Myślisz, że wiesz jak powstaje prąd ze słońca?
To jak powstaje prąd, gdy na panele PV pada promieniowanie słoneczne, jest zaiste interesującym zjawiskiem. Dowiedz się, jak to się dzieje, że energia słoneczna może zostać skonwertowana do energii elektrycznej.
Z tego artykułu dowiesz się:
Prąd ze słońca otrzymano już w XIX wieku
Dzisiejsza fotowoltaika od Otovo wysokiej i wydajnej technologii nie byłaby możliwa, gdyby nie Alexandre Edmond Becquerel, który w 1839 roku zbudował prototyp pierwszego ogniwa fotowoltaicznego. To on jako pierwszy uzyskał prąd ze słońca. Patent na ogniwa zgłoszono jednak dopiero sto lat później w 1941 roku.
Od tamtej pory, energia słoneczna uważana jest za jedno z najbardziej opłacalnych i korzystnych ekologicznie sposobów na dostarczenie dla ludzkości energii cieplnej i elektrycznej.
Jak powstaje prąd ze słońca?
Panele fotowoltaiczne z Otovo, na które składa się każda fotowoltaika, zbudowane są z małych urządzeń zwanych ogniwami. Każde z nich generuje pole elektryczne + i -, pozwalające wchłonąć foton promieniowania słonecznego i w efekcie poruszyć elektron. Być może brzmi to skomplikowanie, ale prąd ze słońca powstaje właśnie przez ten ruch. To nie jest więc tak, że wystarczyłaby tylko energia słoneczna, nie. Potrzebne jest właśnie ogniwo, które zamienia ją na prąd.
Co ciekawe i co klarownie wyjaśnia między innymi firma fotowoltaiczna Otovo, która jest dużym graczem ze Skandynawii, to jak powstaje prąd ze słońca w sposób efektywny zależy zatem od jakości paneli PV.
Czy energia słoneczna i prąd ze słońca się opłacają?
Fotowoltaika w Polsce staje się popularna właśnie z uwagi na szybki zwrot z inwestycji. Gdy bowiem rocznie płacisz o połowę lub nawet o ⅔ mniejsze rachunki za prąd, bo prąd ze słońca, jaki generuje Twoja instalacja, obniża Twoje zużycie u centralnego dystrybutora, to początkowy wydatek zwraca się po kilku latach. Według danych Otovo, na podstawie kalkulacji i danych od ich Klientów, instalacja fotowoltaiczna od Otovo zostaje całkowicie spłacona po 7-8 latach. A wszak panele PV działają dobrze przez ponad 25 lat, a często i dłużej.
Energia słoneczna jest, co więcej zasobem, które się nie wyczerpuje i jest wszak darmowa. W przeciwieństwie do cen ropy, węgla czy ekogroszku, jej cena wynosi stałe zero złotych. Żadna wojna, rozgrywki polityczne czy inflacja tego nie zmienią. Prąd ze słońca pozwala więc uniezależnić się w dużej mierze od rynkowych wahań kosztów energii. Czy więc fotowoltaika się opłaca? Oczywiście, że tak.
artykuł sponsorowany