Montaż paneli krok po kroku

Chcąc samodzielnie zamontować panele, wybierz produkt, który maksymalnie ułatwi Ci to zadanie. Sięgnij po deski wyposażone w mechanizm zatrzaskowy. Takim systemem jest np. Megaloc z firmy Classen, umieszczony na krótszym boku paneli. Deski łączone są na tzw. „klik”, umożliwiający intuicyjny i wygodny montaż, zajmujący nawet o 50% mniej czasu niż w przypadku tradycyjnych metod układania, ponieważ operujemy pojedynczymi deskami, bez konieczności układania całych rzędów paneli. Co w praktyce daje nam możliwość samodzielnego zamontowania paneli na każdej powierzchni przez jedną osobę. Brak użycia spoiwa sprawia, że w razie konieczności będziesz mógł bardzo prosto zdemontować podłogę.

Jak samodzielnie montować panele podłogowe?

Zastanawiasz się, jak przygotować się do montażu paneli (sprawdź na classen.pl)? Gdy już kupisz wymarzone panele pamiętaj, by przynajmniej przez 48 godzin pozostawić je poziomo na równej powierzchni w pomieszczeniu, w którym zostaną ułożone – pozwoli to przyzwyczaić się materiałowi do warunków panujących we wnętrzu i zapobiegnie ich odkształceniu.

Krok 1: przygotuj podłoże

Na początku usuń dotychczasową wykładzinę, uzupełnij ubytki, wyrównaj podłoże i dokładnie oczyść powierzchnię z wszelkich zanieczyszczeń. Każde bruzdy i nierówności mogą doprowadzić do wybrzuszenia się paneli i utraty stabilności, dlatego bardzo ważna jest dokładność. Za pomocą poziomicy sprawdź, czy podłoże jest równe. Ustal także, czy posadzka dobrze wyschła, ponieważ układanie paneli na mokrej, źle osuszonej wylewce wpłynie na produkt niekorzystnie.

Montaż paneli krok po kroku

Krok 2: zadbaj o odpowiednią izolację

Następnie wyłóż na podłodze folię paroizolacyjną (najlepiej przymocuj ją taśmą paroizolacyjną) i podkład zapewniający izolację termiczną oraz akustyczną. Może być wykonany np. z korka, pianki lub polietylenu. Montaż folii wymagany jest tylko na podłożach mineralnych takich jak np. wylewka betonowa, anhydrytowa czy jastrych cementowy.

Krok 3: układaj panele podłogowe

Montaż paneli rozpocznij od rogu pomieszczenia i układaj deski równolegle do kąta padania światła słonecznego. Nie zapomnij zostawić szczeliny dylatacyjnej o szerokości 1-1,5 cm przy ścianach oraz w progach pomieszczeń (wykorzystaj do tego kliny). Utworzysz w ten sposób tzw. podłogę pływającą, która pod wpływem temperatury czy wilgoci będzie swobodnie pracować, nie ulegając uszkodzeniu.

Deski pierwszego rzędu umieść piórami w stronę ściany (pióra możesz usunąć przy pomocy wyrzynarki, uzyskując gładką krawędź) i łącz ze sobą krótsze boki za pomocą systemu Megaloc. Ostatnią deskę pierwszego rzędu (i każdego kolejnego) przytnij na wymiar (pamiętaj, by nie była krótsza niż 30 cm). Pozostałą część deski przenieś na początek drugiego rzędu (nie powinna być ona krótsza niż 40 cm). Układaj panele składając je z ułożonymi rząd wyżej wsuwając je pod odpowiednim kątem, następnie poziomuj delikatnie ostukując deski. W ten sposób dokładaj kolejne deski zwracając uwagę na łączenie się zamków na krótkim boku w trakcie poziomowania. Powtarzaj tę czynność aż do pokrycia panelami całej podłogi. Deski ostatniego rzędu przytnij wzdłuż dłuższej krawędzi, uwzględniając przy tym szczelinę dylatacyjną. Dzięki technice Megaloc możesz montować panele przytwierdzając pojedyncze deski do siebie nawzajem, co jest niezwykle wygodne i stanowi gigantyczne ułatwienie. Technika ta pozwala układać panele na zamek bez użycia kleju. Montaż paneli staje się bajecznie prosty ponieważ wystarczy kolejne panele układać obok siebie a następnie lekko docisnąć, by zamek „zaskoczył”. System zapewnia wymarzoną równość a także trwałość podłoża, które staje się odporne na działanie sił rozciągających.

Montaż paneli krok po kroku

Krok 4: zamontuj listwy przypodłogowe

Ostatnim etapem jest instalacja listew przypodłogowych, które, zakrywając szczeliny dylatacyjne i ewentualne nierówności, stanowią ważny element wykończenia wnętrza. Harmonijny efekt uzyskasz, dopasowując listwy do koloru podłogi lub wybierając model w całości biały lub czarny. Koniecznie sprawdź, jakie modele listew (sprawdź na classen.pl) proponują producenci paneli.

Wybierz odpowiednie panele i zrób to sam

Jeśli przekonałeś się już, że panele możesz z powodzeniem zamontować bez konieczności korzystania z usług fachowców, wybierz produkt idealnie spełniający Twoje potrzeby. System szybkiego montażu Megaloc posiadają wszystkie panele z oferty Classen – nic Cię zatem nie ogranicza.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny