Na czym polega audyt energetyczny? i jak go wykonać?
Chcąc zapewnić sobie przyjemny mikroklimat w budynku, powinniśmy odpowiednio go ocieplić i postawić na wydajne źródło ciepła. Często jednak mimo wykonania tych kluczowych zadań, efekty nie są takie, jakbyśmy oczekiwali. Aby tego uniknąć, przed inwestycją warto wykonać audyt energetyczny budynku. To proces pomagający określić, co powinno być zmienione w budynku, aby zużywał mnie energii. Na tej podstawie można podjąć działania, które podniosą efektywność energetyczną obiektu. W czasach rosnących kosztów energii i świadomości ekologicznej coraz więcej właścicieli budynków decyduje się na przeprowadzenie audytu energetycznego. To szczególnie istotne, jak budynek kwalifikuje się do programów dofinansowania, takich jak “Czyste Powietrze”, bo audyt jest tu jednym z podstawowych wymogów. Niemniej, zawsze warto o nim pomyśleć!
Audyt energetyczny budynku - co to takiego?
Audyt energetyczny budynku to kompleksowa analiza, której najważniejszym zadaniem jest ocena istniejącego stanu użytkowania energii w badanym obiekcie oraz określenie możliwości i środków poprawy tego stanu, a także ocenę ekonomicznej efektywności przedsięwzięć poprawiających efektywność użytkowania energii. W tym celu audytor sprawdza, w jaki sposób obiekt zużywa energię, identyfikuje również i wskazuje słabe punkty, czyli tam, gdzie ucieka ciepło. Mając już tę wiedzę, jest w stanie zaproponować konkretne rozwiązania, które mają na celu poprawę wydajności energetycznej.
W takim dokumencie, jak audyt energetyczny, analizuje się zużycie energii i wykonuje porównanie wydajności stanu przed i po termomodernizacji systemu ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, przegród wielowarstwowych oraz stolarki okiennej i drzwiowej.
W wyniku audytu otrzymujemy raport, w którym znajduje się to, co najważniejsze, między innymi wyliczenia potencjalnych oszczędności energii i szacunkowe koszty wdrożenia sugerowanych usprawnień. Raport powinien też wskazywać, jakiego poziomu oszczędności można spodziewać się po wdrożeniu poszczególnych modernizacji.
Jakie korzyści płyną z przeprowadzenia audytu energetycznego?
Biorąc pod uwagę to, co już napisaliśmy, nie ma wątpliwości, że warto przeprowadzić audyt energetyczny budynku na builddesk.pl. Najważniejszą korzyścią z tym związaną jest możliwość obniżenia rachunków za energię dzięki wdrożeniu rekomendowanych działań. Ale przecież oszczędności finansowe to jedno, równie ważne są tu kwestie proekologiczne, gdyż modernizacje wykonane po audycie pozwalają zredukować emisję dwutlenku węgla do atmosfery.
Niezwykle istotnym atutem jest również lepszy komfort użytkowników budynku, ponieważ mogą zostać wyeliminowane mostki termiczne, co przyczynia się do optymalnych warunków termicznych. Równie kluczowa jest tu poprawa systemu wentylacji, który może znacznie przyczynić się do poprawy komfortu cieplnego oraz oszczędności energii. Poza tym audyt energetyczny budynku często otwiera drogę do skorzystania z dotacji jak na przykład programu “Czyste Powietrze”, który umożliwia sfinansowanie części kosztów termomodernizacji.
Jak wykonać audyt energetyczny?
Żeby przeprowadzić audyt energetyczny, potrzeba zarówno wiedzy, jak i narzędzi, dlatego też proces ten powinien być wykonany przez doświadczonego audytora energetycznego. Zadanie to składa się z kilka kluczowych etapów: analizy dokumentacji technicznej, inspekcji budynku, analizy danych i raportu końcowego.
- Podczas pierwszego z nich - analizy dokumentacji technicznej, audytor musi dokładnie prześledzić dokumentację budynku, dzięki czemu może zdobyć informacje na temat materiałów budowanych, konstrukcji okien, instalacji grzewczej oraz wentylacyjnej.
- W kolejnym kroku - inspekcji budynku, przeprowadzany jest szczegółowy przegląd. W tym celu używa się sprzętu pomiarowego, na przykład kamery termowizyjnej, która pozwala zobaczyć miejsca, w których dochodzi do największych strat ciepła. Trzeba tu też ocenić szczelność okien i drzwi, jak również sprawności systemu wentylacji oraz systemu ogrzewania.
- Mając te informacje, możemy przejść do analizy danych. Przetwarzane są w celu określenia zużycia energii i wskazania, w jakich obszarach można dokonać ulepszeń. Na tej podstawie audytor przygotowuje szereg rekomendacji, co może obejmować modernizację systemów grzewczych, wymianę stolarki okiennej, montaż systemów odzysku ciepła itp.
- Na koniec audytor opracowuje audyt energetyczny składający się z karty audytu oraz karty ulepszeń, które zawierają miedzy innymi szczegółową analizę obecnego stanu z zestawieniem z wybranym optymalnym wariantem przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, potencjalnymi oszczędnościami oraz kosztorysem inwestycji.
Jak widzimy, wykonanie audytu energetycznego opłaca się zawsze, bo pozwala spojrzeć na dany budynek pod kątem strat ciepła i oszczędności.