Murowanie krok po kroku - poradnik praktyczny dla złotej rączki

Murowanie to nic innego jak stawianie ścian przy pomocy cegieł czy bloczków betonowych i zapraw wiążących. Ta technologia była już znana w starożytnym Egipcie. Obecnie większość domów w naszym kraju powstaje w ten sposób. Zazwyczaj murowaniem zajmują wykwalifikowani pracownicy. Jeśli jednak chcemy zająć się tym samodzielnie warto poznać podstawowe zasady.

Podstawy murowania – wybór zaprawy i rodzaju ścian

Domy murowane mogą powstawać z różnych materiałów. Często jest to cegła a poza nią bloczki betonowe i silikatowe, beton komórkowy, popularne jest też stosowanie pustaków. Po zdecydowaniu się na konkretny materiał przychodzi czas na wybór zaprawy murarskiej. Tradycyjnym spoiwem jest mieszanka cementu, wapna, piasku i wody. Przygotowuje się ją w betoniarce na placu budowy i nadaje się do wszystkich materiałów. W innej wersji zamiast wapna stosuje się dodatki chemiczne zwiększające plastyczność masy. Do bloczków silikatowych i betonu komórkowego można zastosować zaprawy klejące(w składzie cement, kruszywo kwarcowe, wypełniacze mineralne). Do tych samych materiałów przeznaczone są specjalne pianki murarskie.

Kolejną kwestią do rozważenia jest to, na jakie sposoby murowania ścian się zdecydujemy. Chodzi tu o to ile warstw mają mieć ściany zewnętrzne budynku. Rzadko stosowanym rozwiązaniem są ściany jednowarstwowe. Trudno osiągnąć w nich odpowiednie parametry przenikania ciepła, niemniej jest to możliwe. Zazwyczaj wznosi się ściany dwuwarstwowe. Powstają z pustaków, bloczków silikatowych lub betonu komórkowego. To pierwsza warstwa, drugą stanowi ocieplenie muru z wełny mineralnej lub styropianu. Możliwe jest też murowanie ścian trójwarstwowych. Składają się z muru, warstwy ocieplenia oraz elewacji z cegły klinkierowej. Jednakże takie rozwiązanie jest rzadko stosowane.

Ogólne zasady murowania

Murowanie rozpoczyna się od zabezpieczenia ścian fundamentowych(fundamentów) przed wilgocią. Muszą być odizolowane od podłoża, na którym się znajdują. Dlatego też bloczki układa się na specjalnej papie izolacyjnej. Każdy murarz powinien o tym pamiętać. Następnie pierwsza warstwa ściany jest układana na klasycznej zaprawie cementowej. Grubość spoiwa powinna wynosić 2-3 cm. Na tym etapie musimy zadbać o to by ściana była idealnie równa w poziomie. Po tym stawianie ścian wkracza na kolejny poziom, czyli wyprowadzenie zewnętrznych narożników budynku.

Domy murowane zazwyczaj mają narożniki składające się z przynajmniej trzech warstw cegieł czy innych wybranych materiałów. Pierwsze bloczki ustawia się na zaprawie cementowej, kolejne na dobranym wcześniej spoiwie. Następnie pomiędzy narożnikami rozprowadzamy sznurek traserski lub korzystamy z poziomicy laserowej. Ma to na celu utrzymanie tego samego poziomu na wszystkich ścianach. Zanim murowanie ścian przejdzie na kolejny etap trzeba poczekać aż zaprawa zwiąże. Innymi słowy stwardnieje warstwa spoiwa pomiędzy wierzchnią stroną ścian fundamentowych a zewnętrznych.

Po tym można przejść do właściwego stawiania ściany. Bloczki betonowe, cegły czy pustaki układa się na tak zwaną zakładkę. Kolejne warstwy budulca przesuwa się względem siebie, o co najmniej 0,4 cm wysokości pojedynczego elementu. Na tym etapie murarz musi być przygotowany na tworzenie otworów pod okna i drzwi. Gdy ściana wyrośnie ponad górny poziom okien konieczne będzie stworzenie nadproży. To one mają wziąć na siebie obciążenia ze ścian znajdujących się nad oknem. Po tym pozostaje już tylko wznoszenie ścian aż do poziomu stropu. To tyle, jeśli chodzi o podstawy i sposoby murowania.