Oferta w sklepach jest ogromna pod względami cech materiału: rodzaju szkła, jego koloru i kształtu, grubości, właściwości. Kiedyś była luksusem dedykowanym wyłącznie zamożnym, dziś  jest produktem dostępnym praktycznie dla większości portfeli, gdyż zakres jej cen jest szeroki.

Oferowane dziś mozaiki szklane mają formę plastra składającego się z siatki i naklejonych na niej szklanych ozdobnych kostek. Forma ta ułatwia wygodny montaż mozaiki szklanej a także pozwala na uwolnienie fantazji i formowanie kształtów, wzorów i układów w prawie każdym miejscu, od kuchni i łazienek aż do salonów, gabinetów. Kostki mozaik produkowane są różnymi technikami i co się z tym wiąże, różnymi technologiami. Można spotkać kostki ze szkła bezbarwnego barwione od spodu protekcją, kolorową folią lub farbą, szkło metalizowane od góry lub dołu metodą electroplating’u, malowane w całości proszkowo lub barwione w całej swojej masie.

Dobór właściwej mozaiki szklanej do miejsca montażu

Każda z technik ozdabiania  jest dedykowana różnym warunkom użytkowania: np. w środowisku suchym (np. salony), narażonych na wilgoć (łazienka lub kuchnia) lub całkowicie mokrych (niecki prysznicowe lub baseny). Należy mieć na uwadze fakt, że nie każda mozaika szklana jest „wodoodporna” i przeznaczona do stosowania na przykład pod prysznicem – tę właściwość mozaiki zawsze przez zakupem należy sprawdzić w karcie produktu.

Oprócz doboru właściwych mozaik szklanych do wspomnianych miejsc użytkowania, niesamowicie ważne i kluczowe jest przygotowanie podłoża w tychże właśnie miejscach. O tym że podłoże ma być suche, wysezonowane, równe, zagruntowane, spójne, pozbawione kruchości oraz łuszczenia się możemy wyczytać w każdej instrukcji i opisie montażu. Jest to standard, a jeżeli chcemy cieszyć się pięknem mozaiki -  jest to warunek konieczny.          

Jaki wybrać klej do mozaiki?

Oferta rynkowa klejów ogólnych do okładzin jest ogromna, wielu producentów ma w swym katalogu klej z konkretnym przeznaczeniem - praktycznie każda czynność klejenia (nawet pod wodą) danej powierzchni ma dedykowany do tego celu klej. Skupiając się jedynie na cementowych (a mamy także epoksydowe, ftalowe, poliuretanowe i wiele innych) pojęciami określającymi je są: szybkość wiązania, okres trwałości, czas dojrzewania, żywotność, upłynnienie,  czas otwarty, określenie grubości warstwy (klej cienkowarstwowy, średniowarstwowy i grubowarstwowy) czy środowisko alkaiczne. Jak się łatwo domyślić także mozaika szklana ma wymagania co do kleju i trzeba przyznać, że jest dość kapryśna.

Problemy, które najczęściej spotykane są, po montażu mozaiki niewłaściwym klejem są widoczne niemal natychmiast. Przyklejanie nieodpowiednimi klejami cementowymi, mozaik szklanych, np. powszechnymi, szarymi klejami do glazury, często powoduje powstawanie przebarwień. Takie oto przebarwienie powoduje zasadniczą, diametralną różnice pomiędzy tym czego oczekiwaliśmy – co widzieliśmy w sklepie a tym co uzyskaliśmy ostatecznie na ścianie po przyklejeniu. Wyobraźmy sobie, że nasz wybór w sklepie to piękna biała mozaika szklana, w finale, po montażu nietrafionym klejem, mozaika jest zgniło – zielona, mokro – szara lub w bliżej nie określonej barwie. Co ważne, często proces destrukcji trwa nadal, postępując i dewastując piękno mozaiki jeszcze bardziej. 

Do niedawna na rynku nie istniały kleje opracowywane z myślą o przyklejaniu konkretnego produktu jakim jest mozaika szklana. Często producenci wpisywali w karcie swojego produktu takie zastosowanie jako alternatywa, jedno z wielu zastosowań, często nawet do szarych klejów, długo wiążących a nawet upłynnionych. Oznacza to tylko tyle że zastosowanie takie najprawdopodobniej zostało wpisane bez wykonania stosownych badań i testów na takiej mozaice. Nie uwzględniana była specyfika mozaiki, czyli możliwość powstawania jej przebarwień na skutek kontaktu z wilgotnym środowiskiem alkalicznym czy odbarwień spowodowanych szarym kolorem kleju.  

Na szczęście dziś dostępne już mamy kleje dedykowane do mozaik szklanych zaklasyfikowane jako C2FT. Co oznacza tej tajemniczy skrót? C2 - Podwyższone parametry kleju (spełniają wymagania dla właściwości dodatkowej), T - kleje o zmniejszonym spływie, a F – to kleje szybkowiążące

Mozaiki szklana? Tylko kleje dedykowane

Pierwszy tego typu klej - wyrób wiodącego producenta chemii budowlanej,  stworzony został przy współpracy z firmą MIDAS, właściciela sklepu internetowego MozaikiŚwiata.pl – producenta m.in. mozaik szklanych, kamiennych, oraz kokosowych, który użyczył całą swą ogromną praktyczną wiedzę i bagaż doświadczeń na rzecz produkcji elastycznego białego kleju, dedykowanego do wszelkiego rodzaju mozaiki szklanej, ceramicznej, w tym również szczególnie podatnej na uszkodzenia mozaiki laminowanej i metalizowanej oraz wrażliwej na przebarwienia mozaiki kamiennej (również marmurowej).

Jak bardzo ważny jest dobór poprawnego kleju, do przyklejania mozaiki szklanej nie ma wątpliwości. Zawarte w kleju związki chemiczne, nie mogą mieć agresywnego charakteru, wnikającego w głąb materiału przyklejanej mozaiki, silnie penetrującego a w konsekwencji zmieniającego jej kolor,  co wpływa negatywnie na estetykę całego jej wykończenia. Taka przykra sytuacja to dopiero początek, w późniejszym etapie wiążę się to ze sporym kosztem demontażu, kupnem nowej mozaiki, nowych materiałów do montażu itp. itd.

W wymienionym wcześniej sklepie MozaikiŚwiata.pl, znaleźć można mozaiki szklane, z klarownymi oznaczeniami odnośnie ich montażu – np. z piktogramem który jasno mówi, że mozaika nadaje się pod prysznic. Zakupy uzupełnić można o dedykowany klej do mozaiki, a nawet wykończeniowe listwy do ceramiki i szkła.

Aby zaoszczędzić sobie czasu, nerwów, i w konsekwencji pieniędzy, warto zaufać specjalistom w branży. Wejdź i sprawdź ofertę, na www.mozaikiswiata.pl

Mozaika szklana – Pułapki podczas montażu
Mozaika szklana – Pułapki podczas montażu

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej