Czyszczenie dachu – w jaki sposób i jak często?

Dlaczego warto przeprowadzać regularne mycie dachów

Każdy dach może pokrywać się różnego typu zabrudzeniami. Połacie są stale narażone na działanie kwaśnego deszczu czy osadów z komina. Z czasem nawet najlepszej jakości pokrycie dachowe traci swój elegancki wygląd. Zielonkawy osad z mchu czy szare smugi z komina szpecą stylistykę całego budynku. Co więcej, mogą wpływać na szybsze uszkodzenie pokrycia dachowego (które w efekcie wymusza pełne malowanie dachów).

Mycie dachów będzie też niezbędne w przypadku prac konserwacyjnych. Większość pokryć metalowych wymaga regularnej pielęgnacji. Malowanie dachów zabezpiecza je przed szkodliwym działaniem korozji i ataków pleśni. Ciekawostką może być także malowanie dachówki, które przywraca jej pierwotny wygląd, a przy okazji stanowi dodatkową ochronę przed szarawym i zielonym nalotem.

Czyszczenie dachu warto również wykonać w przypadku odświeżania wyglądu całego budynku. Czasem nasze prace ograniczają się do mycia elewacji. Jednak samo oczyszczenie pionowych powierzchni nie jest wystarczającym rozwiązaniem. Brudna połać dachowa doprowadzi do szybkiego pojawienia się zacieków na elewacji. Dlatego kompleksowe odświeżanie wyglądu budynku powinno obejmować także mycie dachu karcherem. Jeśli interesuje cię ten temat, sprawdź także artykuł o kosztach remontu dachu.

Jak często wykonywać czyszczenie dachu?

Odpowiedź jest prosta. Mycie dachu należy przeprowadzić wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Pojawianie się wykwitów czy szarawych zabrudzeń będzie uzależnione od rodzaju pokrycia. Zanieczyszczenia biologiczne pojawiają się głownie na pokryciach o większym stopniu nasiąkliwości (np. dachówka ceramiczna).

Pamiętajmy, że nagromadzający się przez wiele lat osad i zanieczyszczenia biologiczne mogą być trudne do usunięcia. Dlatego lepszym pomysłem okazuje się cykliczne mycie dachów, przeprowadzane raz na kilka lat. Bezwzględnym minimum okazuje się kontrola stanu pokrycia dachowego co pięć lat. Podczas oglądania połaci warto sprawdzić drożność rynien oraz stan pokrycia. Dobrym pomysłem będzie kontrola takich elementów jak podbitka dachowa.

Jeśli dach nie posiada szczególnie uciążliwych zabrudzeń, wówczas mycie elewacji i pokrycia możemy wykonać samodzielnie. Dużą popularnością cieszy się mycie dachu karcherem. Wykorzystanie myjki ciśnieniowej przynosi dobre rezultaty i doprowadza do skutecznego usunięcia różnego typu zanieczyszczeń. Najlepsze efekty uzyskamy, wykonując regularne czyszczenie dachu. Jeśli twój dach wymaga naprawy, sprawdź ten artykuł z cennikiem usług dekarskich.

Mycie dachu karcherem krok po kroku

Wybieramy preparat do mycia dachów

Mycie dachu karcherem możemy przeprowadzić przy użyciu zwykłej wody. Dzięki temu usuniemy kurz, osad z komina i drobne zabrudzenia, które przez lata nagromadzały się na naszym pokryciu. Niestety niektóre zanieczyszczenia okazują się bardziej uciążliwe, a do ich usunięcia konieczny będzie dodatkowy preparat do mycia dachów.

Wybierając preparat do mycia dachów, należy wziąć pod uwagę specyfikę zabrudzeń. Nie bez znaczenia będzie również rodzaj pokrycia dachowego. Dla przykładu, czyszczenie dachu z dachówką ceramiczną, pokrytą warstwą glonów i mchu wymaga użycia specyfików biobójczych. Tego rodzaju preparat do mycia dachów nakłada się na zabrudzoną powierzchnię i pozostawia na czas podany przez producenta. Na ogół są to od kilkudziesięciu minut do 24 godzin. W tym czasie preparat do mycia dachów neutralizuje zabrudzenia biologiczne, umożliwiając ich trwałe usunięcie.

Co prawda w wypadku mchów moglibyśmy też przeprowadzić mycie dachu karcherem ze zwykłą wodą. Zanieczyszczenia biologiczne mogłyby zostać usunięte, niestety nie byłoby to rozwiązanie trwałe. Brak preparatu biobójczego sprawi, że nalot ponownie namnoży się na naszym pokryciu dachowym.

Wybierając preparat do mycia dachów, zwróćmy także uwagę na produkty zmiękczające. Jak sama nazwa wskazuje, są to specyfiki przeznaczone do zmiękczania uporczywych zabrudzeń. Należy nanieść je na dach i pozostawić na czas podany przez producenta. W kilku godzinach preparat chemiczny zmiękczy uporczywe zabrudzenia, umożliwiając bezproblemowe mycie dachu karcherem. A może zainteresuje cię także artykuł o kosztach wymiany dachu?

Polecane farby do metalu - sprawdź aktualne promocje!

Przeprowadzając czyszczenie dachu przy użyciu preparatów chemicznych zwróćmy szczególną uwagę na ich przeznaczenie. Dachówka betonowa czy blachodachówka wymagają zastosowania nieco innych specyfików czyszczących. Niewłaściwy dobór może sprawić, że preparat do mycia dachów czy specyfik do mycia elewacji zmieni kolor lub nawet uszkodzi pokrycie. Dlatego wybierajmy jedynie produkty dedykowane do czyszczonej powierzchni.

Mycie dachu za pomocą myjki ciśnieniowej można przeprowadzić samodzielnie. Woda pod ciśnieniem pomoże usunąć wszelkie zabrudzenia.
Mycie dachu krok po kroku - jak to zrobić samodzielnie?

Pamiętajmy też, że preparat do mycia dachów powinien spływać przez rynny. W innym przypadku może się okazać, że niezbędne jest także mycie elewacji. W wielu przypadkach myjka ciśnieniowa przyda się też do mycia kostki brukowej, po której spływały zanieczyszczenia z dachu. Do mycia kostki brukowej używamy czystej wody, a w szczególnych przypadkach odpowiedniego preparatu myjącego.

Jak przeprowadzić mycie dachów?

Samodzielne czyszczenie dachu wymaga odpowiedniego przygotowania. Najprościej będzie przeprowadzić je przy użyciu myjki ciśnieniowej. Mycie dachu karcherem nie wydaje się szczególnie skomplikowane.

Pierwszym etapem prac jest analiza zabrudzeń. Oceńmy czy na dachu znajdują się uporczywe zabrudzenia, które będą wymagały użycia dodatkowych płynów czyszczących. W razie konieczności zakupmy odpowiedni preparat do mycia dachów i zapoznajmy się z jego instrukcją obsługi. Dobrym pomysłem będzie też wypróbowanie jego działania na małym fragmencie dachu. Dzięki temu upewnimy się, że specyfik nie spowoduje odbarwień pokrycia i skutecznie usunie zabrudzenia.

Zasada prac jest prosta. Czyszczenie dachu rozpoczynamy od najwyższych fragmentów połaci. Stopniowo przechodzimy coraz niżej tak, aby brudna woda nie spływała po oczyszczonej części dachu. Prace wykonujemy tak, aby brudna woda wpadała wprost do rynien spustowych. Zbyt szybkie mycie dachów może sprawić, że zanieczyszczenia zaczną spływać po pionowych powierzchniach budynku. To z kolei doprowadzi do ich zabrudzenia i zawilgocenia. Czasem konieczne będzie dodatkowe mycie elewacji, którego moglibyśmy uniknąć.

Mycie dachów myjką ciśnieniową nie zawsze będzie w pełni wystarczające. Najbardziej uciążliwe zabrudzenia możemy usunąć z pokrycia za pomocą ściereczki nasączonej w preparacie do mycia dachu. W niektórych wypadkach można też zastosować drucianej szczotki, jednak istnieje ryzyko porysowania powłoki ochronnej (na dachach z blachodachówki).

Dodatkowe możliwości odświeżenia budynku

Dodatkowe mycie elewacji

W niektórych przypadkach warto wykonać mycie elewacji, które w połączeniu z czyszczeniem dachu przywróci efektowny wygląd budynku. Mycie elewacji wykonujemy przy użyciu myjki ciśnieniowej.

Zazwyczaj wystarczy oczyścić elewację za pomocą czystej wody pod ciśnieniem. W przypadku bardziej uporczywych zabrudzeń stosujemy detergenty biobójcze lub zmiękczające.

Podczas wyboru środka czyszczącego zwracamy uwagę zarówno na specyfikę zabrudzeń, jak i na rodzaj podłoża.

A może dodatkowa konserwacja?

Czyszczenie dachu może być jedynie pierwszym krokiem renowacyjnym. Niekiedy po usunięciu zanieczyszczeń okazuje się, że pokrycie dachowe wymaga dodatkowej konserwacji. W przypadku uszkodzenia powłoki ochronnej warto wykonać malowanie dachów.

Malowanie dachówki czy blachodachówki przywróci pierwotny wygląd pokrycia. Co więcej, dodatkowa powłoka ochronna zabezpieczy powierzchnie przed osadzaniem się zanieczyszczeń biologicznych. Malowanie dachów możemy wykonać samodzielnie lub skorzystać z pomocy firmy dekarskiej. W przypadku prac wykonywanych samodzielnie, najczęściej nakładamy farby przy użyciu pędzla bądź wałka malarskiego. Za pomocą odpowiedniego preparatu ochronnego warto także zakonserwować akcesoria dachowe (rynny, podbitka dachowa).

Przeprowadzając malowanie dachówki pamiętajmy o wyborze odpowiedniego preparatu ochronnego. Ważne będzie także to, aby podczas prac stosować się do instrukcji podanych na opakowaniu. Dotyczy to w szczególności zachowania przerw pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw farby.

Konserwacja i czyszczenie dachu – samodzielnie czy z ekipą?

Wybór zależy od indywidualnych preferencji oraz specyfiki pokrycia dachowego. Samodzielne mycie dachów, odśnieżanie dachów czy malowanie może przynieść odczuwalne oszczędności. Jednak prace wymagają przynajmniej podstawowej wiedzy, zabezpieczenia oraz większej ilości czasu wolnego.

W większych i mniejszych miastach znajdziemy wiele firm, które wykonują malowanie, czyszczenie dachów, a nawet odśnieżanie dachów. Ceny usług wcale nie muszą być bardzo wysokie. Dla przykładu, czyszczenie dachu z blachodachówki będzie kosztowało około 8 – 10 zł/m2. Za czyszczenie dachówki ceramicznej wraz z odgrzybianiem zapłacimy ok. 13 zł/m2. Nieco droższe okaże się malowanie dachówki, za które zapłacimy ok. 20 zł/m2. Jeśli chcesz poznać aktualne ceny za usługi, zapoznaj się z tym artykułem o cenach mycia i malowania dachów.

ikona podziel się Przekaż dalej