Mszyce – charakterystyka

Opis mszyc

Mszyce (Aphidomorpha) tworzą infrarząd owadów, które zaliczają się do rzędu pluskwiaków. Szkodniki te wyróżniają się niedużą budową ciała, z którego wyrastają błoniaste skrzydła. Żywią się sokiem z roślin, który w pewnej części wydalany jest na zewnątrz. Najczęściej gatunki mszyc będziemy spotykać w klimacie umiarkowanym na obu półkulach ziemskich.

Ze względu na wydzielanie takich związków, jak cukry, czy też aminokwasy, mszyce stają się atrakcyjne dla innych owadów. Dlatego często możemy je spotkać w symbiozie z mrówkami, a nawet pszczołami. W wyniku wydzielania soków z uszkodzonych tkanek roślinnych, które łączą się z wydzielanymi substancjami mszyc, dochodzi do utworzenia spadzi. Jest to rosa miodowa, którą zbierają pszczoły, a następnie przetwarzają ją na tzw. miód spadziowy. Szkodniki żyjące w symbiozie z mrówkami, zapewniają im wartościowe pożywienie. Natomiast mrówki chronią je przed różnymi drapieżnikami.

Rodzaje mszyc

Na świecie spotykanych jest obecnie prawie 5000 gatunków mszyc. Z czego w Polsce mamy do czynienia aż z 700 gatunkami. W zależności od gatunku różnią się one między sobą wielkością, a także zabarwieniem. Zazwyczaj długość ich ciała waha się od 2 do 5 mm. Natomiast w naszym kraju najczęściej spotykamy czarne mszyce, a także o zabarwieniu zielonym czy żółtawym. Zasiedlają one kwiaty, krzewy ozdobne, a także drzewa.

Do najczęściej spotykanych rodzajów mszyc, zalicza się:

  • Mszyca jabłoniowa - jest to mszyca zielona, która składa czarne jaja o długości ok. 0,4 mm. Występuje przede wszystkim na jabłoniach, gruszach, głogu, a także pigwie. Zazwyczaj swój okres żerowania rozpoczyna wczesną wiosną. Wtedy znajdziemy ją na rozwijających się liściach. Natomiast w późniejszym okresie, atakuje nie tylko liście, ale również czubki młodych pędów. Mszyca zielona w ciągu jednego okresu wegetacyjnego potrafi rozmnożyć się nawet 16-krotnie.
  • Mszyca wiśniowa - czarne mszyce zaczynają atakować drzewa pod koniec okresu kwitnienia. W jednym okresie wegetacyjnym może rozwijać się nawet do 13 pokoleń. Najczęściej rozwija się na czubkach młodych pędów. Zaatakowane drzewa zaczynają tracić odporność na ujemne temperatury. Czarne mszyce wiśniowe objawiają się również usychaniem i w końcu opadaniem liści.
  • Mszyca buraczana - szkodniki od połowy maja zaczynają osiedlać miejsca żerowania. Do nich zaliczają się przede wszystkim buraki ćwikłowe, a także bób, pomidory, szpinak oraz rabarbar. Wcześniej czarne mszyce zimują na kalinie i trzmielinie. W przypadku mszycy buraczanej należy jak najszybciej zastosować środki chemiczne, ponieważ owady te przenoszą wirusa żółtaczki buraków.
  • Mszyce pelargoniowe - mszyca zielona osiągająca do 2,5 mm długości. Najczęściej spotykana jest w uprawach szklarniowych. Niezwalczana przyczynia się do więdnięcia liści, a także obumierania pędów. Mszyca kwiatowa może być zwalczana przy pomocy środków chemicznych, takich jak Mospilan, czy też Decis. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach.

Szkodliwość mszycy w uprawach

Objawy mszycy

Nietrudno jest zauważyć obecność mszycy na roślinach. Już wiemy, że istnieją gatunki mszyc wyróżniających się różnym zabarwieniem. Dlatego mszyca zielona, czarna, różowo-brązowa lub żółta mocno różni się od pozostałych szkodników. Gdy się im przyjrzymy z bliska, zauważymy skrzydełka, a także spiczasty ogonek. Dodatkowo po obydwu stronach ciała umiejscowione są “rurki”, które służą do wydzielania hormonów.

Widocznym objawem żerowania tych szkodników są skręcające się liście. Jeżeli nie będziemy reagować na owady, to liście zaczną w pewnym momencie żółknąć, a następnie usychać. Po wyssaniu soków z jednej rośliny mszyca przenosi się na sąsiednie okazy. Dlatego tak ważne jest szybkie reagowanie na plagę mszycy, która potrafi się rozprzestrzenić po całej uprawie.

Liść zniszczony przez szkodniki mszyce, a także środek na mszyce i domowe sposoby na mszyce
Jaki jest najlepszy środek na mszyce, a także domowe sposoby na mszyce

Szkody wyrządzane przez mszyce

Zielone i czarne mszyce najczęściej żerują na młodych liściach. Jednak w zależności od gatunku owadów, mogą one także osiedlać pąki kwiatowe, kwiatostany, a nawet korzenie. Szkodniki przyczyniają się do usychania liści oraz młodych pędów. Rośliny i drzewa przestają rosną, a także stają się mocno osłabione. Gatunki wieloletnie są bardziej narażone na przemarzanie w okresie zimowym. Dodatkowo plony drzew owocowych i warzyw są dużo słabsze.

Kolejnym problemem, z jakim zmierzają się hodowcy kwiatów, roślin ozdobnych, owoców i warzyw, to ich zdecydowanie większa podatność na różne choroby. Mszyca jest wektorem wielu chorób wirusowych. W przypadku zboża owady te są doskonałym nośnikiem wirusa żółtej karłowatości jęczmienia. Do zachorowania jednak może dochodzić również w uprawach pszenicy oraz pszenżyta. W związku z tym, gdy tylko zauważymy obecność szkodników, należy jak najszybciej zastosować skuteczny środek na mszyce.

Zwalczanie mszycy

Naturalne preparaty na mszyce

Jeżeli zauważymy mszyce na surfiniach, mszyce na mięcie, drzewach owocowych, warzywach lub innych roślinach, warto sięgnąć po naturalne preparaty przeznaczone do ich zwalczania. Do nich zaliczają się domowe sposoby, które możemy stosować już prewencyjnie. Jedną z metod jest zasadzenie w ogrodzie roślin działająco odstraszająco na szkodniki. Do nich zalicza się czosnek, a także lawenda.

Naturalne preparaty również przygotujemy we własnym zakresie. Sprawdzonymi środkami jest napar z czosnku oraz cebuli. Wyróżniają się one mocnym i charakterystycznym zapachem. Jednak dzięki swoim właściwościom, zarówno cebula, jak i czosnek, okazują się bardzo skutecznym rozwiązaniem. Wywar z cebuli przygotowujemy w 10 litrach wody. Na taką ilość tniemy na drobno ok. 75 g cebuli. Całość gotujemy przez 30 minut. Napar po ostudzeniu może być od razu przelany do spryskiwacza i wykorzystany w walce z owadami. Naturalne preparaty w swoim składzie mogą zawierać również mniszek lekarski, mleko, a nawet szare mydło.

Nie zawsze jednak mamy możliwość przygotowania tego typu środków lub też nie za bardzo wierzymy w ich skuteczność. Dlatego w sklepach możemy z powodzeniem zakupić gotowe naturalne preparaty, które w swoim składzie nie zawierają żadnych chemikaliów. Biologiczny środek na mszyce polecany wśród ogrodników, to Agricolle marki Target. Swoją skuteczność wykazuje nie tylko na mszycach, ale również na innych szkodnikach. Do kupienia możliwy jest preparat gotowy do użycia wraz z opryskiwaczem.

Środki chemiczne na mszyce

Gdy plaga mszycy na roślinach, krzewach lub drzewach jest zbyt duża, dobrze jest sięgnąć po agresywniejsze środki chemiczne. W takich sytuacjach domowe sposoby na mszyce mogą okazać się niewystarczające. Dlatego dobrze jest poznać sprawdzone środki chemiczne, które pomogą w walce z owadami. Oczywiście należy się sugerować wszystkimi informacjami zawartymi na opryskach, zachowując odpowiednie odstępy pomiędzy zabiegami, a także karencję przed ostatnim zabiegiem, a zbiorami.

Do najpopularniejszych środków chemicznych zaliczymy:

  • Primor 500 WG - środek na mszyce, które osiedliły się na jabłoni, a także kapuście głowiastej. Tego typu środki chemiczne opierają się na substancji czynnej, jaką jest prymikarb. Zielone i czarne mszyce zostają pokonane kontaktowo, a także żołądkowo i gazowo. Dlatego ten środek na mszyce uznawany jest za wyjątkowo skuteczny.
  • Karate Zeon 050 CS - środek na mszyce o bardzo szerokim spektrum działania. Mszyca na koprze, zbożach, kukurydzy, warzywach, a także owocach, po kontakcie z opryskiem, nie ma żadnych szans. Substancją czynną jest lambda-cyhalotryna. Mszyca zielona i czarna zaraz po wystąpieniu, powinna być jak najszybciej spryskana tym preparatem.
  • Mospilan 20 SP - wyjątkowo popularny środek na mszyce, który swoje działanie opiera o substancję czynną, którą jest acetampiryd. Można go stosować na mszyce, które pojawiły się w uprawach zbożowych, warzywnych, sadownictwie, a nawet leśnictwie. Oddziałowuje na wiele gatunków mszyc, do których zalicza się m.in. mszyca zielona, czarna lub różowo-brązowa.
ikona podziel się Przekaż dalej