O czym pamiętać, kupując smartfon? Najważniejsze czynniki

Wybierając nowy smartfon, warto zastanowić się nad priorytetami i osobistymi preferencjami. Jednym z najważniejszych czynników determinujących zakup smartfonu powinien być system operacyjny. Urządzenia zwykle bazują na systemie Android, Windows Phone lub iOS. Wszystkie mają mnóstwo zalet, dlatego warto dopasować system operacyjny pod swoje wymagania i umiejętność obsługi. Największą popularnością obecnie cieszy się Android –  działa płynnie i umożliwia instalację setek tysięcy aplikacji. Polecane telefony inaczej smartfony bazują na właśnie tym systemie. System Windows Phone polecany jest minimalistom i osobom lubiącym niezawodne rozwiązania. Z kolei system iOS nadaje się dla osób, które nie wymagają od swojego urządzenia zaawansowanych funkcji.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest procesor. To głównie od niego zależy wydajność smartfonu. Im wyższa klasa procesora (m.in. duża liczba rdzeni), tym sprawniej działać będzie urządzenie. Procesor nadzoruje pracę smartfonu, a także zarządza wieloma procesami i umożliwia sprawną realizację poleceń. Przy nazwie procesora pojawiają się liczby. Im będą wyższe, tym wydajniejszy i nowocześniejszy będzie dany model. Nie zapominaj również o baterii, zwłaszcza gdy zależy ci na długiej pracy urządzenia bez konieczności ładowania. Im większa pojemność akumulatora, tym dłuższy czas pracy smartfonu.

Aparat, pamięć RAM i inne parametry

Należysz do wielbicieli fotografowania? Zwróć uwagę na specyfikacje aparatu w smartfonie. Modele Samsung i wiele innych nowoczesnych smartfonów mają wbudowane naprawdę dobrej jakości aparaty. W zależności od upodobań i potrzeb szukaj takiego, który przyda się zarówno na co dzień, jak i do uwieczniania ważnych momentów. Sprawdź rozdzielczość matrycy (Mpix) – im wyższa, tym lepszej jakości zdjęcia wykonasz smartfonem. Zwróć uwagę, jaka rozdzielczość jest z przodu i z tyłu aparatu. Dobrze, gdy urządzenie będzie mieć wbudowany zoom o wysokiej rozdzielczości. Dzięki niemu przybliżysz dalekie obiekty i zdjęcie nie straci na jakości.

Pamiętaj też o pamięci RAM, dzięki której możliwa jest szybka i sprawna praca systemu. Im większa pamięć RAM, tym płynniej będzie działać smartfon. Nie można zapomnieć również o wyświetlaczu i rozdzielczości m.in. HD, Full HD czy QHD – każdy powinien dopasować te parametry pod swoje wymagania i potrzeby. Warto podkreślić, że to właśnie na ekranie wyświetla się obraz. Właśnie w niego czasami patrzymy się po kilka godzin dziennie. Należy więc dopasować parametry wyświetlacza do własnych preferencji. Kwestią subiektywną jest też oczywiście rozmiar i wygląd urządzenia. Najważniejsze, aby pod tym względem smartfon zapewniał jak największy komfort użytkowania.

Nie zapomnij o tym, wybierając nowy smartfon!

Smartfon musi umożliwiać wykonywanie na nim wielu czynności. Powinien mieć wbudowany dobry aparat, a bateria wytrzymywać minimum kilka godzin bez konieczności ładowania – nawet przy częstym użytkowaniu urządzenia. Smartfon musi mieć szybki dostęp do Internetu, dzięki czemu można sprawnie korzystać z mediów społecznościowych i skrolować ulubione portale. Powinien być oczywiście wydajny, bo szybka praca jest kluczem płynnego korzystania ze smartfonu. Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje urządzenia. Nie wszystkie są przydatne, ale część z nich ma naprawdę ciekawe zastosowanie:

  • NFC – umożliwia płatności zbliżeniowe. Smartfonem z NFC można płacić tak samo, jak kartą zbliżeniową. Oczywiście konieczna jest wcześniejsza konfiguracja tej funkcji, a następnie połączenie z kontem bankowym lub kartą płatniczą.
  • Dual SIM – świetne rozwiązanie dla osób, które często podróżują i potrzebują korzystać z karty polskiej i lokalnej. To również doskonała opcja dla rozdzielenia numeru służbowego i prywatnego.
  • Ładowanie indukcyjne – w parametrach technicznych określane skrótem iQ. Umożliwia zbliżeniowe lub bezprzewodowe ładowanie urządzenia. W celu naładowania smartfon umieszcza w specjalnej ładowarce.
  • Czytnik linii papilarnych – dzięki niemu można odblokowywać ekran. Czytnik linii papilarnych coraz częściej służy też zabezpieczaniu smartfonu i znajdujących się na nim aplikacji. Wiele aplikacji bankowych korzysta z funkcji czytnika, aby potwierdzać np. nadawanie przelewów.

Jak widzisz, wybór nowego smartfonu nie jest taki prosty. Na rynku mamy ogromną ilość urządzeń, a każde ma inne parametry i możliwości. Zanim podejmiesz decyzję, porównaj kilka lub kilkanaście modeli. Może się okazać, że np. dwa różne smartfony mają podobne właściwości, ale między nimi jest kolosalna różnica cenowa. Wybierając nowy smartfon, pamiętaj o swoich potrzebach. Tylko ty wiesz, do czego chcesz przeznaczyć urządzenie oraz w jaki sposób będziesz je użytkować.

ikona podziel się Przekaż dalej