym sposobem na osadzenie okna połaciowego na więźbie dachowej jest jego montaż na wymianach. Ten rodzaj instalacji umożliwia osadzenie okna, które jest szersze od rozstawu krokwi i w związku z tym wymaga wycięcia i usunięcia fragmentu jednej z krokwi.

Czasami montaż okna dachowego wymaga ingerencji w więźbę lub inne elementy konstrukcyjne budynku. Dlatego wstawienie okna połaciowego bywa trudne.
Montaż okna dachowego krok po kroku - zobacz, jak samodzielnie wstawić okno połaciowe

Ten rodzaj montażu okna połaciowego w dachu jest najtrudniejszy i wiąże się z ingerencją w konstrukcję więźby dachowej poprzez wycięcie fragmentu krokwi. Obciążenie, które jest powodowane przez okno, przenoszą tzw. wymiany. Wymiany to poziome belki, które usytuowane są w odległościach ok. 30–50 cm od dolnej oraz górnej krawędzi okna. Sprawdź także ten artykuł z poradami na temat okien dwu- i trzyszybowych.

Polecane okna w promocyjnych cenach

Inne ważne informacje przy montażu okna połaciowego - instrukcja

Łączenie okna połaciowego z membraną dachową

Bardzo ważne, aby już przed montażem okien połaciowych, dach pokryty był specjalną, paroprzepuszczalną membraną dachową. Można również zastosować inną izolację wstępnego krycia. Najczęściej przez instalacją okiem położona jest też część pokrycia dachowego z wyjątkiem fragmentu wokół docelowego okna połaciowego.

Gdy montujemy okno w tym samym czasie co dach, musimy pamiętać o tym, żeby w miejscu okna nie przybijać łat do pokrycia dachowego. Natomiast w przypadku, gdy łaty są już założone, należy je wyciąć. Membranę dachową należy wyciąć w miejscu planowanego okna. Trzeba również pamiętać o tym, aby pozostawić zapas membrany, który umożliwi wywinięcie jej na łaty. Jeśli interesuje cię ten temat, sprawdź także cennik rolet i żaluzji w tym artykule.

Poziomowanie okna połaciowego

Innym ważnym elementem montażu okna w połaci dachowej jest jego poziomowanie. Aby okno dachowe dobrze się otwierało, jego ościeżnicę należy dokładnie wypoziomować na łatach. Gdy zaniechamy ten etap montażu, okno będzie się z pewnością źle otwierać. Dobrym zabiegiem przy poziomowaniu okna jest włożenie skrzydła na chwilę w ościeżnicę i sprawdzenie, czy szczeliny pomiędzy poszczególnymi elementami okna są równoległe.

Ewentualne nierówności przy zamontowanej ościeżnicy można zniwelować specjalnymi podkładkami pod kątowniki montażowe. Przestrzeń pomiędzy ramą a łatami ociepla się ramą izolacyjną wokółokienną, która jest wykonywana ze spienionego polietylenu. Sprawdź także artykuł z poradami, jakie okna dachowe wybrać.

Instalacja kołnierza uszczelniającego i zakończenie montażu

Czynność, która kończy montaż okna dachowego to instalacja kołnierza uszczelniającego. Kołnierz uszczelniający jest dopasowywany do typu pokrycia dachowego oraz do jego wysokości. Kołnierz na dachu, który pokryty jest wysoką dachówką lub blachodachówką ma specjalny fartuch. Gdy zakończymy czynności izolacyjne na dachu, możemy wykonać czynności montażowe wewnętrzne, takie jak m.in. ułożenie folii paroizolacyjnej oraz ocieplenie wnęki okna.

Montaż okna połaciowego nie należy do czynności bardzo trudnych. Należy pamiętać o tym, że okna dachowe Fakro oraz okna dachowe Velux i innych wiodących firm umożliwiają montaż okien, a cena montażu może nie być bardzo droga. Weluksy dachowe można również zamontować samemu. Weluksy połaciowe może również zainstalować profesjonalna ekipa dekarska. Jeśli moztaż okien przerasta nasze możliwości, lepiej skorzystać z pomocy profesjonalisów.

ikona podziel się Przekaż dalej