Ubezpieczenie nieruchomości na wynajem

Na co zwrócić uwagę, planując ubezpieczenie nieruchomości?

Przede wszystkim, zastanawiając się nad rodzajem polisy, należy przyjąć za punkt wyjścia "czarny scenariusz". Wszystkie elementy, które wiążą się z ewentualnym ryzykiem mają tu znaczenie: okolica, w której znajduje się mieszkanie oraz to, czy lokal jest stary czy kupiony niedawno od dewelopera. Na wysokość składki mają również wpływ ruchome sprzęty znajdujące się wewnątrz i ich wartość, czyli standard wyposażenia (można się w tym miejscu zastanowić, czy warto ubezpieczać starą lodówkę i telewizor, na które w dodatku już od dawna nie ma się zazwyczaj faktur i paragonów, i których wartość rzeczywista jest znikoma).

Co ubezpieczyć w mieszkaniu na wynajem?

To kluczowe pytanie mające wpływ na wysokość składki i skuteczność ochrony. Do najczęściej występujących problemów w wynajmowanych mieszkaniach, należą: zalanie, włamanie i kradzież oraz zdewastowanie mienia. Dobry agent ubezpieczeniowy wspólnie z właścicielem przeanalizuje wszystkie możliwości dotyczące konkretnej sytuacji.

Kilka zdarzeń powtarza się stosunkowo często i ubezpieczenie mieszkania powinno je uwzględnić.

  • Ochrona przed zalaniem - w takim przypadku ubezpiecza się podłogi i ściany mieszkania. Nawet przy odpowiednio szybkiej reakcji ekipy technicznej, po zalaniu mieszkania potrzebny jest w zasadzie remont (malowanie ścian, wymiana podłóg etc.).
  • Elementy ruchome w mieszkaniu - ich ubezpieczenie najczęściej stanowi ochronę w razie pożaru, w którym zapewne uległyby całkowitemu zniszczeniu. Im nowsze jest ruchome wyposażenie mieszkania, tym większy sens ma jego ubezpieczanie - odzyskanie pieniędzy z polisy pozwala wówczas na natychmiastowe odkupienie zniszczonego sprzętu.
  • Ubezpieczenie OC - chroni właściciela od skutków szkód wyrządzonych innym. Wielu wynajmujących uważa je za dyskusyjne, sądząc że za powstałe szkody powinni odpowiadać najemcy, jednak w praktyce ubezpieczenie takie daje poczucie bezpieczeństwa i pewność w przypadku spornych sytuacji (np. szkody powstałe podczas nieobecności najemcy). Należy przyjąć jako zasadę fakt, że nieobecność właściciela mieszkania nie zwalnia go całkowicie z odpowiedzialności za to, co się z tym mieszkaniem dzieje.

Jak obniżyć koszty ubezpieczenia mieszkania?

Do pewnego stopnia jest możliwość redukcji kosztów polisy. Podczas spotkania z agentem ubezpieczeniowym warto zapytać o kilka kwestii z tym związanych.

  • Zniżki - to główna możliwość znacznego obniżenia składki. Każdej osobie kupującej polisę przysługuje szereg zniżek, różnych zależnie od firmy ubezpieczeniowej, m.in. za: kontynuację ubezpieczenia, za posiadanie innej polisy w tej samej firmie (np. OC, AC na samochód) czy za bezszkodowość przez kilka ostatnich lat.
  • Płatność z góry - zazwyczaj istnieje możliwość zapłaty składki ubezpieczeniowej jednorazowo lub w ratach. Za płatność z góry przysługuje najczęściej dodatkowa zniżka.
  • Wydłużony okres ubezpieczenia - niektóre firmy ubezpieczeniowe proponują wydłużony czas ubezpieczenia, np. 2 - 3 lata, oferując w tym przypadku dodatkową bonifikatę.

Więcej informacji na temat ubezpieczenia nieruchomości na wynajem à  https://tueuropa.pl/nieruchomosci.htm

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny