Zestaw hydroforowy w piwnicy

Układ pompowy, wraz z przynależnymi kolektorami oraz dodatkowy zbiornik ciśnieniowy tworzy jednolitą całość z układem sterującym i zabezpieczającym. Możliwości jakie dają pompy i zestawy hydroforowe są coraz większe - szczególnie pod kątem możliwości dostosowania do nietypowych warunków. Tworzone w ten sposób linie mogą być używane nie tylko do wody, ale i innych cieczy; w zależności od parametrów poszczególnych elementów sprostają działaniu w nietypowych warunkach - od wysokiej temperatury po specyficzne cechy danej cieczy. Wybierając pompy hydroforowe (zobacz na saga.info.pl/pompy-hydroforowe) pod kątem stworzenia całego zestawu należy przeanalizować kilka elementów, od których szczególnie zależy prawidłowe działanie tworzonego systemu. Dotyczy to zarówno sytuacji, w których pompy hydroforowe używane są do standardowych zadań np. w domu jak i bardziej zaawansowanych układów.

Kluczowe cechy dla prawidłowego działania układu hydroforowego

Pompy uzależnione są od warunków, w jakich przychodzi im pracować; nawet detale mogą podwyższać lub redukować możliwości ssące. Przy tworzeniu optymalnego zestawu warto przeanalizować m.in. poziom maksymalnego zapotrzebowania na wodę dla określonego obiektu oraz poziomu ciśnienia w instalacji - na wejściu i wyjściu. Należy też zwrócić uwagę na kwestię zasilania - czy źródło podoła ponadstandardowym obciążeniom, jakie mogą wygenerować pompy hydroforowe w dużym układzie.

Jak dobrać odpowiednią pompę?

Analizując pompy pod kątem wykorzystania w domu, kluczowe będą dwie wartości:

  • Q - wydajność podawana w formacie l/s lub m3/h
  • H - wysokość podnoszenia prezentowana w metrach przypadających na słup wody

Wskaźniki te powinny być zgodne z zapotrzebowaniem inwestora - w domu lub instalacji zewnętrznej. Parametry muszą odpowiadać potrzebom wielkości założeń na dostarczenie cieczy, ale z uwzględnieniem strat hydraulicznych.

Choć teoretycznie zapotrzebowanie można oszacować i obliczyć samodzielnie, pompy hydroforowe warto przeanalizować wskaźniki ze specjalistą. W ten sposób precyzyjnie obliczyć można zarówno zapotrzebowanie jak i potencjalne zużycie i straty. Dokładność ma tu szczególne znaczenie, bo pompy hydroforowe muszą uwzględniać ewentualne niewystarczające ciśnienie.

Niemniej istotną kwestią jest zasilanie przewidziane dla pompy hydroforowej. Dostępne na rynku urządzenia w większości zasilane są w układzie 230V; to wartość w pełni wystarczająca dla potrzeb typowego domu jednorodzinnego.

Inne czynniki uwzględniane przy dobieraniu elementów hydroforu to m.in.:

  • wielkość zbiornika,
  • zastosowanie membrany gumowej ograniczające tłoczoną wodę od powietrza,
  • możliwość sterowania elektronicznego z kontrolą przepływu,
  • jakość zaworu przeciwzwrotnego,
  • skuteczność filtra.

Dobierając pompy hydroforowe dobrze jest kierować się nie oszczędnością, a jakością. Wyższej jakości produkty to nie tylko żywotność, ale i skuteczność - widać to chociażby po jakości zastosowanych filtrów chroniących wodę przed zanieczyszczeniami.

Jak kupić dobry hydrofor?

Pompy hydroforowe i całe zestawy powinny być kupowane wyłącznie w sieci autoryzowanych dystrybutorów poszczególnych marek - to zagwarantuje nie tylko prawidłowy dobór elementów układu, ale i doradztwo techniczne oraz wsparcie gwarancyjne oraz pogwarancyjne. Warto, wybierając układ hydroforowy, zwrócić uwagę na kwestię części zamiennych. Choć szczególnie pompy imponują dziś żywotnością i wytrzymałością - to efekt m.in. coraz skuteczniejszych zabezpieczeń ograniczających zmiany napięcia - zamienniki są jednym z elementów, które powinny być priorytetem. Stąd popularność znanych, powszechnych marek, których pompy hydroforowe charakteryzują się żywotnością i łatwością serwisowania.

materiały partnera

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły