Betoniarka używana – komu opłaca się taki zakup?

Głównym powodem takiego zakupu jest atrakcyjna cena betoniarki.Betoniarka używana może być przynajmniej o połowę tańsza niż jej nowe odpowiedniki. Czasem w ofertach sprzedawców znajdziemy urządzenia tańsze o 75% od ceny rynkowej nowego egzemplarza.

Takie rozwiązanie jest szczególnie opłacalne dla osób, które planują wykorzystać urządzenie mieszalnicze do jednorazowego remontu bądź do niektórych prac budowlanych. Małe betoniarki dobrze poradzą sobie przy prostych pracach budowlano remontowych, wykonywanych przez 1-3 osoby. W wielu przypadkach inwestycja w nowe produkty jest po prostu nieopłacalna. Alternatywą byłby wynajem. Jednak koszt wynajmu małej betoniarki to przynajmniej 30 zł/doba.  Jeśli planujemy wykorzystywanie urządzenia przez kilka tygodni, to kupno będzie znacznie ekonomiczniejszym rozwiązaniem.

Zwróćmy uwagę na pojemność bębna

Dobra betoniarka to taka, która jest dobrze dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb. Najważniejszym parametrem odpowiedzialnym za wydajność tego typu urządzeń pozostaje pojemność bębna. Bez względu na rodzaj betoniarki, możemy wyróżnić dwa oznaczenia pojemności:

  • Pojemność całkowita betoniarki – to określenie oznacza maksymalną pojemność, którą możemy napełnić mieszalnik ustawiony w pozycji pionowej.  Pojemność całkowita nie stanowi rzeczywistej pojemności użytkowej.
  • Pojemność zasypowa betoniarki – parametr określa rzeczywistą pojemność bębna podczas jego użytkowania. Sugeruje ile zaprawy możemy wykonać w ciągu jednego cyklu mieszalniczego.

Jaka betoniarka do remontu i budowy?

Wybierając urządzenie zwróćmy szczególną uwagę na kształt mieszalnika. Do prostych prac remontowych wystarczą nam małe betoniarki bębnowe. Standardowa pojemność takiego mieszalnika to 120 do 150 l. Betoniarka o takiej pojemności nie będzie bardzo wydajna, jednak dobrze sprawdzi się do obsługi przez jedną, dwie osoby. Mniejszy bęben to niższe zużycie energii elektrycznej, a także bardziej ekonomiczna cena zakupu.

Alternatywą jest betoniarka z mieszalnikiem kielichowym. Charakteryzują ją znacznie większe pojemności oraz duża wydajność.  Tego typu urządzenia są często wykorzystywane na dużych placach budowy. Pojemny mieszalnik jest w stanie szybko przygotować duże ilości zaprawy, jednak pobiera także sporo energii elektrycznej. Istotnym mankamentem tego rozwiązania jest wysoka cena zakupu. Nawet używana betoniarka może kosztować kilkanaście do kilkudziesięciu tysięcy złotych. W praktyce nie opłaca się kupować urządzeń z mieszalnikiem kielichowym do prac nad budową domu jednorodzinnego, czy tym bardziej do prac remontowych.

Polecane promocje na narzędzia

Zwróćmy uwagę na zasilanie urządzenia

Niektóre używane betoniarki dostępne w sprzedaży posiadają zasilanie na tzw. siłę (czyli prąd o natężeniu 380 V). Niegdyś była to standardowa moc zasilania tego typu sprzętów. Nieco nowsza betoniarka będzie już zasilana prądem jednofazowym o natężeniu 230 V. Wybór natężenia zasilania zależy od naszych prywatnych preferencji. Jeśli posiadamy zewnętrzny punkt zasilania na siłę, to zakup mocniejszego urządzenia będzie dość wygodny. Musimy jednak pamiętać, że małe betoniarki zasilane napięciem 230 V są nie mniej wydajne, a jednocześnie bardziej oszczędne w użytkowaniu.Gdzie możemy kupić betoniarki używane?

Najprostszym sposobem byłoby odkupienie betoniarki od znajomego czy sąsiada. Jeśli nie mamy takiej możliwości sprawdźmy serwisy aukcyjne, takie jak allegro. To prosty sposób na obejrzenie wielu ofert bez konieczności wychodzenia z domu. Na allegro znajdziemy wiele używanych betoniarek bębnowych, a ich cena rozpoczyna się już od 400 zł za sprawne urządzenie. Jedynym minusem takiego rozwiązania są trudności w dostarczeniu towaru. Średni koszt transportu na aukcjach allegro to ok. 130 zł (czyli ok. 1/3 ceny urządzenia). Dlatego warto wybrać aukcje w swojej okolicy i samodzielnie odebrać zamówiony produkt. Dzięki odbiorowi osobistemu mamy też możliwość oceny sprawności i stanu technicznego betoniarki.

O czym jeszcze warto pamiętać przed zakupem używanej betoniarki?

Pamiętajmy, że każda betoniarka używana może posiadać wysłużone elementy, które w niedługim czasie będą wymagały wymiany. Stan wizualny urządzenia nie powinien odgrywać żadnego znaczenia. Znacznie istotniejsze będzie obejrzenie koła napędowego (wyszczerbione wymagają wymiany), koła pasowego, wieńców i łożysk. Warto dokonać dokładnego przeglądu jeśli tylko mamy taką możliwość. Przed zakupem zwróćmy też uwagę na pracę silnika. Co prawda, silniki w betoniarkach starszego typu są niemal niezniszczalne.  Mimo wszystko warto sprawdzić, czy urządzenie się włącza i działa bez większych problemów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny