Spiżarka z przetworami na zimę

Jak wykończyć spiżarkę? Ogrzewać czy nie?

Podłogę, powierzchnię półek, ściany w spiżarni powinniśmy wykończyć w taki sposób, aby z łatwością przyszło nam utrzymanie jej w porządku. W tym celu możemy pokusić się o materiały, które umożliwiają ścieranie na mokro. Bardzo praktyczne będzie wyłożenie podłogi płytkami ceramicznymi lub kamiennymi, jak i wykładziną. Wykorzystanie takiego materiału umożliwia ich mycie z użyciem detergentów. Na dodatek, tego typu płytki wykazują właściwości pozytywnie wpływające na chłodzenie pomieszczenia.

Ściany pokryć możemy zmywalną farbą, na przykład odporną na ścieranie farbą lateksową. Drewniane półki powinniśmy odpowiednio zaimpregnować i pomalować lub też sięgnąć po lakier, który stworzy warstwę ochronną łatwą do odkurzania. W tym przypadku sprawdzi się farba 3 w 1 będąca połączeniem warstwy ozdobnej, impregnatu i podkładu. W ten sposób uchronimy półki przed wilgocią.

Aby w spiżarni panować odpowiedni mikroklimat, niezbędne jest, aby była w niej stała, niska temperatura wynosząca maksymalnie 16 °C i wilgotność utrzymująca się na poziomie 55-65%. Aby osiągnąć takie parametry, konieczne jest zaprojektowanie pomieszczenia, w którym nie ma ogrzewania i dostępu światła dziennego, które przekłada się na wahania temperatury. Decydując się na spiżarnię, warto zadbać o to, by było w niej sucho. Dzięki temu przechowywana żywność pozostanie w dobrym stanie przez dłuższy okres czasu. Przeczytaj także nasz artykuł: Schowek w domu - gdzie go zlokalizować i jak wyposażyć?

Projekt spiżarki - z oknem czy bez?

Obecność okien nie będzie mile widziana z wielu powodów. Jednym z nich jest wspomniany dostęp do światła, który przyczyni się do wahań temperatury we wnętrzu. Ponadto zajmują one powierzchnię ścian, która może zostać przeznaczona na półki. Aby jednak wnętrze było rozszczelnione, konieczne jest zadbanie o wentylację mechaniczną lub grawitacyjną.

Jeśli jednak w spiżarni znajduje się okno, istotne jest aby posiadało siatkę, która będzie zapobiegać dostaniu się owadów do wnętrza. Dodatkowo powinno być wyposażone w przesłonę, dzięki czemu pomieszczenie nie będzie się nagrzewało. Istotne jest zainstalowanie odpowiedniej wentylacji w spiżarni, jednak warto pamiętać aby ją zabezpieczyć przed dostaniem się gryzoni do wnętrza spiżarni.

Szczelne drzwi czy tylko przesuwne do spiżarki?

W przypadku spiżarni wskazane jest zastosowanie drzwi przesuwanych, ze względu na ich funkcjonalność i wygodę. Umożliwiają one łatwy dostęp do rzeczy przechowywanych w pomieszczeniu wówczas, gdy będą nam potrzebne do przygotowania odpowiedniej potrawy. Ponadto skutecznie zasłaniają wnętrze spiżarni. W przypadku drzwi przesuwnych do spiżarni ciekawą alternatywą wydają się być drzwi półprzezroczyste, dzięki którym widoczne będą przedmioty, które bardzo łatwo będzie nam zlokalizować. Ponadto goście nie będą w stanie dostrzec, na przykład nieładu panującego na półkach.

Dodatkowo drzwi przesuwne naścienne mogą posłużyć jako tablica informacyjna, na której zapisać możemy listę zakupów, interesujące przepisy kulinarne, czy też plan tygodnia. To bardzo proste. Wystarczy, że pomalujesz je farbą magnetyczną, aby w nowoczesny sposób zastąpić wykorzystywane dotychczas klasyczne karteczki przyklejane na lodówce. Jeśli planujesz adaptację pomieszczenia gospodarczego, na przykład na spiżarkę czy dodatkowy pokój, niezbędne porady znajdziesz w tym artykule.

Nowoczesne meble do Twojego domu - sprawdź te produkty!

A może rojekt spiżarki z nawiewem świeżego powietrza?

Aby domownicy mogli cieszyć się dobrą jakością przechowywanej żywności, niezbędny będzie odpowiedni nawiew świeżego powietrza. Z tego typu problemem możemy poradzić sobie na wiele sposobów. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być zaplanowanie osobnego kanału wentylacyjnego. W przypadku budynku parterowego, w którym komin jest niewysoki, wymiana powietrza może być wspomagana przez wentylator elektryczny umieszczony na wlocie kanału. Jeśli nie posiadamy takiej możliwości, możemy wykonać dwa otwory w ścianie zewnętrznej o średnicy 20 cm, w których umieszczamy siatki zabezpieczające – jeden otwór powinien znajdować się 30 cm nad podłogą, zaś drugi 30 cm nad sufitem.

Pomimo, że umieszczenie okna w spiżarni niesie ze sobą wiele wad, jego zaletą będzie możliwość przewietrzenia pomieszczenia. W tym przypadku niezbędna będzie instalacja specjalnych nawiewników w oknie lub odpowiedniej stolarki okiennej, która posiada możliwość rozszczelniania.

Jeśli planujemy urządzić spiżarnię w istniejącym budynku, w którym nie przewidzieliśmy konkretnego miejsca znajdującego się przy ścianie zewnętrznej, możemy pomieszczenie przewietrzyć przez kuchnię. Warto mieć na uwadze, że wówczas temperatura w obu wnętrzach będzie identyczna, a więc bardzo duża jak na miejsce przeznaczone do przechowywania żywności. Koniecznością będzie więc instalacja otworu nad sufitem w ścianie, która łączy te pomieszczenia. W drzwiach natomiast niezbędny będzie montaż kratki wentylacyjnej. Aby wszystko funkcjonowało prawidłowo, kuchnia powinna posiadać skuteczny system wentylacji.Aby jednak spiżarnia służyła domownikom, warto ją zaplanować już na etapie projektowania. Wówczas będziemy mieli możliwość zapewnienia odpowiedniej lokalizacji – od północnej strony domu i przy ścianie zewnętrznej i otoczenia jej ścianami z izolacją termiczną. Idealną okazją ku urządzeniu wygodnej i funkcjonalnej spiżarni jest modernizacja starego budynku. Nie rezygnuj ze spiżarni, jeśli nie posiadasz przestrzeni przy ścianie północnej. Doskonale sprawdzi się również ciemny zakątek w mieszkaniu, w którym możemy odłączyć ogrzewanie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 81,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny