Cechy charakterystyczne mozaiki szklanej

Mozaiki szklane na ścianie w łazience sprawiają bardzo efektowne wrażenie. Niestety, jednocześnie pokutuje przekonanie, że szklana mozaika na łazienkowej ścianie nie jest bezpieczna ani trwała. Nie jest to prawdą, mozaika szklana jest stosowana głównie na ściany i takie jest jej przeznaczenie. Niewielkie płytki łazienkowe ze szkła, tworzące na ścianie dekoracyjny wzór, potrafią w zdecydowany sposób odmienić wygląd całego pomieszczenia. Nic dziwnego, że tego rodzaju glazura łazienkowa pojawia się w domach.

Mozaika szklana jest dostępna w różnorodnej kolorystyce, wykonana na wysoki połysk lub matowa. Powierzchnia mozaiki odbija światło, dzięki czemu łazienka nabiera jasności i przestronności. Mozaika szklana dostępna w sprzedaży jest odporna na działanie pleśni czyli idealnie nadaje się do wilgotnego środowiska łazienki. Jest również odporna na plamy i przebarwienia.

Płytki ceramiczne czy kafelki łazienkowe dobiera się wielkością do rozmiarów łazienki. W przypadku mozaiki sprawa jest uproszczona. Mozaika szklana pasuje zarówno do łazienki o dużym, jak i o małym metrażu. Sprawdź także porady i rozwiązania do małej łazienki.

Kolejną cechą, którą posiadają szklane płytki łazienkowe, jest łatwość w utrzymaniu ich w czystości. Czyści się je za pomocą standardowych środków czyszczących na co dzień używanych w łazience. Mozaika szklana występuje w różnych wariantach kolorystycznych. Popularna jest zarówno mozaika szklana czerwona, jak i moziaka szklana szara, także w wersji z brokatem. Nic dziwnego, że moziki szklane czy też mozaika kamienno szklana coraz częściej wypiera płytki ścienne. I to zarówno, jeśli chodzi o płytki kuchanne, jak i łazienkowe płytki. Stanowi ciekawą alternatywę dla płytek ceramicznych, a czasem mozaika zastępuje nawet płytki podłogowe.Mozaiki szklane, oprócz bogatej kolorystyki, są dostępne w wielu wzorach i kształtach. Standardowa mozaika szklana to niewielkich rozmiarów  (najczęściej do 5 centymetrów)  elementy kwadratowe. Jednak są również mozaiki w kształcie owalu, prostokątne czy o nieregularnych kształtach. Mozaika może być błyszcząca, przezroczysta lub matowa. Uzyskuje się także ozdobne mozaiki poprzez zatopienie w szkle drobnych elementów.

Głównym zastosowaniem mozaiki ze szkła jest wykończenie ścian w łazience lub kuchni, jednak czasem stosuje się ją również w innych pomieszczeniach, jako element uzupełniający.

Szklana mozaika może stać się inspiracją do realizacji oryginalnych pomysłów. Zdobienie ścian to nie jedyna jej funkcja. Może być stosowana również na blat umywalki lub posłużyć jako dekoracja ramy lustra. W sprzedaży jest elegancka mozaika szklana czarna, czerwona, typowo łazienkowa szklana niebieska, jak również szklana zielona czy morska. Niektórzy producenci oferują mozaikę o nietypowym kształcie lub kolorystyce na zamówienie. W tym artykule przeczytasz więcej na temat ciekawych aranżacji łazienki.

Inne rodzaje mozaiki do łazienki

Mozaika szklana, na przykład moziaka szklana czerwona, to tylko jedna z ciekawych propozycji na nietuzinkową kompozycję do łazienki czy kuchni. Na rynku mamy ogromny wybór tego rodzaju produktów, które w zależności od materiału wykonania, mogą być stosowane na różnych powierzchniach.

W sprzedaży jest mozaika ceramiczna, z kamienia - zarówno naturalnego, jak i półszlachetnego, mozaika drewniana czy metalowa, a nawet niewielkie płytki łazienkowe z macicy perłowej, które stanowią esencję luksusu i elegancji.

Mozaiki z drewna są produkowane w zgodzie z nowoczesną technologią i mają podwyższoną odporność na ścieranie. Zasadniczo są produkowane z litego drewna. Najczęściej wykorzystuje się drewno drzew rodzimych, takich jak  dąb lub jesion. Mozaika drewniana, mimo wytrzymałości i impregnacji, nie powinna być stosowana w pomieszczeniach o dużej wilgotności, dlatego nie zaleca się układania jej w łazience. Może być stosowana w innych pomieszczeniach na ścianach, ale w łazience z całą pewnością sprawdzą się płytki drewnopodobne, o których więcej dowiesz się z tego artykułu.

Z kolei mozaika kamienna jest stosunkowo rzadko wykorzystywana jako element aranżacji wnętrz mieszkalnych, tego typu dekoracje częściej goszczą w centrach odnowy biologicznej, gabinetach Spa czy hotelach. Mozaika kamienna najczęściej jest wykonywana z kwarcu, marmuru lub trawertynu.

Mozaiki metalowe są dość rzadko spotykane, a ich zastosowanie jest ograniczone, chociaż bywają bardzo eleganckie. Do produkcji mozaiki metalowej używa się aluminium, stali nierdzewnej, miedzi lub brązu.

Najbardziej popularna i najczęściej stosowana spośród wymienionych wyżej jest mozaika ceramiczna. Mozaika ceramiczna to po prostu płytki ceramiczne o bardzo niewielkich rozmiarach. Mozaika ceramiczna, podobnie jak mozaika szklana również występuje w wielu odsłonach kolorystycznych, jednak najczęściej posiada kształt prostokąta lub kwadratu. Dostępna jest w wersji przeszklonej lub nieszkliwionej.

Ceramiczna glazura łazienkowa powstaje w różny sposób. Jedną z metod jest nacinanie. Płytki ceramiczne są nacinane tak aby wyglądały jak mozaika. Ta metoda powoduje, że montaż ich jest dużo łatwiejszy. Mozaikowe płytki ceramiczne są również wytwarzane jako drobne elementy a następnie umieszczane na specjalnej folii lub siatce, co ułatwia ich układanie.

Mozaika kamienna czy mozaika ceramiczna ma dużo szersze zastosowanie niż szklana. Przede wszystkim mozaiki z wytrzymałych materiałów mogą być układane również na podłodze, a niektóre są przeznaczone do układania na blatach kuchennych, barku, wannie czy nawet na obudowie kominka. Przeczytaj także artykuł, ile kosztuje układanie glazury w kuchni.

Producenci i ceny mozaiki szklanej i ceramicznej

Jak było wspomniane, na rynku mamy duży wybór mozaiki ze szkła o różnych wzorach i kolorystyce, a także fakturze. Ceny są bardzo różnorodne w zależności od sklepu i producenta. Jednak można pokusić się o ogólnik, że szklane mozaikowe płytki łazienkowe są drogie.

Mozaika szklana czarna z drobnym srebrnym brokatem, umieszczona na macie kosztuje w jednym z popularnych sklepów 24 złotych za 30 na 30 centymetrów. Jednak za podobny produkt o tych samych wymiarach i również na macie producenta Ceramika Pilch zapłacimy już 67 złotych. Za model imitujący kamień (szklana zielona mozaika) zapłacimy 88 złotych.

Są jednak w sprzedaży również dużo tańsze mozaikowe płytki łazienkowe. Szklana biała mozaika firmy Englass kosztuje 27 złotych za matę o wymiarach 30 na 30 centymetrów. Ta mozaika w formie cegiełek jest bardzo efektowna i przypomina bardzo oryginalne kafelki do łazienki.

Jednym z bardziej znanych producentów, który posiada w sprzedaży szklane mozaikowe płytki łazienkowe jest Dunin. W asortymencie firmy Dunin znajduje się również glazura łazienkowa w różnych wariantach, mozaika ceramiczna oraz płytki ceramiczne i kamienne. Wybierając elementy wykończeniowe na ściany czy podłogi w swoim domu czy mieszkaniu warto zapoznać się z jego ofertą.

Kolorowe i bardzo dekoracyjne mozaiki tego producenta można kupić w sklepach na terenie całej Polski, jak również w sprzedaży internetowej. Przykładowo mozaika szklana czerwona, szklana biała oraz mieszana to koszt około 35 złotych za plaster na którym umieszczone są płytki mozaikowe. Wymiary plastra to 32 na 29, a kostki 2,5 na 2,5 centymetrów.

Dużą popularnością cieszą się również produkty firmy Ceramika Paradyż. W ofercie zarówno wiele wzorów mozaiki szklanej , jak i mozaika ceramiczna w wielu odsłonach. W ofercie firmy Ceramika Paradyż zainteresowani znajdą również kafelki do łazienki oraz płytki ceramiczne.

Wady mozaiki szklanej i ceramicznej

Nie ma materiałów wykończeniowych bez wad, szklana mozaika również je posiada. Przede wszystkim potencjalnych nabywców zainteresowanych położeniem jej w swojej łazience może odstraszać cena, zwykła glazura łazienkowa czy kafelki do łazienki różnego typu są  dużo tańsze.

Kolejnym mankamentem niewielkich elementów mozaiki jest dość pracochłonne ich układanie. Szklana mozaika, a także mozaika ceramiczna powinna być układana przez osobę, która wcześniej miała z nimi do czynienia, ponieważ jej układanie jest bardziej złożone niż zwykłych kafelków. Najlepiej powierzyć tą pracę specjaliście glazurnikowi. Jednak należy pamiętać, że również za ułożenie mozaikowych płytek zapłacimy więcej niż za układanie standardowych.

Glazura łazienkowa, terakota czy gres? Jakie kafelki do łazienki wybrać? Przeczytaj nasz poradnik na temat kryterium wyboru płytek do łazienki: Płytki łazienkowe - poradnik, jak wybrać płytki.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny