Jak dbać o jakość wody w domu?

Woda to jeden z elementów, który jest wprost niezbędny do życia. Pomijając fakt, samego spożycia tego płynu, należy jasno zaznaczyć to, że obecnie trudno jest sobie wyobrazić wykonywanie codziennych czynności domowych takich jak pranie, mycie naczyń, sprzątanie czy chociażby gotowanie bez użycia wody. Choć wiele miast robi, co może, by woda dostarczana do mieszkańców była w pełni bezpieczna, wiele Polaków wciąż boryka się z problemami z zanieczyszczoną lub niezdatną do spożywania cieczą.

Problem z tak zwaną twardą wodą jest szczególnie niebezpieczny dla alergików oraz osób z wymagają skórą. Ciągłe przesuszanie skóry oraz picie nieodpowiedniej ilości płynów może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań. Jak zatem należy walczyć ze złej jakości wodą? Rozwiązaniem, które pozwoli na pozbycie się niektórych problemów może okazać się stosowanie różnego rodzaju filtrów w kranach.

Filtry wodne stosowane w zlewie, umywalce oraz pod prysznicem, mogą znacznie obniżyć zanieczyszczenia w wodzie, a także zniwelować kamień, który osadzał się na przedmiotach codziennego użytku. Co ciekawe, mieszkając w domu jednorodzinnym, masz możliwość wyboru pomiędzy filtrami zakładanymi bezpośrednio na baterie oraz kranu lub filtrami, które czyszczą wodę już na etapie jej dopływu do domu. Najlepszym połączeniem będzie oczywiście używanie podwójnego zabezpieczenia. Dzięki temu możesz mieć pewność co do tego, że woda płynącą z Twojego kranu jest bezpieczna oraz zdatna do spożywania. Jednym z proponowanych przez specjalistów filtrów wody jest Ecowater eVOLUTION 500 Power ECOMULTI dostępny na www.oxyshop.pl.

Odmanganianie wody: na czym polega?

O tym, że stosowanie różnego rodzaju filtrów wodnych jest w stanie pomóc, wie niemal każdy. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że istnieje coś takiego jak odmanganianie wody. Co to jest i na czym polega?

Mangan to nic innego jak pierwiastek chemiczny, który obok żelaza jest najczęściej spotykany w wodzie. Aby móc swobodnie korzystać z wody, która zawiera duże ilości manganu, trzeba przeprowadzić czynność zwaną odmanganianiem. Odmanganianie wody polega na usunięciu soli manganu. Choć początkowo wydaje się, że to stosunkowo łatwe zadanie, należy jasno zaznaczyć, że mangan to związek, który bardzo szybko rozpuszcza się w wodzie, tworząc z nią trwałe połączenie. Między innymi właśnie dlatego usunięcie soli manganu jest znacznie bardziej wymagające oraz długotrwałe niż usuwanie żelaza. Duże znaczenie w trakcie odmanganiania ma również pH wody. Aby cały proces przeszedł szybko oraz sprawnie, woda musi mieć odczyn o wartości pH >10. Do przeprowadzenia prawidłowego odmanganiania wody w domu potrzebne są specjalistyczne urządzenia takie jak stacje odmanganiające czy też katalizatory. Sprzęty tego typu opierają swoje działanie na dokładnym filtrowaniu wody, a także na jej utlenianiu. Dostarczany tlen ma na celu zniwelowania wodorotlenków manganu, które negatywnie wpływają na jakość wody. Inteligentne urządzenia są w stanie samodzielnie dostosować ilość dostarczanego tlenu, czasem jednak warto kontrolować cały proces i ręcznie zwiększyć proporcje. Po instalacji takiego urządzenia należy na bieżąco sprawdzać efekty. Pierwsze zauważalne różnice w stanie skóry, włosów oraz paznokci można zauważyć już po kilku dniach od używania tego typu urządzeń.

Podsumowując, jakość wody ma bardzo duże wpływ na komfort życia. Aby mieć pewność co do tego, że woda dostarczana do Twojego domu jest zdatna do picia, warto stosować różnorodne filtry. Woda pozyskiwana z wód podpowierzchniowych często zawiera mangan, który silnie się z nią łączy. Pozbywanie się soli manganu zawartych w wodzie nazywa się odmanganianiem. Do odmanganiania wody wykorzystuje się specjalistyczne urządzenia.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły