Montaż paneli – wskazówki i niezbędne akcesoria
Panele to doskonały sposób na szybką renowację nie tylko podłogi, ale również ścian czy sufitu. Dowiedz się, jak wygląda montaż paneli podłogowych oraz ściennych, a także jakie narzędzia będą w tym pomocne.
Montaż paneli podłogowych – od czego zacząć?
Jeśli chodzi o panele podłogowe, montaż należy rozpocząć od przygotowania podłoża. W tym celu trzeba je:
- wyrównać, co obejmuje zeszlifowanie wypukłości, a także wypełnienie wgłębień odpowiednim materiałem, którym może być szpachlówka do drewna czy zaprawa wyrównująca – w sytuacji, gdy podłożem jest stary parkiet, w wywiercone w ruszających się klepkach otwory oraz w szczeliny między listewkami warto zaaplikować kit oraz pokryć je masą z żywicy epoksydowej i piasku;
- oczyścić z zabrudzeń;
- zagruntować w przypadku, gdy panele będą kładzione na beton – dzięki temu nie dojdzie do pylenia oraz przenikana kurzu do pomieszczenia.
Montaż paneli podłogowych możesz wykonać na niemal każdym podłożu – może ono być nawet zniszczone. Nie ma przeszkód, aby takie elementy umieścić na posadzce, na której znajdują się płytki ceramiczne czy wykładzina PCV. Pamiętaj jednak, że podkład musi być równy i stabilny.
Kolejny krok to ułożenie folii paroizolacyjnej, która zabezpiecza podłogę przed wilgocią – jej montaż jest szczególnie ważny w pomieszczeniach, które znajdują się bezpośrednio nad piwnicą. Pasy folii warto połączyć za pomocą taśmy samoprzylepnej.
Jeśli chcesz, aby na podłodze znalazły się panele podłogowe, montaż musi obejmować również zastosowanie podkładu wygłuszającego. Do wyboru masz:
- rolowane pianki z pofalowaną powierzchnią lub cienkie maty wykonane z korka naturalnego – są one przeznaczone do niemal każdego podłoża,
- płyty komorowe, które sprawdzą się, jeśli w Twoim domu znajduje się ogrzewanie podłogowe.
Bez względu na to, jaki podkład zostanie wykorzystany, trzeba go układać na styk, bez zakładki. Pianki czy płyty montuje się tuż przed układaniem kolejnych pasów paneli.
Zanim rozpoczniesz montaż paneli podłogowych, skompletuj niezbędne narzędzia. Przydadzą się:
- gumowy młotek, potrzebny do dobijania elementów,
- kliny dystansowe, dzięki którym zrobisz odstępy dylatacyjne od ścian – takie odstępy pozwalają na ruch podłogi podczas wahań temperatury czy wilgotności,
- ołówek,
- taśma miernicza,
- poziomica,
- szlifierka, którą wykorzystasz na przykład do usunięcia zanieczyszczeń z podłoża.
Absolutnym must have, jeśli chodzi o montaż paneli podłogowych, jest również wyrzynarka. Za jej pomocą dotniesz elementy na pożądaną szerokość.
>>Czytaj, jak dociąć i szlifować panele podłogowe na https://pl.ryobitools.eu/header/zainspiruj-sie/montaz-paneli-podlogowych-docinanie-szlifierka-i-wykonczenie-listew/.
Montaż podłogi krok po kroku
Montaż paneli podłogowych wymaga wstępnego rozplanowania położenia poszczególnych elementów. Zaleca się, aby:
- układać je prostopadle względem ściany okiennej, co sprawi, że mniej widoczne będą łączenia pasów – nie ma jednak przeszkód, aby zdecydować się na inny kierunek, na przykład skos,
- zmierzyć w kilku miejscach odległości między ścianami, dzięki czemu zorientujesz się, na jaką szerokość trzeba będzie przyciąć panele oraz w jaki sposób można je będzie dopasować do wnęk.
Zwróć szczególną uwagę na ułożenie pierwszego rzędu. Elementy wchodzące w jego skład nie powinny być zwężane, ewentualnie można przyciąć je, aby możliwe było umieszczenie ostatniego pasa – jego szerokość to co najmniej 5 cm. Skracanie trzeba wykonywać tylko z jednej strony.
Panele należy:
- montować piórem w stronę ściany,
- układać wpustem, a więc wystającą, dolną częścią zamka w kierunku kolejnych pasów,
- łączyć wzdłużnie.
Ostatni moduł powinien mieć minimum 40 cm długości. W przeciwnym wypadku warto skrócić pierwszy panel w danym rzędzie.
Układanie kolejnych szeregów zawsze rozpoczynaj od tego elementu, który pozostał w wyniku skrócenia poprzedniego pasa. Do krótszych boków paneli dokładaj dalsze odcinki i tak powstałe pasy dołączaj do już ułożonych rzędów. Podczas montażu ostatniego pasa uważaj, aby nie uszkodzić ściany oraz podwinąć folii.
Jak dociąć listwy przypodłogowe?
Ostatnim etapem montażu paneli na posadzce jest ułożenie listew przypodłogowych, czyli tych, które znajdują się nad szczelinami dylatacyjnymi. Do ich docięcia wykorzystaj szlifierkę. Zawsze montuje się je do ściany, za pomocą wkrętów, przy czym dzięki wstawce maskującej możesz w nich umieścić przewody elektryczne. Nie zapomnij też o umieszczeniu listew na progach oraz w miejscach, gdzie stykają się różne rodzaj pokryć. Przykręca się je do podłoża.
Montaż paneli na ścianie – gdzie się sprawdzą?
Montaż paneli ściennych w kuchni czy łazience jest polecany z tego względu, że:
- zapewnia ciekawy efekt dekoracyjny, który zaskoczy niejednego domownika oraz gościa, stanowiąc interesującą alternatywę względem płytek ceramicznych,
- stwarza liczne możliwości aranżacyjne – panele możesz ułożyć pionowo, poziomo czy w poprzek podłoża, nie ma również żadnych przeszkód do tego, aby znalazły się one na wybranym odcinku ściany, na przykład tylko na jednej połowie.
Do wyboru masz różne materiały, czyli:
- drewno – tego typu panele to świetny wybór między innymi do wnętrz wykonanych w stylu klasycznym czy rustykalnym,
- PCV, które wyróżnia atrakcyjna cena, a także łatwość układania i czyszczenia,
- płyty MDF – są one bardzo trwałe.
Montaż paneli ściennych jest korzystny dlatego, że polepsza izolacyjność termiczną i akustyczną pomieszczeń oraz pozwala ukryć nierówności podłoża. Jest świetnym sposobem na to, aby w oryginalny sposób uatrakcyjnić wnętrze domu czy mieszkania.
Montaż paneli ściennych krok po kroku
Wybierając panele ścienne, montaż możesz zrealizować na dwa sposoby, a więc poprzez:
- klejenie poszczególnych elementów – wymaga ono dokładnego oczyszczenia podłoża; takie rozwiązanie jest estetyczne, jednak pamiętaj, że po jego zastosowaniu ściana nie oddycha,
- stworzenie konstrukcji nośnej z listwami, montowanymi co około pół metra, oraz uchwytami montażowymi (klamrami), do których przytwierdza się panele.
W obu przypadkach niezbędne jest estetyczne zakrycie łączeń w narożnikach czy przy suficie – wykorzystasz do tego listwy maskujące.
Pamiętaj o zgromadzeniu odpowiednich akcesoriów (potrzebne będą gwoździe i wkręty) oraz sprzętów. Warto zdecydować się na elektronarzędzia RYOBI, w tym wiertarko-wkrętarkę czy wyrzynarkę. Mają one zasilanie bezprzewodowe, które zapewnia dużą swobodę ruchów z uwagi na brak kabla.
Takie urządzenia są wydajne, a także ekologiczne (nie wydobywają się z nich spaliny) oraz ciche w trakcie pracy. Niewielkie gabaryty i waga ułatwiają użytkowanie. Dużą zaletą jest również system ONE+™, który pozwala stosować jedną baterię w wielu sprzętach.
artykuł sponsorowany