Kluczowe aspekty, czyli rodzaj bramy i materiał wykonania

Najpierw zwróć uwagę na rodzaj bramy garażowej. Możesz postawić na przykład na bramę segmentową, która ma właściwości izolacyjne i ciche działanie, a także zajmuje niewiele miejsca po otwarciu. Brama segmentowa może zostać w pełni zautomatyzowana. Kolejnym ciekawym rodzajem jest brama rolowana – jest kompaktowa i nie wymaga dużo miejsca do montażu. Ją również można zautomatyzować. Ciekawy wybór to brama uchylna, która wyróżnia się prostą konstrukcją i niską ceną. Mamy też bramy rozwierane o klasycznym wyglądzie i niskim koszcie montażu oraz bramy harmonijkowe, które – podobnie do segmentowych i rolowanych – można zautomatyzować. Przykłady takich bram garażowych znajdziesz tutaj: https://plusprojekt.eu/.

Ważnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest materiał użyty do produkcji bramy. Wśród nich wyróżniamy:

  • Drewno – ładne, naturalne, o dobrych właściwościach izolacyjnych.
  • Stal – trwała, odporna na uszkodzenia mechaniczne, ma dobre właściwości izolacyjne (zwłaszcza w bramach segmentowych).
  • Tworzywa sztuczne – odporne na korozję, różnorodne kolorystycznie, łatwe w utrzymaniu.
  • Aluminium – odporne na korozję, lekkie i proste w konserwacji.

Izolacja termiczna, systemy bezpieczeństwa i mechanizm otwierania

Izolacja termiczna i akustyczna bramy może okazać się kluczowa, jeśli garaż połączony jest bezpośrednio z domem albo wykorzystywany jest jako dodatkowa przestrzeń użytkowa. Warto szukać rozwiązania wśród bram segmentowych i niektórych modeli rolowanych, które oferują odpowiednią izolację. Dobrze by było, gdyby były wypełnione styropianem lub pianką poliuretanową. Aby dokonać właściwego wyboru, warto sprawdzić współczynnik przenikania ciepła U, który informuje o zdolności bramy do zatrzymywania ciepła. Niższy współczynnik oznacza wyższy stopień izolacji.

Mamy też oczywiście systemy bezpieczeństwa bram, które są ich ważnym wyróżnikiem. Nowoczesna brama garażowa powinna zostać wyposażona choćby w fotokomórkę, czyli system wykrywający przeszkody i zatrzymujący bramę podczas zamykania. Powinna mieć również zabezpieczenia przed włamaniem, takie jak system antywłamaniowy, solidny zamek czy możliwość podłączenia alarmu. Bramy garażowe muszą mieć także automatyczną blokadę uniemożliwiającą podważenie bramy i czujniki przeciążeniowe, które zatrzymują bramę podczas napotkania przeszkody. W ten sposób jednocześnie chronią pojazd przed uszkodzeniem.

Automatyzacja bramy garażowej jest obecnie standardem, który bardzo upraszcza codzienne jej użytkowanie. Warto jednak zwrócić uwagę na sam mechanizm otwierania, który może być na napęd elektryczny (zwykle sterowany za pomocą smartfona lub pilota) lub napęd mechaniczny (ręczne otwieranie i zamykanie). Dobrze, jeśli brama garażowa ma system awaryjny.

O czym jeszcze pamiętać, wybierając bramę garażową?

Zwróć uwagę na design i kolorystykę bramy garażowej. Pozwoli ci to dopasować ją do aranżacji domu. Możesz zdecydować się również na całkiem personalizowane bramy z przeszkleniami czy elementami dekoracyjnymi. Dobrze, jeśli brama będzie wpasowywać się do elewacji budynku i całego otoczenia. Nie zapomnij też o profesjonalnym montażu – dzięki niemu brama garażowa będzie do użytku przez wiele kolejnych lat. Powierz montaż sprawdzonej, renomowanej firmie z dobrymi opiniami.

Ważny jest też oczywiście nie tylko sam montaż bramy, ale również jej systematyczne konserwowanie. Wypada smarować mechanizmy, czyścić powierzchnię i kontrolować uszczelki, aby zapewnić jej długotrwałe, bezproblemowe użytkowanie. Ostatnim czynnikiem jest cena, która zależeć będzie od wielu czynników: od wybranego materiału, systemów bezpieczeństwa czy dodatkowych funkcji. Pamiętaj, że wysokiej jakości brama jest inwestycją na lata.

ikona podziel się Przekaż dalej